Spravte si domácu výstavu

Tvorivosti a fantázii sa vraj medze nekladú. Preto navrhujem, aby každý z vás, čo má aspoň aké-také umelecké cítenie, doma spravil svoju vlastnú výstavu. Ako na to? Nuž, veľmi jednoducho.

Nie každý z nás má doma dostatočný priestor na prezentáciu svojich vlastných literárnych, hudobných či maliarskych diel. Ak však máte tam, kde bývate, aspoň kúštik nevyužitej plochy, neváhajte a spravte z nej umelecký výtvor.

Rady pre literátov: svoje básne, poviedky a romány pripevnite na špagátiky, ktoré povešiate po lampách, kľučkách a lustroch. Môžete svoje texty prilepiť na steny, skrine, kuchynské linky, dvere... . Navrhujem, aby ste doma mávali každú nedeľu chvíľku poézie. Vy si precvičíte rétorický prednes, poslucháči zas trpezlivosť a pokoru.

Odporúčania pre hudobníkov: Nahrajte sa – dnes to už nie je problém. V počítači si zmixujte vašu hudbu i so spevom, ak ste multiinštrumentalista, spojte aj viaceré hudobné nástroje. Keďže vaše počiny sa nedajú vidieť ani chytiť, len počúvať, pripravte na domácej veži CD s vašou tvorbou. Nenúťte ostatných, aby si cédečko neustále púšťali dookola. Radšej ich pozorujte, aby ste zistili počúvanosť vášho kompaktného disku. Ak je vysoká, v rodine máte šancu preraziť!

Tipy pre kresličov, maliarov, majstrov štetca, fixky, ceruzky: Je to podobné ako u literátov: lepiť, vešať, zdobiť. Nepredpokladám, že mladý básnik oblepí celú stenu svojimi veršami – vy to však môžete urobiť. Bude že to radosti, keď sa biele steny premenia na pestrú lúku! Vaša domáca výstava však ponúka o čosi viac možností, pretože nie každý vie pracovať so slovami či s muzikálnym inštrumentom – ale čarbať dokáže každý! Pridávam svoju osobnú skúsenosť: môj sedemročný brat nakreslil okolo osem obrázkov na tému „Deň armády“ (bol totiž na rovnomennej akcii, ktorá sa mu zapáčila). Zobral som šnúru, omotal som ju na zábradlí a štipcami som tam zachytil jeho výkresy. Hneď sa z priestoru nad schodiskom stala taká mini-galéria. Momentálne hodlám vystaviť na našej rodinnej expozícii postupne práce každého člena rodiny. Uvidíme, či tento môj nápad získa obľubu a pochopenie. Zatiaľ sa zdá, že áno.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež

Ďalšie články o téme