Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 08:47

Hydeov dodatok

Biden už v rozpočte neráta s dodatkom, ktorý zakazuje financovanie potratov

Biden už v rozpočte neráta s dodatkom, ktorý zakazuje financovanie potratov

Foto: TASR/AP

Prezident USA odmietol pro-life politiku starú 45 rokov, kritizuje to aj cirkev.

Americký prezident Joe Biden nezahrnul do žiadosti Kongresu o rozpočet na rok 2022 tzv. Hydeov dodatok, čím umožní financovanie potratov z federálnych zdrojov. Informuje o tom Catholic News Agency.

Hydeov dodatok nesie meno po bývalom republikánskom kongresmanovi štátu Illinois. Katolík írskeho pôvodu Henry Hyde v roku 1976 presadil dodatok k zákonu o rozpočte, ktorý zakazuje financovanie umelých potratov z federálnych zdrojov. Hydeov dodatok nie je pevný zákon, ale funguje tak, že sa každoročne pridáva k základnej rozpočtovej legislatíve.

Dodatok uvádza, že financovanie zdravotnej starostlivosti nemôže byť použité na potraty na žiadosť, s výnimkou prípadov znásilnenia, incestu alebo v prípade ohrozenia života matky.

Biden ako rímskokatolík dlhodobo obhajoval Hydeov dodatok, ešte ako senátor dodatok podporoval, no v roku 2019 sa pod tlakom propotratárskych organizácií otočil a začal obhajovať jeho zrušenie.

Predseda pro-life výboru Konferencie katolíckych biskupov USA kritizuje rozhodnutie Bidenovej vlády. „Financovanie potratov daňovými poplatníkmi je zlyhaním v službe tehotným ženám, keď sa podporuje zúfalstvo a smrť namiesto nádeje a života,“ uviedol arcibiskup Kansas City Joseph Naumann.

Pro-life organizácia Susan B. Anthony List vyhlásila, že Hydeov dodatok viac než štyri desaťročia chránil amerických daňových poplatníkov od potratového biznisu. „Bidenov rozpočet vyhodil do koša tento dlhoročný konsenzus naprieč stranami, len aby splnil predvolebný sľub radikálnej potratárskej lobby,“ povedala šéfka organizáce Marjorie Dannenfelser.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 10 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 10 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 11 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)