POLITIKA: Bývalý moslim chce bojovať za kresťanskú Európu

Magdi Allam, popredný taliansky novinár, ktorý v marci tohto roku konvertoval z islamu na kresťanstvo, zakladá politickú stranu. Písal o tom denník Corriere della Sera.

Allam bol pokrstený počas Bielej soboty pápežom Benediktom XVI. v Bazilike svätého Petra v Ríme. „Od včerajška sa volám Magdi Cristiano Allam. Je to pre mňa najkrajší deň môjho života,“ napísal na druhý deň v otvorenom liste šéfredaktorovi Corriere della Sera.

PREČÍTAJTE SI: Celý list Magdiho Allama svojmu šéfredaktorovi - v slovenčine. (+ video)

Krst „najznámejšieho talianskeho moslima, ikonoklastického spisovateľa bojujúceho proti islamskému extrémizmu a brániacemu existenciu Izraela“ (Reuters) vyvolal ostré protesty moslimskej verejnosti. Podľa moslimského intelektuála, Jordánčana Arefa Aliho Nayeda, ktorý je jedným z hlavných predstaviteľov úspešne sa rozvíjajúceho katolícko-islamského dialógu v rámci iniciatívy Spoločné slovo medzi nami a vami, Vatikán využil Allamov krst na triumfálne gesto. Nayedovi vadí, že k verejnému krstu vysluhovanému priamo pápežom bol vybratý človek, ktorého názory sa podobajú postoju byzantského cisára Manuela II. Paleologosa, ktorého Benedikt XVI. citoval počas prednášky v Regensburgu: „Ukáž mi, čo nové priniesol Mohammed a nájdeš iba zlé a nehumánne veci, ako napríklad to, že ti predpísal, aby si vieru, ktorú ti hlásal, šíril mečom.“

Allam kritikou na adresu islamu naozaj nešetrí. Už päť rokov žije on a jeho rodina, manželka Valentina Colombo a ich štyri deti pod policajnou ochranou kvôli fatwe, ktorá bola na neho vyhlásená a tiež kvôli vyhrážkam Al-Kájdy. Tvrdými slovami komentoval aj svoju konverziu. „Moja myseľ je oslobodená z tmárstva ideológie, ktorá legitimizuje klamstvo a pretvárku, násilnú smrť vraždy i samovraždy, slepú podrobenosť a tyraniu, pričom je mi umožnené priľnúť k autentickému náboženstvu Pravdy, Života a Slobody.“ Rovnako ráznu kritiku však Allam adresuje aj duchovne upadajúcemu Západu. „Európa nemá dušu a bez duše je odsúdená k zániku,“ tvrdí v rozhovore pre denník Corriere della Sera.

„Magdi Allam odvážne obhajoval náboženskú slobodu pre všetkých a súčasne kritizoval tie myšlienkové prúdy v islame, ktoré by popreli právo na náboženskú konverziu moslimov. Teraz takpovediac bojuje vo vojne myšlienok z iného zákopu,“ povedal pre National Review na adresu Allamovho krstu americký spisovateľ George Weigel, autor známeho životopisu pápeža Jána Pavla II.

V nedeľu, 30. novembra, po 35 rokoch Allam opustil svet žurnalistiky a vstúpil do politiky. Jeho subjekt, ktorý má ambíciu uspieť v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu, sa volá Osobnosti za kresťanskú Európu. V znaku strany sú uvedené tri princípy, z ktorých chce nová strana vychádzať: Pravda a Sloboda, Viera a Rozum, Hodnoty a Poriadok. „Moja strana nie je náboženským subjektom, ani sa nechce obracať len na kresťanov. Sme otvorení všetkým ľuďom dobrej vôle, vrátane moslimov,“ povedal v rozhovore pre svoj bývalý denník.

Imrich Gazda
Foto: gaceta.es, redstaterascals.com

Viac o živote Magdiho Cristiana Allama si môžete prečítať v časopise .týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo