Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 22:00

Kremeľ prenasleduje historikov, ktorí sa venujú ZSSR, tvrdia aktivisti

Správa publikovaná Medzinárodnou federáciou pre ľudské práva komplexne katalogizuje represívne činy spojené s historickou pamäťou, pričom sa zameriava na historikov, aktivistov a novinárov v súvislosti s ich prácou na ruských dejinách.

Správa publikovaná Medzinárodnou federáciou pre ľudské práva "komplexne katalogizuje represívne činy spojené s historickou pamäťou", pričom sa zameriava na historikov, aktivistov a novinárov v súvislosti s ich prácou na ruských dejinách. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

FIDH so sídlom v Paríži reaguje na kritikov, ktorí tvrdia, že Kremeľ sa snaží ovládnuť historický naratív prostredníctvom štátnej propagandy a zasahovaním do práce historikov a aktivistov cenzúrou a zastrašovaním.

"Rozsah prenasledovania historikov v Rusku už dosiahol hranicu zločinnosti," uvádza sa v správe FIDH. Federácia definuje "zločin proti dejinám" ako "zneužívanie histórie zo strany autoritárskych a totalitných režimov".

Skupina poukázala na "kriminalizáciu prejavu" prostredníctvom desiatok zákonov, ale aj prostredníctvom cenzúry historických diel a odmietnutia verejného prístupu k archívom.

Správa tiež obviňuje Moskvu, že neposkytla "materiálne alebo symbolické" odškodnenie obetiam zločinov z obdobia bývalého Sovietskeho zväzu.

Inzercia

FIDH odsúdila použitie "propagandy" na presadenie režimového naratívu zavedením vlasteneckých inštitúcií a jednotných historických učebníc, uvádza AFP.

Predmetná správa ďalej uvádza, že propaganda vytvorila "atmosféru neznášanlivosti a strachu medzi nezávislými historikmi".

Odvtedy, čo sa ruský prezident Vladimir Putin dostal v roku 2000 k moci, Kremeľ presadzuje oživenie Ruska ako globálnej mocnosti, pričom oslavuje sovietske úspechy ako napríklad víťazstvo v druhej svetovej vojne.

V zmenenej a doplnenej verzii ruskej ústavy prijatej minulý rok je Rusko definované ako "nástupca" Sovietskeho zväzu, pričom musí "chrániť historickú pravdu". Ruskí predstavitelia často narážajú na akékoľvek "falšovanie" histórie, ničenie vojnových pamätníkov a hanobenie vojnových veteránov.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prehľad udalostí v utorok 15. júna:

  • Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaniach v prípade vraždy Jána Kuciaka
  • parlament bude na mimoriadnej schôdzi hlasovať o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Mikulcovi;
  • prezidentka Čaputová otvorí Globsec Bratislava Forum 2021, stretne sa s poľským prezidentom Dudom a chorvátskym prezidentom Milanovičom;
  • v Bruseli sa koná samit EÚ - USA;
  • pápež prijme na audiencii amerického prezidenta Bidena;
  • uskutoční sa teologicko-pastoračná konferencia pri príležitosti 20. výročia podpísania dohody o vzájomnom uznávaní krstu medzi ECAV a Katolíckou cirkvou;
  • Euro 2020: Maďarsko - Portugalsko (18.00); Francúzsko - Nemecko (21.00).
pred 8 hodinami

Futbalisti Španielska a Švédska vstúpili do ME 2020 bezgólovou remízou v Seville. Po prvom hracom dni tak vedú E-skupinu s tromi bodmi Slováci, ktorí zdolali Poliakov 2:1. Švédov čaká v druhom vystúpení na šampionáte Slovensko v piatok o 15:00 v Petrohrade. Španieli nastúpia v sobotu o 21:00 v Seville proti Poľsku. (tasr)

pred 10 hodinami

Ako seniori prežívali odlúčenie od detí a vnúčat aj prvé stretnutia po mesiacoch izolácie. „Vnímam, že už tak nelipnú na mojej blízkosti. Vzďaľujú sa odo mňa, neustále objavujú nové možnosti a to je fajn. Veď prešiel viac ako rok," hovorí sedemdesiatročný Gregor. Čítajte viac tu. 

pred 10 hodinami

Britská vláda informovala, že mužské a ženské finále grandslamového tenisového turnaja vo Wimbledone uvidí na Centrálnom dvorci plný počet 15-tisíc divákov. Podujatie, ktoré bolo minulý rok zrušené pre pandémiu, sa začne 28. júna s polovičnou kapacitou. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo životného prostredia odmieta zneužitie nešťastia, ku ktorému došlo v Liptovskej Lúžnej, na kampaň poľovníkov proti ochrane prírodného bohatstva, ku ktorému patria aj medvede, vlky a rysy. „Ministerstvo životného prostredia prijalo s poľutovaním správu o smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna, ktorý sa podľa medializovaných správ mohol stať obeťou útoku medveďa,“ uviedlo v reakcii s tým, že považuje za nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania.

pred 10 hodinami

Do Česka budú môcť bez testov či povinnej karantény cestovať aj ľudia, ktorí sa na Slovensku, v Maďarsku či Srbsku nechali zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V alebo čínskou očkovacou látkou Sinopharm. Pre český Deník N to potvrdil minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Ešte pred týždňom pritom trval na tom, že Česko sa otvorí len pre osoby zaočkované vakcínami schválenými Európskou agentúrou pre lieky. (tasr)

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia