Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2021, 17:41

Lengvarský o Sputniku

Nevyužité vakcíny sa predajú, darujú alebo zničia

Nevyužité vakcíny sa predajú, darujú alebo zničia

Vladimír Lengvarský. Foto - TASR/Martin Baumann

Na očkovanie ruskou vakcínou čaká necelých 5-tisíc ľudí, k dispozícii máme pritom aktuálne 200-tisíc dávok.

V prípade, ak vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zostanú nazvyš, prichádza do úvahy ich predaj, darovanie alebo zničenie ako biologický materiál. Počas piatkovej návštevy východného Slovenska to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Čo sa týka očkovania neregistrovanou vakcínou Sputnik V, hodnotiť to bude až po ukončení procesu registrácie, čo by malo byť v priebehu dvoch týždňov. Ako potvrdil, aktuálne má informácie o počte prihlásených v čakárni a o tých, ktorí boli zaočkovaní.

„Asi to reálne odzrkadľuje záujem, ktorý tu je,“ povedal. Z dát Inštitútu zdravotných analýz dostupných na webe cakaren.vercel.app/projekt vyplýva, že na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4695 ľudí. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii počet dávok pre 100-tisíc ľudí, objednalo si dva milióny týchto vakcín.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok v rozhovore pre francúzsku stanicu France 24 tiež uviedol, že slovenská vláda neplánuje zakúpiť ďalšie dávky ruskej vakcíny Sputnik V, a to pre nízky záujem. Tiež priznal, že sa približujeme ku kritickému momentu, keď ochota ľudí dať sa zaočkovať proti covidu klesá.

„Ako vláda musíme zintenzívniť kampaň a povzbudiť ľudí, aby sa dali zaočkovať, lebo to je lístok k slobode,“ povedal.

Očkovanie vakcínou Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 sa na Slovensku začalo v pondelok, vo vakcinačných centrách sa spúšťa postupne. 

Inzercia

Lengvarský ocenil očkovanie seniorov výjazdmi do obcí

Minister si počas pobytu na východe Slovenska pozrel aj očkovanie seniorov krajskou výjazdovou očkovacou službou v obci Hrašovík pri Košiciach.

„Vnímame potrebu zvýšenia percenta zaočkovanosti, osobitne v takýchto regiónoch. Týmto smerom a, samozrejme, spustením očkovania u lekárov pre deti a dorast a u všeobecných lekárov by sme mohli to percento znovu zvýšiť,“ povedal minister pre novinárov.  

Ocenil pritom všetkých, ktorí sa na zabezpečení očkovania podieľajú. Zaujímal sa pritom o spôsob organizácie, návrhy na zlepšenie situácie a možnosti pomoci zo strany ministerstva.

„Možno by sme sa mali zamyslieť nad nejakým flexibilnejším spôsobom dodávania vakcín, aby ten proces nebol taký dlhý a bolo možné ľahšie reagovať na potreby, ktoré vznikajú,“ povedal na záver pracovného výjazdu na východe Slovenska. Výjazdové očkovacie jednotky v košickom kraji dosiaľ zaočkovali viac ako 8700 ľudí.

„V obciach sa zameriavajú na menšie skupiny starších ľudí, ktoré majú problém prísť do veľkokapacitného centra. Týmto chceme napomôcť hlavnému cieľu, ktorým je zaočkovanie čo najrýchlejšie čo najviac ľudí,“ povedal košický župan Rastislav Trnka

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred hodinou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred 2 hodinami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia