Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 17:37

Litva sa pripravuje na vlnu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska

Zhruba 300 utečencov najmä z Iraku, Sýrie, Iránu a Ruska vstúpilo na litovské územie z Bieloruska počas prvej polovice tohto roka. 

Litva zriadi pohraničný stanový tábor s cieľom poskytnúť útočisko stúpajúcemu počtu žiadateľov o azyl z tretích krajín prichádzajúcich cez susedné Bielorusko, uviedli vo štvrtok miestni predstavitelia. Informuje o tom agentúra AP.

Úrady v Litve naznačili, že bieloruská vláda, s ktorou sú vzťahy napäté po zásahu proti priaznivcom tamojšej opozície, by mohla byť zapojená do zvýšenia počtu migrantov v uplynulých dňoch.

"Sme takmer plní. Potrebujeme stanový tábor, aby sme mohli prijať cudzincov. Nový tábor bude môcť ubytovať do 350 ľudí," uviedol predstaviteľ litovského imigračného úradu Aleksandras Kislovas blízko južných hraníc s Bieloruskom.

Zhruba 300 utečencov najmä z Iraku, Sýrie, Iránu a Ruska vstúpilo na litovské územie z Bieloruska počas prvej polovice tohto roka, vyplýva zo štatistík litovskej pohraničnej stráže. Ide o niekoľkonásobne vyšší počet než za uplynulé roky, píše AP.

Stany budú využité na ubytovanie jednotlivcov, kým rodiny budú umiestnené v budovách, dodal Kislovas.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred 2 hodinami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia