Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2021, 09:26

Povinná škôlka

Ministerstvo chce vyriešiť akútny nedostatok miest pre päťročných

Vyriešiť to má novela školského zákona. "Jednak má umožniť registráciu nesieťových zariadení, ktoré sa stanú poskytovateľmi povinného predprimárneho vzdelávania, zároveň poskytovaním možnosti individuálneho vzdelávania týchto detí," ozrejmil rezort školstva.

Ministerstvo školstva tvrdí, že robí všetko preto, aby bol nábeh povinného predškolského vzdelávania plynulý a bezproblémový. Od septembra bude materská škola povinná pre všetky päťročné deti.

Akútny nedostatok miest pre deti má systematicky riešiť novela školského zákona. "Jednak má umožniť registráciu takzvaných nesieťových zariadení, ktoré sa stanú poskytovateľmi povinného predprimárneho vzdelávania, zároveň poskytovaním možnosti individuálneho vzdelávania týchto detí," ozrejmil rezort školstva.

Ministerstvo chce pomôcť rodičom a samosprávam aj tým, že poskytne finančnú pomoc päť miliónov eur na zabezpečenie miest pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do škôlok. Konkrétne dva milióny eur majú ísť na vytváranie nových tried so súhlasom príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva a tri milióny eur na organizačné zabezpečenie chodu škôlok.

"Cieľom je poskytnúť predškolákom povinné predprimárne vzdelávanie aj v tých obciach a mestách, ktoré nedokázali vytvoriť dostatočné kapacity pre povinné predprimárne vzdelávanie," poznamenalo ministerstvo školstva.

Ako uviedol rezort školstva, v prechodnom období bude aktívne vstupovať do riešenia zabezpečovania dostatočného množstva kapacít v škôlkach pre všetky deti od štyroch a následne od troch rokov veku. V rámci plánu obnovy budú vyčlenené finančné prostriedky na rozšírenie kapacít vo výške viac ako 100 miliónov eur. Na tento zámer majú ísť aj finančné prostriedky z EÚ.

Pre zabezpečenie plynulého začiatku plnenia povinného predprimárneho vzdelávania bude slúžiť aj príspevok na dopravné pre deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné. Ministerstvo školstva iniciovalo i zvýšenie koeficientu na dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vďaka ktorému bude možné aj v škôlkach vo väčšej miere ako doposiaľ zabezpečiť asistentov učiteľa pre takéto deti.

V najbližších dňoch je v pláne vyhlásiť výzvu za 13 miliónov eur na dobudovanie kapacít v škôlkkach. Výzva za 13 miliónov eur bude určená pre všetky typy škôlok - verejné, súkromné či cirkevné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred 50 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia