Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2021, 21:54

Vatikán

Pápež rozhodol o presťahovaní Malého seminára sv. Pia X. mimo územia Vatikánu

Pápež rozhodol o presťahovaní Malého seminára sv. Pia X. mimo územia Vatikánu

Ilustračné foto – TASR/AP

K zmenám dochádza v čase, keď prebieha súdny proces vo veci sexuálneho zneužívania seminaristov.

Malý seminár svätého Pia X. (Preseminario San Pio X), ktorý pred 75 rokmi založil pápež Pius XII., aby vychovával miništrantov asistujúcich pri bohoslužbách v Bazilike sv. Petra a vzbudzoval v nich kňazské povolanie, sa od septembra presťahuje z Vatikánu do Ríma.

Svoje rozhodnutie oznámil pápež František počas audiencie, na ktorej nedávno prijal rektora seminára Angela Magistrelliho.  

„Možnosť presunúť Malý seminár sv. Pia X. mimo vatikánskych múrov bola zvažovaná dlhú dobu, a to aj preto, aby mladí študenti mohli byť bližšie miest, kde študujú a absolvujú rekreačné aktivity,“ píše sa v tlačovom vyhlásení Svätej stolice.

Konkrétna lokalita, do ktorej má byť seminár presťahovaný, sa v komuniké nespomína.

Dospievajúci chlapci vo veku 12 – 18 rokov, ktorí bývajú v seminári a asistujú pri bohoslužbách, zároveň navštevujú súkromnú katolícku školu v Ríme. Počas letných prázdnin, keď odchádzajú domov na prázdniny, prichádzajú do seminára miništranti z Rímskej diecézy.

Stať sa kňazom pritom nie je pre zverencov seminára povinnosťou. Z približne 3 000 absolventov sa kňazmi podľa Vatican News stalo asi 200 miništrantov.  

K avizovaným zmenám dochádza práve v čase, keď vo Vatikáne prebieha súdny proces s dvojicou kňazov, ktorí sú obžalovaní vo veci sexuálneho zneužívania seminaristov. Prvé pojednávanie sa konalo 14. októbra, ďalšie, v poradí už jedenáste, je naplánované na 7. júna.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Obvinený bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v pondelok požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra. Informoval o tom jeho obhajca Marián Bošanský. (tasr)

pred hodinou

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred 2 hodinami

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred 3 hodinami

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia