Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 14:40

Sexuálne škandály

Pápež vysiela do Nemecka vizitátorov, venovať sa budú kauze zneužívania v Kolíne

Tamojšia arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili.

Pápež František nariadil apoštolskú vizitáciu kolínskej arcidiecézy, aby sa zistilo, ako sa v nej riešia prípady sexuálneho zneužívania. V piatok o tom informovala apoštolská nunciatúra v Berlíne.

Kolínsky arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki, v bezprostrednej reakcii pápežovo rozhodnutie uvítal.

Podľa vyhlásenia nunciatúry v prvej polovici júna do Kolína zavítajú dvaja apoštolskí vizitátori, "aby získali ucelenú víziu o zložitej pastoračnej situácii v arcidiecéze a zároveň prešetrili možné pochybenia kardinála Woelkiho, hamburského arcibiskupa Stefana Hesseho i pomocných biskupov Dominika Schwaderlappa a Ansgar Puffa pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania".

Súčasný hamburský arcibiskup Stefan Hesse a kolínsky pomocný biskup Dominikus Schwaderlapp už pápežovi ponúkli svoju demisiu. Stalo sa tak v reakcii na to, že boli obvinení z nevhodného správania.

Spravodajský portál Vatican News informoval, že vizitáciu vykonajú štokholmský biskup, kardinál Anders Aborelius, a rotterdamský biskup Johannes von den Hende.

Agentúra AFP vysvetlila, že apoštolská vizitácia sa zvyčajne začína, keď pápež usúdi, že diecéza už nie je schopná vyriešiť svoje problémy internými procesmi.

Inzercia

Kolínska arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi sexuálneho zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili alebo kryli.

Kardinál Woelki napr. nedovolil zverejniť prvý znalecký posudok v prípade, pretože ho považoval za nekorektný a právne chybný.

Druhá správa, ktorá bola zverejnená v marci, dokazuje podobné pochybenia na vysokých miestach arcidiecézy pri riešení podozrení zo sexuálenho zneužívania, ale kardinála Woelkiho zbavuje viny.      

Táto, v poradí druhá, správa odhalila, že v rokoch 1975 - 2018 bolo v kolínskej diecéze sexuálne zneužívaných 314 maloletých, väčšinou chlapcov vo veku do 14 rokov.

Väčšina obvinení sa týka funkčného obdobia Woelkiho predchodcu, kardinála Joachima Meisnera, ktorý v roku 2017 zomrel.
 

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.  Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. 

pred 40 minútami

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa – oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu – zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)

pred 55 minútami

Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.