Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:50

Vatikán

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Arcibiskup Arthur Roche. Zdroj – opusdei.org

Anglický arcibiskup nastúpi po kardinálovi Sarahovi, ktorý rezignoval ešte vo februári. Doteraz pôsobil ako sekretár kongregácie.

Pápež František vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí 71-ročného anglického arcibiskupa Arthura Rocheho, ktorý doteraz pôsobil ako jej sekretár.

Pozícia prefekta bola uprázdnená od konca februára, keď pápež prijal rezignáciu guinejského kardinála Roberta Saraha, ktorý dosiahol kánonický vek 75 rokov.

Svätý Otec zároveň vymenoval za nového sekretára kongregácie 55-ročného františkána Vittoria Francesca Violu, doterajšieho biskupa piemontskej diecézy Tortona. Aj o ňom sa podľa Catholic News Agency hovorilo ako o možnom novom prefektovi. Tretím menom, ktoré sa skloňovalo, bol predseda Liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie Claudio Maniago.

Za podsekretára kongregácie pápež vymenoval 56-ročného španielskeho kňaza Aurelia Garcíu Marciasa, doterajšieho vedúceho úradu kongregácie.

Kto je Arthur Roche

Narodil sa 6. mája 1950 v Battley Carr neďaleko Leedsu. Teológiu vyštudoval v španielskom Valladolide a v roku 1975 ho vysvätili za kňaza.

V 90. rokoch absolvoval postgraduálne štúdium teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a neskôr bol vymenovaný za generálneho sekretára Konferencie biskupov Anglicka a Walesu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 2001 vymenoval za pomocného biskupa Westminsteru a v roku 2004 za diecézneho biskupa Leedsu.

Pápež Benedikt XVI. biskupa Rocheho povolal do Ríma a vymenoval ho za sekretára Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Počasie: Veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Miestami sneženie. Lokálne snehové jazyky a záveje. Denná teplota -6 až 2 stupne Celzia. Severný vietor do 30, v nárazoch do 60 km/h. Na horách až silná víchrica. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva