Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2021, 11:51

Kongres SaS

Prišiel aj premiér, Sulík o svojom nástupcovi zatiaľ hovoriť nechce

Prišiel aj premiér, Sulík o svojom nástupcovi zatiaľ hovoriť nechce

Richard Sulík a Eduard Heger. Foto – TASR/Jaroslav Novák

SaS si zvolila členov republikovej rady, najviac hlasov získal Martin Klus. „Máme s ním veľké plány,“ ohlásil Sulík.

Strana SaS si v sobotu na kongrese v Pezinku zvolila ôsmich chýbajúcich členov republikovej rady. Najviac hlasov spomedzi 26 kandidátov získal Martin Klus.

Predseda SaS Richard Sulík ho označil za „jasného víťaza“ volieb. Členom rady sa stal aj Michal Uherčík, ktorý bude v najbližších voľbách kandidovať na primátora mesta Martin.  

Štvorročný mandát v republikovej rade získal okrem Klusa aj Jozef Kanuščák a Marián Viskupič. Na tri roky si liberáli zvolili do rady Juraja Jevina, najbližšie dva roky bude v nej pôsobiť aj Miroslav Žiak a Michal Uherčík. Mandát na jeden rok získali Juraj Droba a Jana Bittó Cigániková. Ako podotkol predseda strany Richard Sulík, Droba sa dnešnou voľbou rehabilitoval, privítal ho späť v strane.

Republiková rada je výkonným orgánom strany, tvorí ju 12 členov a predseda strany.

Výmena predsedu strany podľa súčasného šéfa Sulíka aktuálne nie je téma. Pripomenul, že jeho mandát trvá do roku 2023 a na sobotnom sneme nepočul, že by členovia chceli zmenu. O svojom nástupcovi preto nechcel hovoriť.


Ivan Korčok a Martin Klus. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Štart vlády bol podľa Sulíka veľmi rozpačitý

Richard Sulík vo svojom príhovore na kongrese vyhlásil, že SaS plne stojí za vládou Eduarda Hegera a plne podporuje aj všetkých jej členov. Pevne verí, že najbližšie parlamentné voľby budú vo februári 2024 a nedôjde k predčasným voľbám.

Sulík priznal, že minuloročný štart vlády Igora Matoviča bol „veľmi rozpačitý“.

„Bolo to aj preto, lebo sme boli vo vláde úplne všetci noví. Ja som mal ako-takú skúsenosť z vlády Ivety Radičovej, všetci ostatní ministri a ministerky boli v tomto smere noví,“ ozrejmil.

Výmenu na poste predsedu vlády si podľa svojich slov vynútila SaS, pretože fungovanie vo vláde na čele s premiérom Matovičom bolo komplikované a konfliktné.

„Teraz sa to ustálilo,“ poznamenal Sulík, ktorý za SaS vyjadril súčasnému šéfovi vládneho kabinetu Hegerovi podporu.

Zároveň oznámil, že jeho strana bude stáť aj za ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorý bude v utorok v parlamente čeliť odvolávaniu.

„Áno, máme aj my otázky a výhrady, ale robíme to tak, že príslušného ministra si pozveme na poslanecký klub a kladieme mu otázky za zatvorenými dverami. Minister vnútra uspokojivo zodpovedal všetky a poslanci SaS za ním stoja,“ skonštatoval Sulík.

SaS sa podľa neho radí medzi „extrémne úspešné a skúsené strany“. Poukázal pritom na fakt, že v parlamente je druhou najstaršou stranou po opozičnom Smere.

V súčasnej vláde, ako tvrdí, sa ukazuje dôležitosť skúseností a jednoty. „Vládna kríza by trvala dodnes, keby SaS nebola taká jednotná, aká bola,“ poznamenal šéf SaS s tým, koaličný partner strana Za ľudí aktuálne prežíva vnútorné konflikty.

Tie v minulosti boli podľa neho aj v SaS. „Som rád, že ich už máme za sebou. Naša strana je jednotná a atmosféra v nej je príjemná,“ uviedol.


Jedným z hostí bol aj bývalý minister financií Ivan Mikloš. V príhovore povedal, že vo voľbách by dnes podporil SaS. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Inzercia

Na kongres prišiel aj premiér Heger. V príhovore povedal, že SaS mu nie je cudzia aj preto, že má dlhoročné priateľstvo s jedným z jej zakladajúcich členov Jurajom Drobom. Stranu označil za etablovanú a veľmi skúsenú. Slovensko podľa premiéra stojí pred veľkými výzvami.

„Nato, aby boli zvládnuté, potrebujeme si byť navzájom spoľahliví a zodpovední partneri. Potrebujeme mať silnú, odolnú a húževnatú koalíciu,“ vyhlásil.

Za silný záväzok označil, že mu SaS vyjadrila dôveru.

„Podali sme si ruku na to, že chceme úspešne dokončiť toto volebné obdobie,“ skonštatoval Heger. 

Slovensko podľa predsedu vlády vstupuje do obdobia po pandémii, kde krajinu čakajú veľké výzvy. „Nedovoľme, aby nás rozdeľovali. Prosím, hľadajme prieniky a možnosti upevnenia vzájomných vzťahov a spolupráce,“ vyhlásil premiér.

Sulík: S Klusom máme veľké plány

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) rozmýšľa nad diplomatickou kariérou. Zatiaľ podľa jeho slov nejde o nič akútne. „Je to otvorená otázka. Aj podľa toho, ako sa bude ďalej vyvíjať politická atmosféra na Slovensku, sa rozhodnem, čo ďalej,“ vyhlásil.

S ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS) sa už rozprával o možnostiach svojej diplomatickej kariéry, ak by sa rozhodol skončiť v politike. „Asi si aj on myslí, že na diplomatickú kariéru mám ešte chvíľu čas,“ poznamenal Klus.

Reagoval tak na Korčokove slová na kongrese, ktorý štátnemu tajomníkovi adresoval výzvu: „Nešpekuluj, tvoje miesto je v slovenskej politike.“

Týmto slovám predchádzalo ministrovo poďakovanie za spoluprácu s Klusom. Štátny tajomník nespresnil, kde by zvažoval ako diplomat v budúcnosti pôsobiť. „Keďže sa venujem európskym záležitostiam, tak týmto smerom by som sa uberal,“ poznamenal.

Klus verí, že súčasný vládny kabinet vydrží do parlamentných volieb v roku 2024. Na otázku, kto by mohol v budúcnosti na čele SaS nahradiť Richarda Sulíka, odpovedal, že sobotňajšie voľby do republikovej rady strany o veľa veciach napovedia.

Sulík po voľbe členov do republikovej rady vyhlásil, že Klus dostal v sobotu od členskej základne strany veľmi jasný odkaz. V tejto voľbe totiž skončil na prvom mieste. „Nech sa nikam nezberá. Jeho miesto je tu v SaS. Máme s ním dosť veľké plány,“ povedal predseda SaS.

Hlas je podľa Sulíka prezlečený Smer

Richard Sulík si nevie predstaviť budúcu spoluprácu s mimoparlamentnou stranou Hlas, na ktorej čele stojí Peter Pellegrini. Líder liberálov to vyhlásil na konci straníckeho kongresu. Hlas označil za „prezlečený Smer“.

„Môj osobný pocit je taký, že po tom, ako Pellegrini priam raketovo vyletel hore, tak sláva tak trochu vyšumí, a predpokladám, že bude pozvoľne klesať. Som dokonca pripravený staviť sa, že ak budú voľby v riadnom termíne, Pellegrini nebude víťazom týchto volieb,“ povedal Sulík. O to viac má podľa neho SaS dôvod sa nateraz nevyjadrovať k prípadným spoluprácam.

Pripomenul, že kongres strany dávnejšie schválil, že nepôjdu do koalície so Smerom, SNS a stranou Mariana Kotlebu. „Ja osobne si neviem predstaviť spoluprácu so stranou Hlas. Pre mňa je to prezlečený Smer,“ poznamenal šéf SaS.

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 44 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia