Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
pred 22 hodinami

NATO musí čeliť správaniu Ruska a Číny, vyhlásil Stoltenberg

Spojenci musia dať jasne najavo, že článok päť Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane sa už neuplatňuje len na útoky na zemi, vode a vo vzduchu, ale aj v kyberpriestore.

Pondelňajší summit NATO bude kľúčový pre Severoatlantickú alianciu a kolektívnu bezpečnosť tohto 30-členného obranného zoskupenia. Uviedol to v piatok popoludní generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Šef Aliancie v rámci predsummitovej tlačovej besedy pripomenul, že rokovania lídrov, medzi ktorými sa prvýkrát predstaví americký prezident Joe Biden, sa dotknú širšej škály tém. Prezidenti budú hovoriť o reformnej iniciatíve NATO 2030, spoločnom stiahnutí jednotiek z Afganistanu, o asertívnom správaní Ruska a bezpečnostných dôsledkoch rozmachu Číny, klimatickej agende a tiež o obrane v kybernetickom priestore po viacerých rozsiahlych a cielených útokoch na počítačové systémy a ciele spojeneckých krajín.

Stoltenberg upozornil na výzvy, ktoré konanie Ruska a Číny predstavuje pre medzinárodný poriadok. "Žijeme v dobe globálnej konkurencie a musíme reagovať na mnoho hrozieb a výziev súčasne," vysvetlil. Dodal, že medzi výzvy, ktorým v súčasnosti čelí Aliancia, patrí aj Rusko a Čína, ktoré "odmietajú medzinárodný poriadok založený na pravidlách", potom pretrvávajúca hrozba terorizmu, hrozby kybernetických útokov, rušivé technológie a klimatická zmena.

"Žiadna krajina ani žiaden kontinent nemôžu čeliť všetkým týmto výzvam osamotene. Ale Európa a Severná Amerika nie sú samy, sú spolu v NATO," odkázal Stoltenberg.

Podľa jeho slov spojenci musia dať jasne najavo, že článok päť Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane sa už neuplatňuje len na útoky na zemi, vode a vo vzduchu, ale aj v kyberpriestore, na čom sa najvyšší predstavitelia NATO zhodli už v roku 2014. Stoltenberg zdôraznil, že lídri sa na summite chystajú vyslať jasný signál, že Aliancia je odhodlaná brániť sa rovnako efektívne v kybernetickom priestore ako v každej inej oblasti.

"Očakávam od lídrov. že prijmú rozhodnutie, že ak dôjde k vážnemu útoku na naše družice alebo iné kapacity vo vesmíre, môže byť aktivovaná aliančná obrana," uviedol. A spresnil, že to isté by malo platiť, ak bude ktorýkoľvek spojenec napadnutý z vesmíru.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred hodinou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred 2 hodinami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia