Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 21:32

Mikulec rokoval s gréckym ministrom, témou bola migrácia

Podpísali tiež dohodu o poskytnutí pomoci na zmiernenie následkov migrácie Grécku.

Hlavnými témami štvrtkového stretnutia ministra vnútra SR Romana Mikulca a gréckeho ministra pre azyl a migráciu Notisa Mitarachiho v Bratislave boli migrácia a migračné toky. Podpísali tiež dohodu o poskytnutí pomoci na zmiernenie následkov migrácie Grécku. Spoločný projekt s Rakúskom, ktorý už schválila vláda, podporí Slovensko sumou jeden milión eur. Mikulec o tom informoval po stretnutí.

Slovenský minister zhodnotil rokovanie ako veľmi otvorené a úprimné. Zopakoval, že SR naďalej odmieta povinné kvóty a relokácie. Na druhej strane je však otvorená solidarite. S gréckym šéfom rezortu sa zhodli tiež na potrebe ochrany vonkajších hraníc Európskej únie.

Mitarachi priblížil, že s Mikulcom hovorili aj o vzťahoch s tretími krajinami, ktoré ovplyvňujú situáciu s migráciou, o centralizovanom európskom mechanizme či potrebe posilniť úlohu Frontexu. Pripustil, že sa vyskytli aj body, v ktorých sa nezhodli. Zhodnotil však, že SR vyjadrilo ochotu a podporu pre štáty v Stredozemí, ktoré sú v prvej línii. Ako podotkol, je dôležité, aby tieto krajiny nezostali v snahách o migračný manažment samé.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia