Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2021, 21:54

Vatikán

Pápež rozhodol o presťahovaní Malého seminára sv. Pia X. mimo územia Vatikánu

Pápež rozhodol o presťahovaní Malého seminára sv. Pia X. mimo územia Vatikánu

Ilustračné foto – TASR/AP

K zmenám dochádza v čase, keď prebieha súdny proces vo veci sexuálneho zneužívania seminaristov.

Malý seminár svätého Pia X. (Preseminario San Pio X), ktorý pred 75 rokmi založil pápež Pius XII., aby vychovával miništrantov asistujúcich pri bohoslužbách v Bazilike sv. Petra a vzbudzoval v nich kňazské povolanie, sa od septembra presťahuje z Vatikánu do Ríma.

Svoje rozhodnutie oznámil pápež František počas audiencie, na ktorej nedávno prijal rektora seminára Angela Magistrelliho.  

„Možnosť presunúť Malý seminár sv. Pia X. mimo vatikánskych múrov bola zvažovaná dlhú dobu, a to aj preto, aby mladí študenti mohli byť bližšie miest, kde študujú a absolvujú rekreačné aktivity,“ píše sa v tlačovom vyhlásení Svätej stolice.

Konkrétna lokalita, do ktorej má byť seminár presťahovaný, sa v komuniké nespomína.

Dospievajúci chlapci vo veku 12 – 18 rokov, ktorí bývajú v seminári a asistujú pri bohoslužbách, zároveň navštevujú súkromnú katolícku školu v Ríme. Počas letných prázdnin, keď odchádzajú domov na prázdniny, prichádzajú do seminára miništranti z Rímskej diecézy.

Stať sa kňazom pritom nie je pre zverencov seminára povinnosťou. Z približne 3 000 absolventov sa kňazmi podľa Vatican News stalo asi 200 miništrantov.  

K avizovaným zmenám dochádza práve v čase, keď vo Vatikáne prebieha súdny proces s dvojicou kňazov, ktorí sú obžalovaní vo veci sexuálneho zneužívania seminaristov. Prvé pojednávanie sa konalo 14. októbra, ďalšie, v poradí už jedenáste, je naplánované na 7. júna.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Počasie: Veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Miestami sneženie. Lokálne snehové jazyky a záveje. Denná teplota -6 až 2 stupne Celzia. Severný vietor do 30, v nárazoch do 60 km/h. Na horách až silná víchrica. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva