Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:50

Vatikán

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Novým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí je Arthur Roche

Arcibiskup Arthur Roche. Zdroj – opusdei.org

Anglický arcibiskup nastúpi po kardinálovi Sarahovi, ktorý rezignoval ešte vo februári. Doteraz pôsobil ako sekretár kongregácie.

Pápež František vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí 71-ročného anglického arcibiskupa Arthura Rocheho, ktorý doteraz pôsobil ako jej sekretár.

Pozícia prefekta bola uprázdnená od konca februára, keď pápež prijal rezignáciu guinejského kardinála Roberta Saraha, ktorý dosiahol kánonický vek 75 rokov.

Svätý Otec zároveň vymenoval za nového sekretára kongregácie 55-ročného františkána Vittoria Francesca Violu, doterajšieho biskupa piemontskej diecézy Tortona. Aj o ňom sa podľa Catholic News Agency hovorilo ako o možnom novom prefektovi. Tretím menom, ktoré sa skloňovalo, bol predseda Liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie Claudio Maniago.

Za podsekretára kongregácie pápež vymenoval 56-ročného španielskeho kňaza Aurelia Garcíu Marciasa, doterajšieho vedúceho úradu kongregácie.

Kto je Arthur Roche

Narodil sa 6. mája 1950 v Battley Carr neďaleko Leedsu. Teológiu vyštudoval v španielskom Valladolide a v roku 1975 ho vysvätili za kňaza.

V 90. rokoch absolvoval postgraduálne štúdium teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a neskôr bol vymenovaný za generálneho sekretára Konferencie biskupov Anglicka a Walesu.

Pápež Ján Pavol II. ho v roku 2001 vymenoval za pomocného biskupa Westminsteru a v roku 2004 za diecézneho biskupa Leedsu.

Pápež Benedikt XVI. biskupa Rocheho povolal do Ríma a vymenoval ho za sekretára Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Obvinený bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v pondelok požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra. Informoval o tom jeho obhajca Marián Bošanský. (tasr)

pred 2 hodinami

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred 2 hodinami

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred 3 hodinami

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia