Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 20:13

Biden a Johnson podpísali novú Atlantickú chartu

Lídri sa stretli v anglickom prímorskom letovisku Carbis Bay a zaviazali sa, že budú brániť „trvalé hodnoty“ svojich krajín proti starým aj novým výzvam.

Lídri Británie a Spojených štátov Boris Johnson a Joe Biden sa vo štvrtok stretli v anglickom prímorskom letovisku Carbis Bay a zviazali sa, že budú brániť "trvalé hodnoty" svojich krajín proti starým aj novým výzvam.

Potvrdili to podpisom radikálneho dokumentu ešte pred začiatkom summitu skupiny krajín G7, ktorý sa má konať od piatka do nedele v spomínanom letovisku v grófstve Cornwall na juhozápade Anglicka, informovala tlačová agentúra AP.

Prezident Biden a premiér Johnson mali stretnutie trvajúce viac ako hodinu. Podpísali uvedený dokument, "stavajúci na záväzkoch a túžbach stanovených pred 80 rokmi" ich predchodcami Franklinom D. Rooseveltom a Winstonom Churchillom v Atlantickej charte. Išlo spoločné prehlásenie USA a Spojeného kráľovstva zo 14. augusta 1941, v ktorom vyjadrovali zásady svojej politiky v nasledujúcom období počas druhej svetovej vojny. Charta viedla aj k neskoršiemu vzniku Organizácie Spojených národov a Severoatlantickej aliancie, približuje AP.

Nový dokument sa zaoberá výzvou, ktorú teraz predstavujú krajiny ako Čína a Rusko, a obsahuje sľub podporovať voľný obchod, ľudské práva a medzinárodný poriadok založený na pravidlách, ako aj obranu pred "tými, čo sa snažia podkopať naše spojenectvá a inštitúcie".

Nová charta je tiež zameraná proti "zasahovaniu do volieb prostredníctvom dezinformácií" a proti nekalým ekonomickým praktikám – sú to obvinenia, ktoré Západ vyslovuje na adresu Moskvy a Pekingu.

Obaja lídri sa takisto zaviazali, že vybudujú silnejšiu celosvetovú ochranu pred zdravotnými hrozbami. Tento sľub dali pred summitom, ktorému bude dominovať práve pandémia koronavírusu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Irán oznámil, že schválil na núdzové použitie domácu vakcínu proti koronavírusu. "Vakcína Barekat (Požehnanie) dostala schválenie na núdzové použitie a od budúceho týždňa bude pridaná do národného vakcinačného programu," uviedol iránsky minister zdravotníctva Saíd Namakí. Ddosiaľ vyrobili približne tri milióny dávok. (tasr)

pred 28 minútami

Bývalý futbalista Marek Sapara považuje dôkladnú defenzívu slovenských futbalistov proti Poliakom za logické riešenie. „Podstata našej hry bola založená na kompaktnom obrannom bloku, napádaní súpera už vysoko pred šestnástkou, čím sme im nedovolili pripraviť žiadnu poriadnu loptu pre Lewandowského, a tým sme ho eliminovali. Keď hráte na krátkodobom turnaji, na šampionáte, hráte proti momentálne najlepšiemu útočníkovi na svete, tak nechcete nič podceniť,“ zhodnotil bývalý reprezentant pre denník Postoj.

pred hodinou

V Bratislave sa začína konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum, ktorej hlavnou témou je obnova sveta po pandémii. Zakladateľ a prezident organizácie GLOBSEC Róbert Vass pripomenul, že na tohtoročnej konferencii sa zúčastnia prezidenti troch krajín, premiéri troch krajín, 25 ministri z rôznych krajín sveta a prostredníctvom videokonferencie aj pápež František. (tasr)

pred 3 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 15. júna:

  • Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaniach v prípade vraždy Jána Kuciaka.
  • Parlament bude na mimoriadnej schôdzi hlasovať o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Mikulcovi.
  • Prezidentka Čaputová otvorí Globsec Bratislava Forum 2021, stretne sa s poľským prezidentom Dudom a chorvátskym prezidentom Milanovičom.
  • V Bruseli sa koná samit EÚ – USA.
  • Pápež prijme na audiencii amerického prezidenta Bidena.
  • Uskutoční sa teologicko-pastoračná konferencia pri príležitosti 20. výročia podpísania dohody o vzájomnom uznávaní krstu medzi ECAV a Katolíckou cirkvou.
  • Euro 2020: Maďarsko – Portugalsko (18.00); Francúzsko – Nemecko (21.00).
pred 10 hodinami

Futbalisti Španielska a Švédska vstúpili do ME 2020 bezgólovou remízou v Seville. Po prvom hracom dni tak vedú E-skupinu s tromi bodmi Slováci, ktorí zdolali Poliakov 2:1. Švédov čaká v druhom vystúpení na šampionáte Slovensko v piatok o 15.00 h v Petrohrade. Španieli nastúpia v sobotu o 21.00 h v Seville proti Poľsku. (tasr)

pred 11 hodinami

Ako seniori prežívali odlúčenie od detí a vnúčat aj prvé stretnutia po mesiacoch izolácie. „Vnímam, že už tak nelipnú na mojej blízkosti. Vzďaľujú sa odo mňa, neustále objavujú nové možnosti a to je fajn. Veď prešiel viac ako rok,“ hovorí sedemdesiatročný Gregor. Čítajte viac tu. 

Inzercia

Inzercia