Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 14:40

Lotyšský opozičný poslanec je podozrivý zo špionáže v prospech Ruska

Generálna prokuratúra už požiadala parlament o súhlas s domovou prehliadkou, so zadržaním Janisa Adamsonsa i s jeho vzatím do väzby.

Žiadosťou prokuratúry sa vo štvrtok zaoberalo neverejné zasadnutie mandátového a etického výboru a členovia predsedníctva parlamentu. Tlačová agentúra BNS vo svojej správe citovala poslancov, podľa ktorých dôkazy v Adamsonsovom prípade boli také presvedčivé, že na zasadnutí nezazneli nijaké námietky ani komentáre. 

Lotyšská štátna bezpečnostná služba pre BNS potvrdila, že vyšetruje prípad špionáže súvisiaci s Adamsonsom, ktorý ako poslanec pracoval vo výbore pre obranu, vnútorné veci a prevenciu korupcie, pričom nemal povolenie na prístup k utajovaným skutočnostiam.

Adamsons, člen najväčšej politickej strany v Lotyšsku – Sociálnodemokratickej strany Hamónia (SDPS) –, ktorá tradične chráni záujmy početnej ruskej menšiny, označil hlasovanie v parlamente za "cirkus" a povedal, že nemá "ani najmenšie tušenie", z čoho je obvinený.

V Lotyšsku, štáte s takmer dvoma miliónmi obyvateľov a susediacom s Ruskom, žije aj ruská menšina, ktorá tvorí okolo 25 percent obyvateľstva. Od strany Harmónia si ostatné lotyšské strany udržiavajú odstup pre podozrenie, že napriek svojej proeurópskej orientácii má až príliš tesné väzby na Moskvu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia