Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 11:34

Rozkol v strane Za ľudí

Remišová navrhla, aby kandidoval niekto prijateľný pre obe krídla

Remišová navrhla, aby kandidoval niekto prijateľný pre obe krídla

Veronika Remišová a Mária Kolíková. Foto - TASR

Tvrdí, že návrh Kolíkovej skupina odmietla. Marcinková to označila za zavádzanie. Niektorí členovia strany volajú na pomoc Andreja Kisku.

Predsedníctvo Za ľudí sa v stredu večer zišlo, aby hovorilo o napätej situácii v strane. O zvolaní mimoriadneho snemu, ktorý žiada časť Za ľudí, sa ešte nerozhodlo.

V strane sú na otázku mimoriadneho snemu rozdielne názory. Snem podľa Remišovej jednoznačne podporili iba tri krajské organizácie, "pričom na krajskom predsedníctve v Bratislave došlo k závažnému porušeniu stanov".

„Vzhľadom na pokročilú hodinu a oneskorený začiatok rokovania predsedníctva bolo jeho rokovanie prerušené predsedníčkou Veronikou Remišovou. Predpokladané pokračovanie je naplánované na 27. mája," informovala médiá strana Za ľudí.

Predsedníctvo mala pokračovať po skončení štvrtkového rokovania parlamentu.

Poslankyňa a členka predsedníctva Vladimíra Marcinková skonštatovala, že pred tým, ako sa malo na stredajšom predsedníctve hlasovať o zvolaní snemu, predsedníčka prerušila rokovanie.

Následne mali indikatívne hlasovanie, ktoré dopadlo v prospech snemu. „Za snem sa v tomto indikatívnom hlasovaní vyjadrilo 11 ľudí z 21 členov predsedníctva, teda väčšina," uviedla podľa TASR.

Remišová navrhla kompromis

Šéfka strany Veronika Remišová na sociálnej sieti píše, že na stretnutí predsedníctva navrhla, aby na mimoriadnom sneme strany kandidoval spoločný kandidát, "ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča".

„Žiaľ tento kompromisný návrh skupina Márie Kolíkovej odmietla. Mimoriadny snem strany môže zvolať iba predsedníctvo strany spoločným rozhodnutím. Som presvedčená, že ak má mimoriadny snem strane pomôcť, musíme ako vedenie strany pred jeho zvolaním dosiahnuť dohodu o cieľoch snemu tak, aby snem napätie v strane zmierňoval, nie zvyšoval," napísala Remišová.

Poslankyňa Marcinková zareagovala na status Remišovej s tým, že ide o zavádzanie. 

„Neexistuje skupina Márie Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany Veronika Remišová. Preto nemôže zaujať spoločný postoj k jej návrhu. Dokonca neexistuje ani žiaden kandidát na post predsedu strany. Nikto sa k tomu neprihlásil," tvrdí Marcinková.

Vo svojom statuse píše, že snem požadujú štyri kraje Žilina, Nitra, Prešov a Košice. Členka krajského predsedníctva Za ľudí v Žiline a poslankyňa parlamentu Miriam Šuteková v stredu pre Postoj povedala, že uznesenie o zvolaní snemu tamojšie predsedníctvo odmietlo. Zároveň prijalo uznesenie o tom, aby vnútri strany prebehla diskusia.

„Ak z diskusií vzíde, že snem je potrebný, nebránime sa tomu, no dôležitejšia je diskusia o tom, čo treba zmeniť a vyriešiť," uviedla Šuteková pre Postoj. „Hlas každého jedného člena strany však musí byť vypočutý."

Podľa Marcinkovej existuje väčšina poslancov v poslaneckom klube a väčšina členov predsedníctva, ktorí žiadajú zvolanie mimoriadneho snemu.

„Snažíme sa už týždne s predsedníčkou korektne dohodnúť na termíne snemu. Veronika Remišová však už dvakrát na predsedníctve nedala hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu, čo poškodzuje stranu ZA ĽUDÍ a nerozumieme jej postoju," dodala s tým, že naťahovaním času stráca Remišová dôveru v regiónoch, ktoré by ju teoreticky mohli podporiť.

Šeliga sa necíti byť členom žiadneho tábora

Podpredseda strany Juraj Šeliga verí, že predsedníctvo zvolá mimoriadny snem.

Inzercia

„Je dôležité, aby sa veci vyrozprávali za zavretými dverami. Je našou úlohou sa dohodnúť vo vnútri a nezaťažovať tým verejnosť," poznamenal pre TASR.

Medializované vyjadrenia podľa neho zbytočne vytvárajú obraz o akejsi rozbitosti strany. Vníma aj krehkosť koalície a Za ľudí je podľa neho istým stabilizátorom. Preto podčiarkol dôležitosť toho, aby strana bola stabilná aj vo vnútri.

Dodal, že sa necíti byť členom žiadneho tábora v strane a verí, že žiadne ani nie sú. Na otázku, či by mohol byť tým spoločným neutrálnym kandidátom na post predsedu strany, neodpovedal.

„Je dôležité sa dohodnúť, ako sa pôjde ďalej," dodal a za legitímny nástroj na to označil snem.


Juraj Šeliga. Foto - TASR/Jakub Kotian

Časť strany volá na pomoc Kisku

Krajské predsedníctva strany Za ľudí v Košiciach, Prešove a Nitre žiadajú zvolať mimoriadny snem, na ktorom by sa volilo nové vedenie vrátane predsedu.

O zvolanie snemu malo požiadať aj bratislavské predsedníctvo, niektorí jeho členovia však hlasovanie považujú za neplatné. Podľa Remišovej štátneho tajomníka a člena krajského predsedníctva Dušana Veliča došlo na stretnutí predsedníctva k manipulácii, keď podporovateľia Remišovej nedostali na stretnutie pozvanie a neskôr im odmietli uznať hlasy.

Poslankyňa Marcinková tvrdí, že bratislavský krajský predseda Michal Luciak, ktorý je Kolíkovej štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti, navrhol, aby sa hlasovanie opakovalo. 

Remišová včera v súvislosti s dianím na bratislavskom predsedníctve hovorila o nečestnosti, porušení stanov a demokratických princípoch.

Portál Aktuality.sk informuje, že deviati členovia Za ľudí z piatich okresov Trnavského kraja sa v stredu stretli a prijali „uznesenie“, ktoré adresujú Remišovej, ale aj zakladateľovi strany Andrejovi Kiskovi. Žiadajú predovšetkým zmeniť stanovy strany a doplniť okresných a krajských funkcionárov.

„Navrhneme prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby sa váhou svojej osoby zasadil za stabilizáciu strany a vzrast jej dôveryhodnosti v očiach verejnosti,“ povedal pre Aktuality.sk Patrik Dubovský.

Čítajte tiež

V stanovách strany Za ľudí sa píše, že predsedníctvo strany rozhoduje o zvolaní straníckeho snemu vždy, keď ho o to požiada aspoň päť predsedníctiev krajských organizácií.

Viacerí členovia Za ľudí vrátane ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej koncom minulého týždňa uviedli, že sú za zvolanie mimoriadneho snemu. Chcú ho zvolať čo najskôr. Remišová podľa nich vedie stranu nedostatočne, stratila ich dôveru. Kolíková označila otázku o svojej možnej kandidatúre na šéfku strany za predčasnú.

Remišová reagovala tým, že takéto konflikty nepomáhajú strane. Problém v strane vníma od vládnej krízy, keď sa podľa nej okolo ministerky spravodlivosti vytvorila skupinka, pre ktorú bol prijateľným rizikom pád vlády a predčasné voľby. Remišová dodala, že naďalej cíti podporu členov strany i vedenia.

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Rakúsko od 1. júna pozastavuje na tri mesiace povinné nosenie respirátorov vo verejnej doprave a v obchodoch so základným tovarom. Prekrytie horných dýchacích ciest sa však bude naďalej vyžadovať v zdravotníckych zariadeniach. (tasr)

pred 27 minútami

O dani z ruskej ropy dnes parlament hlasovať nebude. Dôvodom je nový návrh SaS, ktorým chcú znížiť spotrebnú daň z ropných produktov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša o takomto návrhu musí rokovať koaličná rada. (denník n)

pred 28 minútami

Texaský guvernér Greg Abbott vo februári texaskému ministerstvu pre rodinu a ochranné služby nariadil, aby procedúry na zmenu pohlavia detí zahrnuli medzi praktiky týrania detí a vyšetrovali ich. Minulý týždeň Najvyšší súd v Texase rozhodol, že tieto vyšetrovania sú možné, no nebudú povinné. Rozhodol tak po tom, ako organizácie American Civil Liberties Union a Lambda Legal na súde napadli Abottov príkaz. Okresný sudca potom pozastavil všetky vyšetrovania tohto charakteru, ktoré prebiehali, a odvolací súd toto rozhodnutie potvrdil. Legálnosť Abbottovho nariadenia potvrdil až najvyšší súd štátu.

pred 54 minútami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.  Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. 

pred hodinou

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)

pred hodinou

Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.