Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 14:22

Slovenskí občania by mohli mať výhody aj pri vstupe do Poľska, vraví Heger

Premiér počas návštevy Poľska informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní Slováci cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke vakcíny prešlo 22 dní.

Slovenský premiér Eduard Heger predstavil svojmu poľskému náprotivku Mateuszovi Morawieckemu iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s Českom, Maďarskom, Rakúskom i Chorvátskom a vyrokovať benefity pre slovenských občanov v rámci cestovania. Slovensko tieto výhody ponúka recipročne a bol by rád, keby sa k tejto dohode pripojilo aj Poľsko.

Heger počas štvrtkovej oficiálnej návšteve Poľska informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny proti covidu prešlo 22 dní.

Slovenský premiér by bol rád, keby slovenskí občania mohli za takýchto podmienok vstupovať aj na územie Poľska, ako aj poľskí občania na územie Slovenska.

Morawiecki na tlačovej konferencii uviedol, že mnohé krajiny si už vzájomne uznávajú očkovacie preukazy. Zdôraznil, že čo sa týka uznávania ruskej vakcíny Sputnik V, tak Poľsko uznáva len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Heger zdôraznil, že Poľsko je pre nás veľmi dôležitým susedom a partnerom a tretím najdôležitejším obchodným partnerom. "Spolupracujeme v oblasti ekonomickej a politickej, ale spája nás aj kultúrna a jazyková blízkosť. Čo napomáha aj spoločnému turizmu," povedal Heger. Pripomenul, že vlani navštívilo Slovensko viac než 100-tisíc poľských občanov.

Inzercia

Dôležitou témou rokovania bola aj oblasť výberu DPH, ktorá podľa Hegerových slov dlhé roky "kvárila" Poľsko i Slovensko. Podotkol, že spolupráca v tejto oblasti sa už začala a prudko sa rozvíja. Informoval, že obe krajiny si chcú naďalej intenzívne vymieňať informácie na úrovni finančných správ, aby sa podarilo odhaliť daňové podvody. "Toto meníme, toto naprávame, a verím tomu, že aj týmto podvodníkov odzvonilo,“ dodal.

Heger počas štvrtkovej návštevy Poľska položil popoludní vence k pomníku Čaty 535 Slovákov a k hrobu neznámeho vojaka. Navštívil tiež Slovenský inštitút vo Varšave. Na záver programu sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Súčasťou slovenskej delegácie sú štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus i štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec.

Heger svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu predsedu vlády ukončí vo štvrtok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia