Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:50

Vatikán

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Arcibiskup Arthur Roche. Zdroj – opusdei.org

Anglický arcibiskup nastúpi po kardinálovi Sarahovi, ktorý rezignoval ešte vo februári. Doteraz pôsobil ako sekretár kongregácie.

Pápež František vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí 71-ročného anglického arcibiskupa Arthura Rocheho, ktorý doteraz pôsobil ako jej sekretár.

Pozícia prefekta bola uprázdnená od konca februára, keď pápež prijal rezignáciu guinejského kardinála Roberta Saraha, ktorý dosiahol kánonický vek 75 rokov.

Svätý Otec zároveň vymenoval za nového sekretára kongregácie 55-ročného františkána Vittoria Francesca Violu, doterajšieho biskupa piemontskej diecézy Tortona. Aj o ňom sa podľa Catholic News Agency hovorilo ako o možnom novom prefektovi. Tretím menom, ktoré sa skloňovalo, bol predseda Liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie Claudio Maniago.

Za podsekretára kongregácie pápež vymenoval 56-ročného španielskeho kňaza Aurelia Garcíu Marciasa, doterajšieho vedúceho úradu kongregácie.

Kto je Arthur Roche

Narodil sa 6. mája 1950 v Battley Carr neďaleko Leedsu. Teológiu vyštudoval v španielskom Valladolide a v roku 1975 ho vysvätili za kňaza.

V 90. rokoch absolvoval postgraduálne štúdium teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a neskôr bol vymenovaný za generálneho sekretára Konferencie biskupov Anglicka a Walesu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 2001 vymenoval za pomocného biskupa Westminsteru a v roku 2004 za diecézneho biskupa Leedsu.

Pápež Benedikt XVI. biskupa Rocheho povolal do Ríma a vymenoval ho za sekretára Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Vedenie izraelských odborov Histadrut vyzvalo na generálny štrajk proti vládnemu návrhu reformy v justícii, ktorý v krajine vyvolal masové protesty. Krátko po vyhlásení oznámilo letisko Bena Guriona v Tel Avive okamžité zastavenie odletov. (tasr)

pred hodinou

Lídri protestov proti vládnemu návrhu reformy v justícii v Izraeli zvolali na pondelok popoludní masovú demonštráciu pred budovu parlamentu v Jeruzaleme. Podľa denníka The Times of Israel boli na rôznych miestach Izraela pristavené autobusy, ktoré privezú protestujúcich z celej krajiny. (tasr)

pred 2 hodinami

Severná Kórea odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. K odpáleniu došlo v čase, keď Soul a Washington uskutočňujú spoločné vyloďovacie cvičenia, a len niekoľko dní po tom, čo ukončili najväčšie kombinované vojenské cvičenia za posledných päť rokov. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan pre zranenie bedrového kĺbu nenastúpi na duel 3. kola na turnaji ATP v Miami proti Daniilovi Medvedevovi. Štvrtý nasadený Rus tak na podujatí Masters 1000 postúpil bez boja do osemfinále. (tasr)

pred 3 hodinami

„KDH nemôže podpísať nikomu bianko šek. Ani ja ako predseda nemám isté miesto na 150-člennej kandidátke,“ hovorí líder kresťanských demokratov Milan Majerský o odmietnutí podmienok Kresťanskej únie Anny Záborskej pre spoločný postup do volieb. „Myslím si, že to celé z ich strany nebola férová hra,“ hovorí šéf KDH o prístupe Kresťanskej únie a odmieta, že rovnako k tomu pristupovalo aj KDH.

pred 4 hodinami

Počasie: Oblačno až zamračené. Na väčšine územia dážď, postupne od stredných, na severe aj v nižších polohách sneženie. Ojedinele aj výdatné zrážky. Denná teplota 4 až 12 stupňov. Silno, na horách až mimoriadne veterno. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.