Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

František Mikloško

Škodí priveľa transparentnosti politike?

Rozhovor s bývalým predsedom parlamentu Františkom Mikloškom o tom, kam sa uberá dnešná politika.

Transparentnosť je dnes v súvislosti s politikou často skloňovaným slovom. A hoci z pohľadu toho, ako dnes verejnosť vidí do politiky, žijeme asi najtranspentnejšie časy v našej histórii, na dôvere ľudí k politike sa to zásadne neprejavuje. Skôr naopak. O tom, prečo je tomu tak, sme sa rozprávali s bývalým predsedom parlamentu a dlhoročným politikom Františkom Mikloškom.

V diskusii zazneli aj nasledujúce témy:

 Politika je dnes transparentnejšia ako v minulosti. Je aj lepšia?

Komunikácia medzi politikmi, politickými stranami, sa čoraz viac obmedzuje na jednostranné vyhlásenia na tlačových besedách alebo na sociálnych sieťach. Ťažko sa však takto dosahujú dohody, ktoré vždy vyžadujú istú mieru kompromisov z každej strany. 

Bojovníci za transparentnosť hovoria, že ten, kto vstúpi do verejného života, tak musí byť k dispozícii verejnosti úplne. Čo to znamená pre politiku?

Úsilie o čoraz väčšiu transparentnosť vo verejnom živote vedie tiež k tomu, že rastie reálna moc médií. Aké to má dôsledky?

Jestvuje aj pomerne masívne protiprávne využívanie transparentnosti. Ide o zverejňovanie skutočností, ktoré podliehajú osobitnému režimu utajenia, avšak môžu odhaliť nemorálnu alebo i trestnú činnosť konkrétnych osôb.

Inzercia

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame