Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 11:34

Rozkol v strane Za ľudí

Remišová navrhla, aby kandidoval niekto prijateľný pre obe krídla

Remišová navrhla, aby kandidoval niekto prijateľný pre obe krídla

Veronika Remišová a Mária Kolíková. Foto - TASR

Tvrdí, že návrh Kolíkovej skupina odmietla. Marcinková to označila za zavádzanie. Niektorí členovia strany volajú na pomoc Andreja Kisku.

Predsedníctvo Za ľudí sa v stredu večer zišlo, aby hovorilo o napätej situácii v strane. O zvolaní mimoriadneho snemu, ktorý žiada časť Za ľudí, sa ešte nerozhodlo.

V strane sú na otázku mimoriadneho snemu rozdielne názory. Snem podľa Remišovej jednoznačne podporili iba tri krajské organizácie, "pričom na krajskom predsedníctve v Bratislave došlo k závažnému porušeniu stanov".

„Vzhľadom na pokročilú hodinu a oneskorený začiatok rokovania predsedníctva bolo jeho rokovanie prerušené predsedníčkou Veronikou Remišovou. Predpokladané pokračovanie je naplánované na 27. mája," informovala médiá strana Za ľudí.

Predsedníctvo mala pokračovať po skončení štvrtkového rokovania parlamentu.

Poslankyňa a členka predsedníctva Vladimíra Marcinková skonštatovala, že pred tým, ako sa malo na stredajšom predsedníctve hlasovať o zvolaní snemu, predsedníčka prerušila rokovanie.

Následne mali indikatívne hlasovanie, ktoré dopadlo v prospech snemu. „Za snem sa v tomto indikatívnom hlasovaní vyjadrilo 11 ľudí z 21 členov predsedníctva, teda väčšina," uviedla podľa TASR.

Remišová navrhla kompromis

Šéfka strany Veronika Remišová na sociálnej sieti píše, že na stretnutí predsedníctva navrhla, aby na mimoriadnom sneme strany kandidoval spoločný kandidát, "ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča".

„Žiaľ tento kompromisný návrh skupina Márie Kolíkovej odmietla. Mimoriadny snem strany môže zvolať iba predsedníctvo strany spoločným rozhodnutím. Som presvedčená, že ak má mimoriadny snem strane pomôcť, musíme ako vedenie strany pred jeho zvolaním dosiahnuť dohodu o cieľoch snemu tak, aby snem napätie v strane zmierňoval, nie zvyšoval," napísala Remišová.

Poslankyňa Marcinková zareagovala na status Remišovej s tým, že ide o zavádzanie. 

„Neexistuje skupina Márie Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany Veronika Remišová. Preto nemôže zaujať spoločný postoj k jej návrhu. Dokonca neexistuje ani žiaden kandidát na post predsedu strany. Nikto sa k tomu neprihlásil," tvrdí Marcinková.

Vo svojom statuse píše, že snem požadujú štyri kraje Žilina, Nitra, Prešov a Košice. Členka krajského predsedníctva Za ľudí v Žiline a poslankyňa parlamentu Miriam Šuteková v stredu pre Postoj povedala, že uznesenie o zvolaní snemu tamojšie predsedníctvo odmietlo. Zároveň prijalo uznesenie o tom, aby vnútri strany prebehla diskusia.

„Ak z diskusií vzíde, že snem je potrebný, nebránime sa tomu, no dôležitejšia je diskusia o tom, čo treba zmeniť a vyriešiť," uviedla Šuteková pre Postoj. „Hlas každého jedného člena strany však musí byť vypočutý."

Podľa Marcinkovej existuje väčšina poslancov v poslaneckom klube a väčšina členov predsedníctva, ktorí žiadajú zvolanie mimoriadneho snemu.

„Snažíme sa už týždne s predsedníčkou korektne dohodnúť na termíne snemu. Veronika Remišová však už dvakrát na predsedníctve nedala hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu, čo poškodzuje stranu ZA ĽUDÍ a nerozumieme jej postoju," dodala s tým, že naťahovaním času stráca Remišová dôveru v regiónoch, ktoré by ju teoreticky mohli podporiť.

Šeliga sa necíti byť členom žiadneho tábora

Podpredseda strany Juraj Šeliga verí, že predsedníctvo zvolá mimoriadny snem.

Inzercia

„Je dôležité, aby sa veci vyrozprávali za zavretými dverami. Je našou úlohou sa dohodnúť vo vnútri a nezaťažovať tým verejnosť," poznamenal pre TASR.

Medializované vyjadrenia podľa neho zbytočne vytvárajú obraz o akejsi rozbitosti strany. Vníma aj krehkosť koalície a Za ľudí je podľa neho istým stabilizátorom. Preto podčiarkol dôležitosť toho, aby strana bola stabilná aj vo vnútri.

Dodal, že sa necíti byť členom žiadneho tábora v strane a verí, že žiadne ani nie sú. Na otázku, či by mohol byť tým spoločným neutrálnym kandidátom na post predsedu strany, neodpovedal.

„Je dôležité sa dohodnúť, ako sa pôjde ďalej," dodal a za legitímny nástroj na to označil snem.


Juraj Šeliga. Foto - TASR/Jakub Kotian

Časť strany volá na pomoc Kisku

Krajské predsedníctva strany Za ľudí v Košiciach, Prešove a Nitre žiadajú zvolať mimoriadny snem, na ktorom by sa volilo nové vedenie vrátane predsedu.

O zvolanie snemu malo požiadať aj bratislavské predsedníctvo, niektorí jeho členovia však hlasovanie považujú za neplatné. Podľa Remišovej štátneho tajomníka a člena krajského predsedníctva Dušana Veliča došlo na stretnutí predsedníctva k manipulácii, keď podporovateľia Remišovej nedostali na stretnutie pozvanie a neskôr im odmietli uznať hlasy.

Poslankyňa Marcinková tvrdí, že bratislavský krajský predseda Michal Luciak, ktorý je Kolíkovej štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti, navrhol, aby sa hlasovanie opakovalo. 

Remišová včera v súvislosti s dianím na bratislavskom predsedníctve hovorila o nečestnosti, porušení stanov a demokratických princípoch.

Portál Aktuality.sk informuje, že deviati členovia Za ľudí z piatich okresov Trnavského kraja sa v stredu stretli a prijali „uznesenie“, ktoré adresujú Remišovej, ale aj zakladateľovi strany Andrejovi Kiskovi. Žiadajú predovšetkým zmeniť stanovy strany a doplniť okresných a krajských funkcionárov.

„Navrhneme prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby sa váhou svojej osoby zasadil za stabilizáciu strany a vzrast jej dôveryhodnosti v očiach verejnosti,“ povedal pre Aktuality.sk Patrik Dubovský.

Čítajte tiež

V stanovách strany Za ľudí sa píše, že predsedníctvo strany rozhoduje o zvolaní straníckeho snemu vždy, keď ho o to požiada aspoň päť predsedníctiev krajských organizácií.

Viacerí členovia Za ľudí vrátane ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej koncom minulého týždňa uviedli, že sú za zvolanie mimoriadneho snemu. Chcú ho zvolať čo najskôr. Remišová podľa nich vedie stranu nedostatočne, stratila ich dôveru. Kolíková označila otázku o svojej možnej kandidatúre na šéfku strany za predčasnú.

Remišová reagovala tým, že takéto konflikty nepomáhajú strane. Problém v strane vníma od vládnej krízy, keď sa podľa nej okolo ministerky spravodlivosti vytvorila skupinka, pre ktorú bol prijateľným rizikom pád vlády a predčasné voľby. Remišová dodala, že naďalej cíti podporu členov strany i vedenia.

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Dodávky ruskej ropy južnou vetvou ropovodu Družba cez územie Ukrajiny do Maďarska, na Slovensko a do Česka boli 4. augusta zastavené. Uviedol to ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť s tým, že k zastaveniu toku ropy došlo v dôsledku sankcií, ktoré neumožnili spracovanie platieb za tranzit. (tasr)

pred 40 minútami

Väčšina Poliakov podporuje plány na výstavbu jadrových elektrární vo svojej vlasti. Vyplýva to z prieskumu, podľa ktorého je za jadrovú energiu 64 percent opýtaných, 37 percent z nich vyjadrilo veľmi silnú podporu urýchleniu plánov na výstavbu jadrových elektrární a 27 percent skôr miernu podporu. (tasr)

pred 50 minútami

Prednosta miestneho úradu v bratislavskom Starom Meste Martin Mlýnek potvrdil svoj záujem kandidovať na post primátora Bratislavy. Tvrdí, že získal podporu OĽaNO, OKS, Zmena zdola a Nova, pričom rokuje aj s ďalšími stranami. „Rokovania nie sú definitívne uzavreté,“ uviedol. (tasr)

pred 3 hodinami

Na známej párty pláži Zrće na chorvátskom ostrove Pag vypukol požiar. Plamene sa už niekoľko hodín snažia uhasiť miestni hasiči a zo vzduchu im pomáha hasičské lietadlo. Úrady uzavreli štátnu cestu Pag – Novalja. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.