Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 17:45

Cestovateľský semafor

Výnimka pri návrate bude platiť už tri týždne po prvej dávke vakcíny

Výnimka pri návrate bude platiť už tri týždne po prvej dávke vakcíny

FOTO: Portál korona.gov.sk

Zmeny v cestovateľskom semafore schválila v stredu vláda.

Vláda v stredu aktualizovala cestovný semafor. Krajiny sú v ňom rozdelené z hľadiska rizikovosti na zelené, s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemickou situáciou, červené, teda krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou, a čierne, s nehodnovernými dátami alebo šírením nebezpečných variantov.

Nové rozdelenie platí od pondelka 14. júna.

Cestovný semafor hovorí o tom, že po novom sa výnimka z karantény bude vzťahovať na zaočkované osoby minimálne 21 dní po prvej dávke vakcíny. V prípade, že zaočkovaná osoba prekonala koronavírus počas 180 dní pred podaním prvej dávky vakcíny, výnimka je platná 12 mesiacov od podania prvej dávky vakcíny.

Na zoznam zelených krajín bude patriť Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.

Po návrate z týchto krajín sa vyžaduje negatívny 72-hodinový PCR test alebo 12-hodinový antigénový test, prípadne 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom po príchode z týchto krajín. Výnimky pre zelený systém majú zaočkované osoby, ďalej ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní, a deti do 18 rokov.

Zoznam červených krajín a území tvoria Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina. V prípade návratu z týchto krajín sa vyžaduje 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

Na zoznam čiernych krajín a území patria všetky ostatné krajiny. Po príchode z týchto krajín sa vyžaduje 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku PCR testu z ôsmeho dňa. Výnimku pre červený a čierny systém majú zaočkované osoby so statusom pendlera.

Ďalšou hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby výsledná aplikácia nezávisela len od rizika krajiny, z ktorej cestovateľ prichádza, ale aj od toho, aký je imunitný status cestovateľa. Iba zaočkované osoby a osoby po prekonaní koronavírusu môžu prísť zo zelených krajín bez povinnosti 14-dňovej karantény.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred 2 hodinami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia