Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. október 2005

(Ne)morálna dobročinnosť?

Jeden môj priateľ sa rozhodol pre doktorát z histórie. Na otázku: „Prečo práve história?“ mi dal odpoveď, ku ktorej sa na počudovanie až veľmi často vraciam. „História v sebe ukrýva pravdu,“ povedal. Využijem múdrosť tejto odpovede a pravdu o Ceste a Nota Bene sa pokúsim vykresliť históriou ukrytou ...

Jeden môj priateľ sa rozhodol pre doktorát z histórie. Na otázku: „Prečo práve história?“ mi dal odpoveď, ku ktorej sa na počudovanie až veľmi často vraciam. „História v sebe ukrýva pravdu,“ povedal.
Využijem múdrosť tejto odpovede a pravdu o Ceste a Nota Bene sa pokúsim vykresliť históriou ukrytou vo svojich spomienkach.

Máj 2002
Pracujem ako terapeut resocializačného strediska Dom Charitas v Prešove. Nestačí mi to. Zničené životy ľudí, s ktorými som sa dennodenne stretával, sú až priveľkou hrôzou na to, aby som si to všetko nechával pre seba. Treba o tom hovoriť, treba o tom písať a upozorňovať ľudí na nebezpečenstvo závislosti. S nadriadenými charity začínam rozprávať o vydávaní charitného časopisu „Hľa, človek“. Takto nejako sa vtedy Cesta mala volať.

Jún 2002
Pracovať na charite a popritom študovať teológiu je veľmi obohacujúce, no vôbec nie jednoduché. Najmä skúškové obdobie brzdí moje redakčné zaangažovanie. Je to o to ťažšie, že v podstate môžem pracovať na časopise len po pracovnej dobe.
Neďaleko charity sedí na zemi mladý bezdomovec Janko a žobre. Predstavím sa mu a pýtam sa:
„Keby som začal vydávať charitný časopis..., predával by si ho?“
„Samozrejme! A kedy vyjde prvé číslo?“ zaiskrene sa na mňa zadíva.
„Modli sa a uvidíme. Teraz mám skúšky!“ hovorím mu na to.
Táto odpoveď mu však nestačí. Stále, keď idem okolo, musím mu odpovedať na otázku: „Kedy vyjde prvé číslo?“

Júl – August 2002
Dovolenkové obdobie, zastupovanie zmien... Znovu sa rozprávam s vedením o časopise a vysvetľujem, že skúškové obdobie si vyžaduje čas. Bývalý kolega ironicky poznamenáva, že „časopis mal byť už hotový“. Asi si neuvedomuje, že na časopise môžem pracovať najmä vo svojom voľnom čase.
Stále, keď idem okolo žobrajúceho Janka, musím mu odpovedať na otázku: „Kedy vyjde prvé číslo?“

September 2002
Začínam dávať dokopy prvé materiály. Pomáha mi v tom zopár nadšencov. Patrí k nim aj Paľo – bezdomovec, abstinujúci alkoholik s výnimočným talentom na písanie. Najprv ma povzbudzuje, potom sa zľakne: „Marek, ale ja ti nesľubujem, že budem stále v Prešove, aby si s tým rátal...“ Škoda, že neostal v Prešove. Odišiel do Trenčína, vraj sa zamotal do mafie, prestal abstinovať, potuloval sa a nakoniec spáchal samovraždu. Skočil pod vlak. Som presvedčený, že keby zostal v Prešove, bol by z neho dobrý redaktor.
Stále keď idem okolo žobrajúceho Janka, musím mu odpovedať na otázku...
Začínam ho radšej obchádzať.

Október 2002
Bratislavské občianske združenie Proti prúdu - vydavateľ časopisu Nota bene, žiada vedenie charity o spoluprácu a ponúka isté provízie. Vedenie sa tejto ponuke teší a vyčleňuje pre túto prácu troch ľudí. Za hlavného zodpovedného za distribúciu Nota Bene v Prešove určuje mňa. Mám si naštudovať zmluvy, predpisy a postupne sa na túto prácu pripraviť.
Popritom, koncom októbra vychádza prvé číslo časopisu ... Neviem, ako ho nazvať. V modlitbe sa pýtam, hľadám,... Chcel by som, aby to bolo aj o Ježišovi, ktorý je pre každého človeka cestou, pravdou, životom. ...Cesta... Pracujem v resocializačnom projekte „Cesta k domovu“ ... Pasuje to. Najlepším názvom bude Cesta.
Stále, keď idem okolo žobrajúceho Janka, musím mu odpovedať na otázku: „Kedy vyjde prvé číslo?“ Tentokrát ho neobídem a prezrádzam mu, že časopis sa bude volať Cesta.

November 2002
Mladý bezdomovec - schizofrenik, ktorý dennodenne sedel na chodníku, už nežobre. Naobliekaný sa prechádza sychravým Prešovom s novonarodeným časopisom v náručí. „Nech sa páči, nový časopis Cesta. Charitný časopis....“ Ľudia sú zvedaví, kupujú. Konečne sa už aj v Prešove dá kúpiť časopis od bezdomovcov. Janko sa teší: „Už mám aj na nocľah, už mám aj na obed, nemusím sedieť na studenej dlažbe. Dosť som sa namrzol. Aj som prechladol, aj kríže ma od tej studenej dlážky začali poriadne bolieť.“

Inzercia

December 2002
V novembri sa predalo približne tisíc časopisov. Vychádza vianočné číslo Cesty. Starý kopírovací stroj sa prehrieva, nevládze ... Ja kopírujem, bezdomovci skladajú a spinkujú ... Teším sa takému pracovnému nasadeniu.
Počas pracovnej doby sa pripravujem na prevzatie zodpovednosti za časopis Nota Bene a po večeroch sa pripravujem na skúšky. Znovu začína skúškové obdobie.

Január 2003
Skúškové obdobie trvá. Prípravy spolupráce s Nota Bene takisto.
Po pracovnej dobe sa pripravujem na skúšku z morálnej teológie a cez „študijné prestávky“ listujem časopisy Nota Bene. Prekvapene zisťujem, že v starších číslach sú dokonca vulgarizmy a obsah článkov sa skôr približuje kultúre smrti ako kultúre života. Bije sa to s nádhernou morálnou teológiou, ktorú práve študujem.
Ako naschvál, riaditeľ charity robí vizitáciu pracovísk, a ja na jeho otázku: „Si pripravený prebrať zodpovednosť za distribúciu časopisu Nota Bene?“ odpovedám: „Áno! Je tu však závažný problém. Nota Bene nie je z pohľadu katolíckeho učenia morálnej teológie a vierouky v poriadku. Môžem byť zodpovedným za distribúciu Nota Bene, od morálnej zodpovednosti za šírenie takéhoto liberálneho časopisu si však umývam ruky. Ako katolícka organizácia by sme nemali šíriť takýto časopis.“
Riaditeľ je mojou odpoveďou prekvapený. Uvedomuje si závažnosť situácie a zvoláva niekoľko porád, ktoré majú rozhodnúť: Charita bude šíriteľom Nota Bene, alebo vydavateľom novonarodenej Cesty? Víťazí Cesta.

Február 2003
Gréckokatolícka diecézna charita odmieta spoluprácu s Nota Bene vzhľadom na liberálny obsah tohto časopisu.
Ostatné charity Nota Bene neodmietajú. Naopak, s o.z. Proti prúdu sa zmluvne zaväzujú distribuovať Nota Bene a nespolupracovať so žiadnym iným pouličným časopisom. Teda ani s Cestou.
Arcidiecézna charita Košice a Diecézna charita Nitra sú rozhodnutí pozitívne vplývať na redakčnú tvorbu časopisu Nota Bene.
Nota Bene sa do Prešova dostáva prostredníctvom občianského združenia Risen a sídlo dostáva v budove Katolíckeho kruhu.
...

...
Október 2005
Témou októbrového čísla časopisu Nota Bene sú homosexuáli na Slovensku. Nová šéfredaktorka Nota bene p. Jana Čavojská predstavuje čitateľom „diskriminovanú“ skupinu homosexuálov a lesbičiek, ktorí na Slovensku ešte nemôžu uzatvárať manželstvá ani si adoptovať deti. „Doplňuje“ to aj rozhovorom so zakladateľkou lesbického občianského združenia, ktorého cieľom je vyhľadávanie a vzájomné kontaktovanie gayov a lesieb a zrovnoprávnenie homosexuálnych partnerov s heterosexuálnymi.
Autorka článku stavia kresťanskú Cirkev do zlého svetla. Píše: „ ... sú veriaci (homosexuáli) a chcú patriť do cirkvi, hoci tá homosexualitu odsudzuje.“ Škoda, že pani šéfredaktorke postačil len bulvárny postoj polopravdy. Necituje totiž nijaké učenie kresťanskej Cirkvi (ani Katolíckej, ani Evanjelickej či Pravoslávnej) na tému homosexuality. Pani Čavojská jednoducho odsudzuje kresťanov.
Je šokujúce, že reklamu protikresťanského časopisu Nota Bene si môžu katolíci dokonca vypočuť aj z katolíckeho rádia Lumen.
A tak sa liberálne – teda častokrát aj protikresťansky - orientovaný časopis Nota bene, šíri aj prostredníctvom katolíckych charít a katolíckeho rádia.
Pripomína mi to evanjeliového vlka v ovčom rúchu.

November 2005
Časopis Cesta vychádza v malom náklade. Horko-ťažko sa drží pri živote. Je čiernobiely, akurát obálka je farebná.
Nota Bene je už niekoľko mesiacov plnofarebným časopisom. Určite sa za to môže poďakovať aj katolíckym charitám, rádiu Lumen a všetkým milosrdnejším kresťanom, ktorí si z ľútosti nad bezdomovcami Nota Bene kúpia. Dúfajme, že si to pani šéfredaktorka uvedomí a o kresťanských cirkvách sa bude vyjadrovať úctivejšie a najmä objektívnejšie. Verím, že takýto postoj voči Cirkvi si budú nárokovať aj katolícke charity a rádio Lumen.

Marek Badida
Autor je šéfredaktorom časopisu pre abstinentov, bezdomovcov a neľahostajných Cesta.

Odporúčame

Školstvo naše slovenské

Školstvo naše slovenské

Slovenská politická scéna na rok zamŕza. Reformný rozbeh dostáva stopku do najbližších volieb. Premiér Mikuláš Dzurinda vytiahol do predvolebného boja s úpravou reforiem a novou ženou po svojom boku Ivetou Radičovou, ktorá na zbytočnom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny nahradila korupčnéh...

Večerné spravodajstvo

Večerné spravodajstvo

Končí sa deň. Rodiny sú spolu. Ešte si trochu oddýchnuť, urobiť to najnutnejšie. Televízor je ako vždy zapnutý. V malom byte ho vidíme a počujeme všetci. Letargicky sledujeme zahraničné správy. V Iraku súdia Saddáma Hussajna. Neveľká súdna miestnosť sa nachádza v budove, ktorá slúžila ako sídlo vlád...

Náš štátny rozpočet

Náš štátny rozpočet

Vládna koalícia sa piateho októbra dohodla na návrhu štátneho rozpočtu na rok 2006. Výška deficitu verejných financií bude 44,7 miliárd Sk, čo je 2,9 percenta hrubého domáceho produktu. V tejto sume však nie sú započítané náklady na dôchodkovú reformu, ktoré deficit zvýšia na 3,7 percenta HDP. Jeho ...