Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. jún 2021

Rozkol v konzervatívnom tábore

Mali by ste odmínovať ruskú otázku

Vo vašom skonsolidovanom konzervatívnom hnutí by už nemali hrať vedúcu úlohu politici, čo sa opičia po Západe, ale ani po Rusku.

Mali by ste odmínovať ruskú otázku

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bieloruský prezident Alexander Lukašenko na lodi počas stretnutia v čiernomorskom Soči 29. mája 2021. FOTO TASR/AP

Z reakcií na texty, v ktorých sa zmieňujem o Ruskej federácii, možno vyvodiť iba jeden záver: Rusko je pre slovenských konzervatívcov silno polarizujúcou témou.

Sú takí, ktorí neveria Rusom ani nos medzi očami, a sú u vás aj speváci rusofilných chválospevov. Našťastie, medzi tými extrémami je aj nejaký rozumný stred.

Je to ťažký hendikep, ktorý blokuje spoluprácu v už aj tak roztrieštenom slovenskom konzervativizme.

Saskári a progresívci síce vykazujú rôzne stupne na teplomere lásky k Bruselu, ale ani jeden podmienečný rusofil sa nevyskytuje ani u tých prvých, ani u tých druhých.

S konzervatívcami je to, čo sa týka Ruska, zle.

Keďže je žiaduce, aby sa kresťanskodemokratický tábor rýchlo zjednotil (o tom viac inokedy), treba niečo s ruskou otázkou urobiť. Musíte ju aspoň čiastočne odmínovať.

Všimol som si ten váš rozkol, keď som sa dvakrát venoval málo významnej očkovacej látke, ktorá mohla v marci na Slovensku zachrániť životy a ktorá sa stala medzitým celkom irelevantnou.

Inak, samotný príbeh Sputnika V prezradí toho veľa o stave súčasného Ruska: solídny výskum, nie vždy dôveryhodné obchodné praktiky a výrobná kapacita – žiadna. Aj často pripomínaný a pravdivý argument, že samotní Rusi sa nehrnú do očkovania Sputnikom, niečo o Rusku prezradí: Jednak všeobecne platí, že čím ďalej na východ človek ide, tým menej ľudí sa tam chce dať očkovať (netreba sa trepať do Vladivostoku, stačí do Revúcej).

Po druhé, na očkovacej skepse Rusov vidieť, aké ľahké je pre režim roznecovať nedôveru voči Západu (ten si to však spôsobil svojou falošnosťou a nadriadenosťou do veľkej miery sám) a zároveň aké neskutočne ťažké je budovať dôveru vo vlastnú verchušku.

V skutočnosti sa režim o to ani veľmi nesnaží. Putin podľa mňa dobre vie, že väčšina Rusov považuje celú koronu za humbug a nie je zvedavá na žiadnu vakcínu. Preto sa aj on k tomu stavia pasívne a dal sa očkovať neskoro, a aj to v utajení. Ponúkol tým svojim početným antivaxerom východisko – môžu konšpirovať, či Vladimír Vladimírovič je naozaj očkovaný alebo skôr nie je.

Vyčítal som z toho priznania, že režimy Lukašenka a Putina začali hrať výlučne pre vlastné publikum. Zdieľať

Vrátil som sa práve z Ukrajiny a z Gruzínska, teda z frontu. Myslím si, že nezaškodí, ak sa pre vyriešenie vašej dilemy pozrieme krátko na dianie v Rusku. Deje sa tam totiž pomerne veľa.

Napríklad: Tamojší režim riadenej demokracie nechal opozičnú dennú tlač relatívne dlho na relatívnom pokoji. Nehrozilo, že by si bežný Rus kúpil Novuju gazetu, keďže bolo treba za ňu zaplatiť sumu, z ktorej priemerná ruská rodina žije tri dni. Teraz však režim pristupuje k zrušeniu opozičných webových portálov: 31. mája odstavili newsru.com, nasledujú ďalšie online médiá.

Po dlhých rokoch som znova videl najlepšieho kremeľského propagandistu, brilantného moderátora Vladimíra Solovjova. Na začiatku ukrajinskej vojny som si jeho reláciu pozrel často, vystupovali tam najlepší rečníci (často židovského a arménskeho pôvodu), teraz to bolo mrazivé déjà vu. Stále tí istí diskutéri, ale zostalo tam už iba tvrdé jadro, žiadnych nováčikov už nepúšťajú na obrazovku – a vyzerali všetci tak, ako keby celé tie roky prespali v moskovskom štúdiu. Sú vráskaví a vyziabnutí. Hlasnejšie ako kedysi vykrikovali, čo im na Amerike vadí. Môj prvý dojem teda bol, že Rusi pritvrdzujú.

Druhý dojem mám z pozerania celého „priznania“ Romana Protaseviča, odporcu bieloruského režimu, pre ktorého zatknutie prinútili lietadlo Ryanairu pristať v Minsku.

Vyčítal som z toho priznania, že režimy Lukašenka a Putina začali hrať výlučne pre vlastné publikum. Je im v tejto chvíli zrejme jedno, čo si o tom myslíme my. Západné médiá informovali o videu v duchu, že Protaseviča pred natočením mučili, že pozeranie rozhovoru je neznesiteľné a že celá tá akcia je neprijateľná (s čím sa dá, samozrejme, len súhlasiť).

Lenže miestny divák videl niečo dosť odlišné: videl v osobe Protaseviča dezertéra, ktorý hodinu a pol kydal špinu na celý zvyšok exilovej opozície a ktorému to očividne občas robí zvláštnu radosť. Z vnútornej perspektívy sa preto únos lietadla a narušenie leteckej dopravy v značnej časti východnej Európy už nejaví ako čisté šialenstvo. Služby vedeli veľmi dobre, po kom išli – prezentuje sa vo videu ako exilovou opozíciou odstavený, podvedený a ukrivdený človek. Obávam sa, že zvnútra mohlo ísť o propagandistický úspech.

Ale len zvnútra. Keď som tie dojmy opísal svojmu otcovi, obyčajnému rakúskemu robotníkovi na dôchodku, zhrnul to takto: „Rus teda šliapne na plyn.“ Perfektne to vystihol.

V danej chvíli totiž Rusi nie sú – ak nimi vôbec niekedy mohli byť – hodnými spojencami. Zdieľať

Neviem povedať, či to pritvrdzovanie a kašlanie na názor Západu zapadá do nejakej dlhodobej stratégie. Možno ani nie, veď ešte koncom minulého roku sľúbil Putin Európanom prakticky bezvízové cestovanie po celom Rusku (len s elektronickým vízom).

V každom prípade, momentálne je to s Rusmi nesmierne ťažké. Potrebujú čas, aby sa upokojili.

Inzercia

Možno to uľahčí slovenským konzervatívcom odmínovať svoj ruský problém: V danej chvíli totiž Rusi nie sú – ak nimi vôbec niekedy mohli byť – hodnými spojencami.

Cítia to aj rusofilní populisti naprieč Európou: Rakúski Slobodní sa dištancovali od dohody s Putinovou stranou, ich nový predseda Herbert Kickl sa na rusofilstvo svojho predchodcu vždy pozeral cez prsty, ani Salviniho talianska Liga sa už veľmi neukazuje v ruskej spoločnosti.

Avšak pre Slovákov má tá téma ešte inú dimenziu: Máte bohato rozvinutý talent, aby ste si kvôli geopolitike strieľali do nohy. Geopolitike ste obetovali Radičovej a Matovičovu vládu. V prvom prípade ste aspoň vyzerali zaujímavo, v druhom už len mimo.

Horlivé hlavy v slovenskej politike, ktoré chcú byť za každú cenu svetové, vám už spôsobili značné škody. Vrbětice sú napríklad závažnou kauzou, ktorá vrhá škaredé svetlo na ruské služby, no zároveň je to všetko veľmi čudným spôsobom zamotané. Len Slovensko a zopár rusofóbnych východoeurópskych štátov vyhostilo pre Vrbětice ruských diplomatov.

Celý Západ nepodnikol nič. V doplácaní na geopolitiku (iných) ste jednoducho majstri sveta.

Lídri a gazdovia slovenského konzervativizmu (ste nimi požehnaní) by si mali tie talenty a slabosti uvedomiť. Keby sa opýtali mňa (neopýtajú sa), poradil by som im, aby v konsolidovanom konzervatívnom hnutí nedali hrať vedúcu úlohu politikom, čo sa otrocky opičia po Západe či po Rusku.

Slovenskí vlastenci na čele, to by mi prišlo normálne.

Kým vás Cynická obluda zosmiešňuje, ste na správnej ceste. Zdieľať

Mimochodom, svet je veľký, ale určite nie je plný úžasných vzorov pre hodnotových nepoddajných konzervatívcov.

Najzaujímavejšie inšpirácie máte vlastne za rohom: V druhom rade je to Kaczynski v Poľsku, v treťom rade (oveľa menej kresťansky, ale s vyžarovaním do celej Európy) Orbán v Maďarsku.

V prvom rade ste tu však vy. Pravda je vo vás samotných. Neúnavnosť vašich pro-liferov a zástancov rodiny, samozrejme, otravuje a vytáča progresívnu nomenklatúru, ale presne takto to musí byť.

Kým vás Cynická obluda zosmiešňuje, ste na správnej ceste.

Keď vás z toho chytá depka, porovnajte svoju situáciu s mojím Rakúskom.

U nás sa v novinách bežne píše, že v najbližšom kruhu mladého kancelára Kurza sú samí „konzervatívci“ a „arcikatolíci“, no títo nagélovaní muži sa z nejakého dôvodu ešte neprejavili žiadnou menovania hodnou iniciatívou v kultúrno-etickej oblasti. Zato sa jedna radosť utápajú v dekadentných škandáloch ako vystrihnutých z upadajúcej Rímskej ríše. Nedajú sa zhrnúť lepšie ako slovami hazard, gayporno, kupčenie médií, večera so Sorosom a interné označovanie väčšiny vlastných občanov výrazmi ako „lúza“ a „zvieratá“.

Práve v týchto dňoch musela pochopiť aj posledná naivka, že Rakúšanom vládne svorka skorumpovaných karieristov bez akéhokoľvek konzervatívneho ťahu. Viete si predstaviť, čo by veriaci Rakúšan dal za jedného Čepčeka v rakúskom parlamente?

Nie, nie ste perfektní, slovenskí konzervatívci, ste strašne rozdrobení.

Vaše najväčšie čaro je v tom, že jestvujete.

Buďte sami sebou a dobre bude!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame