Cirkev v Nemecku
Pápež odmietol rezignáciu kardinála Marxa

Kardinál Reinhard Marx oznamuje svoju rezignáciu 4. júna. Foto: TASR/Peter Kneffel/dpa via AP
František potvrdil nemeckého kardinála v úrade mníchovsko-freisingského arcibiskupa.
Pápež František neprijal žiadosť kardinála Reinharda Marxa o odstúpenie z úradu mníchovsko-freisingského arcibiskupa.
Vyplýva to z pápežovho listu kardinálovi Marxovi, ktorý napísal v španielčine a dnes ho zverejnila Svätá stolica.
„Pokračujte v duchovnej obnove cirkvi, ako navrhujete, avšak ako arcibiskup mníchovský a freisingský,“ napísal pápež, ktorý zároveň nemeckému kardinálovi ďakuje za jeho odvahu a odporúča tamojšej Katolíckej cirkvi, aby sa vyrovnávala s krízou vyvolanou sexuálnym zneužívaním zo strany niektorých svojich členov.
„Musíme prevziať zodpovednosť za dejiny, a to ako jednotlivci i ako spoločenstvo. Tvárou v tvár tomuto zločinu nemôžeme zostať ľahostajní,“ pokračuje pápež a varuje pred politikou pštrosa, ktorý strká hlavu do piesku: „Celá cirkev je v kríze pre zneužívanie a nemôže urobiť krok vpred bez toho, aby túto krízu prijala. Nepomáha pštrosia politika ani sociologizmy či psychologizmy. Krízu treba uchopiť z pohľadu našej veľkonočnej viery.“
V prípade škandálov sexuálneho zneužívania je potrebné „hodnotiť historické udalosti hermeneutikou doby, v ktorej k nim došlo“, poznamenáva František, avšak to nikoho nezbavuje úlohy, aby za ňu prevzal zodpovednosť v dnešnej dobe. Každý biskup by si mal klásť otázku: „Čo mám tvárou v tvár tejto katastrofe robiť?“ odporúča pápež. „Skôr než ,mea culpa‘ sa teraz žiada reforma našich spôsobov správania. Ježiš sa ,nikdy nezaoberal reformáciou‘,“ mieni František a prosí o povolenie k takejto formulácii, „avšak prinášal ju svojím životom a svojím telom na kríži.“
Marx tlačí na Woelkiho
Kardinál Marx požiadal pápeža o uvoľnenie z funkcie listom Františkovi z 21. mája. „V podstate mi ide o to, aby som niesol spoluzodpovednosť za katastrofu sexuálneho zneužívania nositeľmi cirkevných úradov v uplynulých desaťročiach,“ napísal v rezignačnom liste.
Svojím rozhodnutím vytvoril kardinál Marx nepriamy tlak na kardinála Rainera Mariu Woelkiho, kolínskeho arcibiskupa, ktorý tiež čelí výzvam na odchod pre spoluzodpovednosť za sexuálne škandály. Len pred týždňom Vatikán oznámil, že do Kolínskej arcidiecézy posiela apoštolskú vizitáciu.
Mená kardinálov Marxa a Woelkiho sú v posledných mesiacoch skloňované aj v súvislosti s tzv. synodálnou cestou, na ktorú sa vydala nemecká cirkev pred vyše rokom. Kým Marx je jej podporovateľom, Woelki ju kritizuje.
„Bodom obratu z tejto krízy môže byť z môjho pohľadu len ,synodálna cesta‘, cesta, ktorá skutočne umožňuje ,rozlišovanie duchov‘, ako to Vy opakovane zdôrazňujete a podčiarkli ste vo svojom liste cirkvi v Nemecku,“ napísal Marx vo svojom rezignačnom liste.

Reinhard Marx chce odchodom z postu mníchovského arcibiskupa prijať spoluzodpovednosť za sexuálne zneužívanie v cirkvi.
Kardinál Marx sa narodil v roku 1953 a v roku 1979 bol vysvätený za kňaza Paderbornskej arcidiecézy. V roku 1996 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za pomocného biskupa tejto arcidiecézy. V rokoch 2001 – 2007 bol biskupom Trevírskej diecézy.
Pápež Benedikt XVI. ho v roku 2007 vymenoval za arcibiskupa Mníchova – Freisingu, kde kedysi pôsobil aj on sám, a v roku 2010 ho kreoval za kardinála.
Pápež František ho v roku 2013 vymenoval za člena Rady kardinálov, ktorá mu radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie, a za koordinátora vatikánskej Ekonomickej rady.
V rokoch 2012 – 2018 bol prezidentom Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a v rokoch 2014 – 2020 predsedom Nemeckej biskupskej konferencie.
Spravodajský portál Svätej stolice Vatican News upozornil, že kardinál minulý rok vo svojej arcidiecéze zriadil nadáciu Spes et Salus na pomoc obetiam sexuálneho zneužívania a previedol do nej veľkú časť svojho súkromného majetku.
Dnes treba vedieť
Minister školstva Draxler zatiaľ do strany Smer-SD nevstupuje
Minister školstva Juraj Draxler, ktorý je nominantom strany Smer-SD, zatiaľ do tejto strany nevstupuje, a to aj napriek tomu, že má k nej podľa vlastných slov programovo blízko.
Kurdské milície spolu s koalíciou vedenou USA chystajú útok na baštu IS
Kurdské milície YPG a ich spojenci majú v pláne podniknúť útok na sýrske mesto Rakka, ktoré slúži extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) ako základňa pre jej bojové operácie na priľahlom území a je aj metropolou kalifátu vyhláseného islamistami.
Iránsky parlament schválil jadrovú dohodu
Iránsky parlament schválil dnes historickú jadrovú dohodu dosiahnutú v júli vo Viedni so šiestimi svetovými veľmocami. Informovala o tom iránska štátna tlačová agentúra IRNA.
Maďarský minister poprel, že by podozrieval Rusko z financovania migrácie
Český minister v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Mladá Fronta Dnes povedal, že mu o možnom ruskom sponzorovaní autobusov na Balkáne, ktoré k schengenským hraniciam privážali migrantov, povedal vo štvrtok počas rokovania ministrov obrany NATO v Bruseli Simicskó.
Tému migrantov v politickom boji najlepšie využil SMER, vraví politológ
Výraznejšie by mal akcelerovať aj boj opozičných strán o pozíciu „pravicového lídra“.
Futbalisti prepisujú históriu. Prvý raz budeme na majstrovstvách Európy
Slovenskí futbalisti dosiahli dnes historický úspech - prvý postup na európsky šampionát v ére samostatnosti. Účasť na EURO 2016 vo Francúzsku si zaistili víťazstvom 4:2 v Luxembursku.