Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 14:50

Úmrtie

Vo veku 68 rokov zomrela známa česká herečka Libuše Šafránková

Vo veku 68 rokov zomrela známa česká herečka Libuše Šafránková

Preslávila sa najmä hlavnou postavou vo filmovej rozprávke Tri oriešky pre Popolušku. Herečka v minulosti bojovala s rakovinou. Minulý rok odstúpila z natáčania pripravovanej filmovej rozprávky Mamánek.

Vo veku 68 rokov zomrela česká herečka Libuše Šafránková, známa ako Popoluška z filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku.

Informovala o tom na svojej webovej stránke televízia CNN Prima News, pre ktorú to potvrdil herečkin syn Josef Abrhám ml.

Herečka v minulosti bojovala s rakovinou, pripomína CNN Prima News. Minulý rok odstúpila z natáčania pripravovanej filmovej rozprávky Mamánek.

Šafránková sa narodila 7. júna 1953 v Brne. Od detstva chodila na dramatické krúžky a študovala na brnianskom konzervatóriu. Pred kamerou sa po prvý raz objavila vo veku 17 rokov vo filmovej adaptácii románu Boženy Němcovej Babička.

Neskôr sa predstavila v rozprávkach Princ a Večernica (1978), Soľ nad zlato (1982), vo filmoch Vrchní, prchni! (1981), Obecná škola (1991), Báječná léta pod psa (1997), Všetci moji blízki (1999) i v komédii Vesničko má středisková (1985).

Za svoju rolu v snímke Kolja (1996) režiséra Jana Svěráka získala Šafránková Českého leva.

V rámci osláv 97. výročia vzniku niekdajšieho Česko-Slovenska 28. októbra 2015 na Pražskom hrade jej udelili medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš vyjadrili sústrasť v súvislosti s úmrtím Libuše Šafránkovej.

Prezidenta Zemana správa o odchode Šafránkovej hlboko zasiahla, napísal na Twitteri prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Zeman podľa neho vyjadril ľútosť a úprimnú sústrasť rodine.

„Pani Libušu Šafránkovú som mal veľmi rád. Jej Popolušku som videl snáď stokrát. Bez nej si neviem predstaviť české Vianoce. A myslím, že nikto z nás,“ napísal na Twitteri Babiš.

Inzercia

„Je mi ľúto, že odišla. Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým a blízkym,“ dodal.

Na úmrtie reagujú aj herci a scenáristi

Viacero českých osobností vrátane hercov, scenáristov a spisovateľov sa vyjadrilo v súvislosti s úmrtím herečky Libuše Šafránkovej.

"Na tieto správy sa ťažko odpovedá. Je mi to strašne ľúto," uviedla pre televíziu CNN Prima News herečka Jiřina Bohdalová. "Každého ľudského života je škoda, obzvlášť, keď sme ho poznali," dodala.

Úprimnú sústrasť na sociálnej sieti vyjadrila aj česká speváčka Lucie Bílá. "Úprimnú sústrasť celej rodine. Je mi to neskutočne ľúto... Budete nám veľmi chýbať Libuška, Popoluška naša milovaná..," napísala.

Šafránkovú vo svojich vyjadreniach pre CNN Prima News pripomenul i český herec, divadelný autor, filmový scenárista a režisér Zdeněk Svěrák.

"Niekomu zostane v pamäti ako Barunka v Babičke, iným ako Popoluška v Troch orieškoch a ja si ju nikdy nenechám ujsť vo filme Vesničko má středisková," uviedol Svěrák, ktorý k tejto komédii z roku 1985 napísal scenár.

Spisovateľ Michal Viewegh vo vysielaní CNN Prima News povedal, že sa s Libušou Šafránkovou vždy rád bavil. Táto herečka sa predstavila vo filme Báječná léta pod psa (1997), ktorého literárnu predlohu Viewegh napísal.

Na Šafránkovej úmrtie okrem iných reagovali i herec Václav Vydra a kritička Mirka Spáčilová.

Profil Libuše Šafránkovej

Libuše Šafránková sa narodila v Brne 7. júna 1953. Od detstva chodila na dramatické krúžky, v roku 1971 absolvovala brnianske konzervatórium. Už počas štúdia účinkovala v činohre Štátneho divadla Brno a v roku 1971 si zahrala Barunku v štvordielnom filme režiséra Antonína Moskalyka Babička.

Vzápätí po skončení konzervatória zamierila do Prahy, kde získala angažmán v Divadle Za branou. Po ročnom pôsobení v tomto divadle nastúpila v roku 1972 do ďalšieho pražského divadla Činoherní klub. V roku 1992 spoločne so svojím manželom Josefom Abrhámom opustila Činoherný klub a na krátky čas – od 1. augusta 1992 do 31. júla 1994 – sa stala členkou činohry Národného divadla v Prahe.

Herečku, pre ktorú bol charakteristický jemný dievčenský vzhľad a kultivovaný prejav, režiséri od začiatku často a radi obsadzovali do rozprávok. Srdcia miliónov divákov doma aj v zahraničí si získala najmä ako Popoluška v rozprávke režiséra Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v Zlíne za rozprávku storočia.

Známe a obľúbené boli tiež rozprávky Princ a Večernica (1979), Soľ nad zlato (1982) a filmy Můj brácha má prima bráchu (1975) alebo Tretí princ (1983).

Svoj komediálny talent naplno a s veľkým úspechom predviedla vo filmoch Slavnosti sněženek (1983) alebo Vesničko má středisková (1985). V tejto legendárnej komédii režiséra Jiřího Menzla stvárnila postavu nevernej manželky Jany, ktorá podvádza žiarlivého manžela.

Úspešne sa predviedla aj v komédii Jana Svěráka Obecná škola (1990), kde si zahrala po boku Zdeňka Svěráka. Zažiarila tiež v snímke režiséra Jana Svěráka Kolja (1996), keď za svoju rolu získala Českého leva. Vo filme Báječná léta pod psa (1997), ktorý vznikol podľa predlohy spisovateľa Michala Viewegha, zasa stvárnila zložitú charakterovú postavu v jej 30-ročnom životnom období. Účinkovala aj vo filmovom debute slovenského režiséra Martina Mináča a scenáristu Jiřího Hubača Všetci moji blízki (1999).

Obľúbená herečka sa v roku 2013 zhostila aj ďalšej veľkej filmovej roly, keď zažiarila v snímke Donšajni. Jej životnú lásku vo filme stvárnil slovenský herec Martin Huba.

V roku 2008 vyhrala Libuše Šafránková anketu Českej televízie „Hvězda mého srdce“ o najobľúbenejšieho herca a herečku. V roku 2015 jej prezident Miloš Zeman udelil vysoké štátne vyznamenanie – medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

 

Dnes treba vedieť

pred 44 minútami

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia