Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
31. máj 2021

Ofenzíva SIS

Boris Kollár sa spojil s Ficom

Tajná služba to už začína preháňať. To, čo predvádza, je pokus vstupovať do trestného konania. Z pozície sily.

Boris Kollár sa spojil s Ficom

TASR

Pôvodne pripomienky SIS vyzerali ako snaha zastať sa stíhaných kolegov siskárov – hlavne Vladimíra Pčolinského. Dnes to však naberá obludné rozmery, ktoré majú zastrašiť vyšetrovateľov, prokurátorov aj sudcov.

Jednoducho: tajná služba rozkopla dvere. A vstúpila do trestného konania. Čím hrubo zneužíva svoje právomoci. 

Správy, sledovanie, zastrašovanie

Začalo sa to „správami“ o údajnej manipulácii svedkov a ich výpovedí. Nasledovalo utajené stretnutie šéfa SIS s vyšetrovateľmi, prokurátormi a politickými špičkami. Pokračovalo to mimoriadnou schôdzou parlamentu. A končí sa to podozreniami, že SIS sleduje vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí pracujú na korupčných kauzách.

Zašlo to tak ďaleko, že inšpekcia ministerstva vnútra, kŕmená správami tajnej služby, vyšetruje a stíha policajtov. Viacerí z nich strácajú chuť pokračovať v odkrývaní korupčných káuz. Prokurátor Kysel hovorí, že tajní prokuratúru bombardujú správami – teda dávajú jej najavo, že sledujú každý jej krok…

Ak by SIS takto demonštrovala silu v záujme práva a poriadku, mohli by sme nad jej hyperaktivitou privrieť oči. Lenže – jej motívy zjavne nie sú právne, ale sčasti stavovské a sčasti politické. Snažia sa kryť svojho stíhaného kolegu Pčolinského. A zároveň tým plnia želania Borisa Kollára, ktorému podľa politických dohôd „patrí“ SIS.

Výsledok je absurdný. Bývalý šéf SIS Pčolinský, podozrivý z korupcie a práce pre Zoroslava Kollára, je vo väzbe. Aby nemohol ovplyvňovať svedkov a trestné konanie.

Svedkov a trestné konanie však nakoniec ovplyvňujú jeho kolegovia z tajnej služby. Spochybňovaním vyšetrovateľov, sledovaním, zastrašovaním, správami pre poslancov, pre prezidentku s premiérom, odkazmi prokurátorom…

Robia to bez jediného dôkazu.

Za bombastickými obvineniami o „výrobe svedkov“ sú len účelovo pospájané správy o stretnutiach a komunikácii vyšetrovateľov s operatívcami a prokurátormi. Čo je celkom bežné. Pri nebezpečných kauzách sa predsa všetky zložky tímu radia, informujú a organizujú spoločný postup. Vrátane spoločného postupu pri zabezpečení dôkazov. Inak to nejde.

Za vzburou SIS pritom nie je len Boris Kollár a jeho strana.

Aliancia Kollár – Fico

Ofenzívy Kollára a „jeho“ SIS sa vďačne chytil Fico s Pellegrinim. Iniciovali zvolanie parlamentnej schôdze, kde sa hovorilo o zisteniach tajnej služby. Spoločne si presadili, aby bol do parlamentu pozvaný aj Pčolinský.

Fico správne pochopil, že v tejto fáze Kollárovho zápasu už nejde len o bývalého šéfa SIS, ale aj o ďalších obvinených, ktorí sú stíhaní na základe výpovedí „kajúcnikov“.

Ak sa spochybní stíhanie Pčolinského, spochybní sa aj stíhanie Dušana Kováčika, Moniky Jankovskej, Tibora Gašpara, Norberta Bödöra či Jozefa Brhela.

Z Kollára a Fica sa tým stali pevní spojenci. Žiada sa dodať, že opäť. Lebo spojencami boli už aj za Ficovej a Pellegriniho vlády, keď Sme rodina ochotne dodávala chýbajúce hlasy pri kľúčových rozhodnutiach (ako napríklad pri tom o Ústavnom súde v čase, keď sa chcel stať Fico sudcom).

Inzercia

No ani týmto sa ešte kruh neuzavrel. Je zrejmé, že Kollárovi a Ficovi nejde len o aktuálne vedené trestné konania. Obaja sledujú vyššie zámery: zabrániť rozširovaniu stíhania na vrchné poschodia systému.

Ide o veľa

Veľmi presne to vystihol prokurátor Kysel: „Myslím si, že každý chápe, že súčasne obvinené osoby sú možno predpolím k odhaľovaniu inej trestnej činnosti, ktorá sa tu páchala.“

Presne o toto sa hrá. Na oboch stranách frontu.

Ak Pčolinský začne spolupracovať s vyšetrovateľmi, v ohrození bude Kollár a jeho ľudia. Pretože Pčolinský bol v minulosti (okrem iného) aj neformálnym pokladníkom strany Sme rodina.

Kollár musí robiť všetko preto, aby Pčolinského ubezpečil, že ho podrží.

Podobne je na tom Fico pri stíhaní Norberta Bödöra či Jozefa Brhela. Teda oligarchov, s ktorými sa stretával na poradách „dozornej rady štátu“ v hoteli Hilton. A s ktorými sa zrejme delil nielen o informácie, ale aj o čosi iné…

Všetko závisí len od toho, či sa obvinení posunú alebo neposunú do pozície „kajúcnikov“.

Toto – tlak na spoluprácu obvinených s vyšetrovateľmi – je dnes hlavné bojisko. Aj pre vyšetrovateľov, ktorých by to mohlo posunúť na najvyššie poschodia zločinu. Aj pre druhú stranu, ktorá sa zo všetkých síl snaží metódy práce s kajúcnikmi spochybniť.

Následným krokom budú pokusy dostať vyšetrovanie pod politickú kontrolu. Teda obnoviť policajnú hierarchiu, kde stíhanie citlivých prípadov skôr či neskôr narazí na vedenie.

Inými slovami, blížime sa do finále. K rozhodujúcej bitke.

Preto tu máme plnú mobilizáciu síl. Vrátane zbraní ťažkého kalibru.

Prituhovanie, ktoré sledujeme, veľmi neprekvapuje. Zarážať nás môže skôr prudká a celkom neskrývaná zmena pomerov síl. Z vládnej väčšiny sa stáva ostreľovaná vládna menšina. A z odpisovanej dvojice Fico – Pellegrini sa stávajú pomerne perspektívni hráči.

Stačilo na to málo: starostlivo prepočítať „našich ľudí“. Tentokrát aj tých za Kollárovou volebnou maskou.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame