Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 09:43

Poslanci budú o novele štátneho rozpočtu rokovať zrýchlene

Výdavky štátu majú byť tento rok o takmer 3,4 miliardy eur vyššie, ako sa pôvodne plánovalo. Väčšina má pokryť náklady spojené s riešením následkov pandémie.

Celkové výdavky štátneho rozpočtu majú byť tento rok vyššie o 3,389 miliardy eur. Namiesto pôvodne plánovaných 23,9 miliardy eur by tak mali dosiahnuť 27,3 miliardy eur. Vyplýva to z novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2021 z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Plénum parlamentu vo štvrtok schválilo k tomuto návrhu skrátené legislatívne konanie. Zrýchlený režim podporilo 77 zo 137 prítomných poslancov.

Zvýšiť sa má aj plánovaný schodok rozpočtu z necelých 8,1 miliardy eur na vyše 11,4 miliardy eur. V návrhu sa zvyšuje rezerva na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 o 2,404 miliardy eur. Na krytie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu vyčleňuje rezort financií dodatočných 984 miliónov eur.

Účelom návrhu zákona je podľa návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie prijať nevyhnutné úpravy v súvislosti s aktuálnou situáciou a riešiť krytie opatrení na boj s pandémiou. Ide predovšetkým o nákup vakcín, liekov, zdravotníckych pomôcok, ako aj zabezpečenie financovania schválených a pripravovaných schém pomoci podnikateľskému prostrediu a občanom. Zrýchlený režim odôvodnila vláda tým, že štátu hrozia značné hospodárske škody.

Nepodporu zrýchleného režimu k zmene štátneho rozpočtu zo strany SaS avizoval pred časom líder koaličnej strany a minister hospodárstva Richard Sulík. Skonštatoval, že SaS je strana rozpočtovej zodpovednosti. Pripustil, že sa môže zvyšovať rozpočet, ale menej, ako sa navrhuje. Skrátené legislatívne konanie kritizovala aj opozícia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Občania Maďarska, ktorí sa nenechajú zaočkovať proti ochoreniu covid-19, nebudú mať zdarma PCR testy, ktoré sú podmienkou operačných zákrokov a zdravotnej rehabilitácie. Uviedla to maďarská vláda v reakcii na stanovisko verejného ochrancu práv Ákosa Kozmu, podľa ktorého požadovať platbu za testy v uvedených prípadoch porušuje právo. (tasr)

pred 49 minútami

Polovica populácie Euróspskej únie je už plne zaočkovaná proti covidu-19

EÚ tak predbehla vo vakcinácii Spojené štáty, kde je v súčasnosti plne zaočkovaných 49,7 percenta populácie.

pred hodinou

Anglicko a Wales minulý rok zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku predávkovania sa omamnými a psychotropnými látkami. Počet úmrtí je najvyšší od roku 1993, keď začali úrady viesť túto štatistiku. Takmer polovica všetkých prípadov súvisela s užívaním opiátov. Takmer desať percent úmrtí malo na svedomí predávkovanie sa kokaínom. (tasr)

Inzercia

Inzercia