Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2021, 11:05

USA

V srdci New Yorku otvoria non-stop adoračnú kaplnku

V srdci New Yorku otvoria non-stop adoračnú kaplnku

Manhattan. Foto: Flickr.com/ Andrew Mace

„Mesto, ktoré nikdy nespí, si zaslúži kaplnku, ktorá sa nikdy nezatvára,“ vyhlásil dominikánsky kňaz zodpovedný za projekt.

Uprostred newyorského Manhattanu otvoria kaplnku na nepretržitú adoráciu. Vzniknúť má v štvrti Greenwich Village vo Farnosti svätého Jozefa, informuje Catholic News Agency.

„Mesto, ktoré nikdy nespí, si zaslúži kaplnku, ktorá sa nikdy nezatvára,“ vyhlásil správca farnosti a dominikánsky kňaz Boniface Endorf. Od projektu si sľubuje duchovné ozdravenie a revitalizáciu Manhattanu – jedného z najhustejšie obývaných a najvplyvnejších miest v Spojených štátoch.

Miesto je podľa dominikána ideálne. Greenwich Village je pokojnejšia, obývanejšia štvrť na Manhattane, blízko sú univerzity. Lokalita je však známa aj umeleckým a bohémskym životom, a tiež útočiskom kultúry LGBT.

Manhattan nemá kaplnku na 24-hodinovú adoráciu, miestny kardinál Timothy Dolan preto požiadal brata Endorfa, či by sa jeho farnosť zhostila tejto výzvy.

Kaplnka bude v prízemných priestoroch farnosti, ktoré sa momentálne využívajú ako sklad. Aktuálne sa končí posledná fáza fundraisingu, na jeseň chcú začať so samotnými stavebnými úpravami, pričom otvorenie je v pláne na Veľkú noc 2022. Miestni farníci a študenti blízkych univerzít sa podľa dominikána Endorfa na novú kaplnku už tešia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)