Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 14:40

Sexuálne škandály

Pápež vysiela do Nemecka vizitátorov, venovať sa budú kauze zneužívania v Kolíne

Tamojšia arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili.

Pápež František nariadil apoštolskú vizitáciu kolínskej arcidiecézy, aby sa zistilo, ako sa v nej riešia prípady sexuálneho zneužívania. V piatok o tom informovala apoštolská nunciatúra v Berlíne.

Kolínsky arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki, v bezprostrednej reakcii pápežovo rozhodnutie uvítal.

Podľa vyhlásenia nunciatúry v prvej polovici júna do Kolína zavítajú dvaja apoštolskí vizitátori, "aby získali ucelenú víziu o zložitej pastoračnej situácii v arcidiecéze a zároveň prešetrili možné pochybenia kardinála Woelkiho, hamburského arcibiskupa Stefana Hesseho i pomocných biskupov Dominika Schwaderlappa a Ansgar Puffa pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania".

Súčasný hamburský arcibiskup Stefan Hesse a kolínsky pomocný biskup Dominikus Schwaderlapp už pápežovi ponúkli svoju demisiu. Stalo sa tak v reakcii na to, že boli obvinení z nevhodného správania.

Spravodajský portál Vatican News informoval, že vizitáciu vykonajú štokholmský biskup, kardinál Anders Aborelius, a rotterdamský biskup Johannes von den Hende.

Agentúra AFP vysvetlila, že apoštolská vizitácia sa zvyčajne začína, keď pápež usúdi, že diecéza už nie je schopná vyriešiť svoje problémy internými procesmi.

Inzercia

Kolínska arcidiecéza sa už viac ako rok snaží vyrovnať s dávnejšími prípadmi sexuálneho zneužívania, ktorých sa dopustili duchovní, ako aj podozreniami, že nadriadení takýcho duchovných chránili alebo kryli.

Kardinál Woelki napr. nedovolil zverejniť prvý znalecký posudok v prípade, pretože ho považoval za nekorektný a právne chybný.

Druhá správa, ktorá bola zverejnená v marci, dokazuje podobné pochybenia na vysokých miestach arcidiecézy pri riešení podozrení zo sexuálenho zneužívania, ale kardinála Woelkiho zbavuje viny.      

Táto, v poradí druhá, správa odhalila, že v rokoch 1975 - 2018 bolo v kolínskej diecéze sexuálne zneužívaných 314 maloletých, väčšinou chlapcov vo veku do 14 rokov.

Väčšina obvinení sa týka funkčného obdobia Woelkiho predchodcu, kardinála Joachima Meisnera, ktorý v roku 2017 zomrel.
 

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británii očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS.  Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 2 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia