Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 14:18

Europoslanci žiadajú dočasné uvoľnenie patentov na výrobu proticovidových vakcín

Uznesenie navrhuje začať rokovania o dočasnej výnimke z dohody v oblasti patentovej ochrany. Cieľom kroku je zlepšiť globálny prístup k cenovo dostupným zdravotníckym výrobkom využívaným v boji proti koronavírusu.

Európsky parlament s cieľom urýchliť globálne vakcinačné úsilie vyzval vo štvrtok na dočasné pozastavenie uplatňovania práv duševného vlastníctva na vakcíny proti koronavírusu.

Za príslušné nelegislatívne uznesenie hlasovalo 355 poslancov, 263 bolo proti a 71 sa zdržalo. Uznesenie navrhuje začať rokovania o dočasnej výnimke z Dohody TRIPS WTO v oblasti patentovej ochrany. Cieľom tohto kroku je zlepšiť globálny prístup k cenovo dostupným zdravotníckym výrobkom využívaným v boji proti ochoreniu COVID-19 a odstrániť prekážky výroby a nedostatky v dodávkach na celom svete.

Dobrovoľné licenčné dohody, prostredníctvom ktorých sa výrobcovia vakcín rozhodnú, komu a za akých podmienok udelia patentovú licenciu umožňujúcu výrobu očkovacích látok, ale aj transfer technológií a know-how do krajín s tradíciou výroby vakcín, podľa poslancov umožnia zvýšiť a urýchliť celosvetovú produkciu očkovacích látok z dlhodobého hľadiska.

Parlament vyzval Európsku komisiu, aby v záujme vyrovnania sa s problémami v dodávateľských reťazcoch urýchlene odstránila vývozné prekážky a nahradila vlastný mechanizmus udeľovania vývozných povolení požiadavkami na transparentnosť vývozu vakcín. Spojené štáty americké a Veľká Británia by podľa europoslancov mali okamžite zrušiť zákaz vývozu vakcín a surovín potrebných na ich výrobu.

"Na zaočkovanie 70 percent svetovej populácie je potrebných 11 miliárd dávok, pričom doposiaľ sa vyrobil len zlomok z tohto množstva," uvádza sa v prijatom uznesení.

Prevažná väčšina z 1,6 miliardy doteraz použitých dávok vakcín bola podaná vo vyspelých krajinách a štátoch, kde sa vakcíny vyrábajú, pričom len 0,3 percenta dávok bolo aplikovaných v 29 najchudobnejších krajinách sveta. Poslanci chcú preto podporiť výrobné kapacity na africkom kontinente a zvýšiť príspevky do celosvetového mechanizmu na distribúciu vakcín COVAX.

EP požaduje aj úplné zverejnenie budúcich predbežných dohôd o nákupe vakcín, najmä tých, ktoré sa budú týkať vakcín ďalšej generácie. Súčasťou týchto dohôd by mali byť aj požiadavky transparentnosti pre dodávateľov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia