Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
26. máj 2021

Korupcia

Prečo je Boris Kollár taký nervózny

Nápad, aby v parlamente vystúpil väzobne stíhaný Pčolinský, vyzerá neuveriteľne ohavne. A zároveň komicky. Ako z mexickej paródie.

Prečo je Boris Kollár taký nervózny

TASR

Hneď na úvod treba priznať, že víťazom dňa sa stal Robert Fico. Vyhral interpretačnú vojnu. Teda spor o to, ako rámcovať nosnú tému neverejnej parlamentnej schôdze – utajené stretnutie lídrov s vedením SIS, polície a prokuratúry.

Prezidentka a premiér zhodne popierali, že v tajnej službe riešili aj prebiehajúce trestné konania. Napríklad to proti bývalému šéfovi SIS Pčolinskému. Stretnutie v SIS bolo vraj len o podozreniach, že vyšetrovatelia manipulujú výpoveďami svedkov.

Fico si presadil, že mimoriadna parlamentná schôdza k tejto téme musí byť s účasťou Pčolinského. Hlavná postava by podľa neho nemala chýbať (hoci zákon takéto manévre neumožňuje). Fica v tom podporili aj poslanci Sme rodina a OĽaNO. Čím vlastne priznali, že v tomto príbehu ide hlavne o osud Pčolinského. Záver: parlamentná väčšina si želá, aby pred plénom prehovoril Pčolinský. Ten istý Pčolinský, ktorý je z rozhodnutia súdu vo väzbe, aby nikoho nemohol ovplyvňovať. 

Čarovné. 

Hyperaktívny Kollár

Napokon, ani Boris Kollár sa svojimi zámermi nijako netají. Celý čas hrá otvorene. S odkrytými kartami. 

Mimoriadne energicky tlačí na zmenu zákona, ktorou sa má skrátiť kolúzna väzba.

Kollárov nominant v tajnej službe Aláč zbiera informácie, ktoré majú diskreditovať NAKA a vyšetrovateľov. Operatívci vraj nezákonným spôsobom modelujú výpovede svedkov vo viacerých veľkých kauzách.

Ďalej: Kollár spolu s premiérom Hegerom tlačili na stretnutie v SIS, kde vedľa seba sedeli prezidentka, premiér, predseda parlamentu, šéf SIS a generalita polície a prokuratúry. Teda: tajná služba vedená nominantom Kollára pomerne sofistikovane (nepriamo) presviedčala politikov, vyšetrovateľov a prokurátorov, že stíhanie ich kolegu zo SIS Pčolinského je pochybné.

A nakoniec: na zisteniach premotivovanej SIS už pracuje inšpekcia ministerstva vnútra. Vypočúva vyšetrovateľov, stíha policajtov… Krátko po stretnutí lídrov s vedením SIS a prokurátormi inšpekcia vykonala raziu v byte bývalého šéfa NAKA Zuriana. A začala ho trestne stíhať. Za to, že ako šéf NAKA na káve informoval zástupcu SIS o rozpracovaní Makóa… Skutočným zámerom je zrejme pritlačiť na Zuriana, aby potvrdil problémy vnútri NAKA.

Jednoducho: to, čo sa tu posledné týždne deje okolo Borisa Kollára, Vladimíra Pčolinského a ich hračky SIS, je nehoráznosť. Ukážková nehoráznosť.

Na druhej strane, ak treba Kollárovi niečo uznať, tak je to úprimnosť, s akou bojuje za druha Pčolinského.

Prečo

Dôvod, prečo sa Kollár tak úporne vkladá do zápasu, je pomerne silný. Pčolinský nie je len jeho nominant do SIS.

Pčolinský roky pôsobil, aj keď neoficiálne, ako pokladník strany Sme rodia. Od čias Dzurindu a Palacku vieme, že funkcia pokladníka je spojená s rizikami a mimoriadne kontaminovaným prostredím. Úlohou pokladníka je oddeľovať skromné oficiálne príjmy strany od tých hlavných, neoficiálnych (od sponzorov, podnikateľov, záujmových skupín). Pčolinský sa staral o časť kasy spolu so svojím dlhoročným priateľom Milanom Krajniakom.

Predtým, v roku 2012, sa zas obaja starali o kasu Lipšicovej strany NOVA. Trojica Krajniak – Pčolinský – Lipšic spolu dva roky fungovala na ministerstve vnútra. A následne v strane NOVA. Neskôr Krajniak stranu NOVA opustil. A po voľbách 2016 sa spoločne s Pčolinským venovali Sme rodina. A časti jej kasy.

Boris Kollár je teda osobne zainteresovaný na tom, aby jeho bývalý pokladník neostal bez krytia. A aby pod tlakom NAKA nezačal spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Preto nalieha na skrátenie lehoty väzby. A preto spolu s vedením SIS ostreľujú políciu a NAKA a spochybňujú metódy práce s „kajúcnikmi“.

Inzercia

Nehoda

Za stíhaním Pčolinského je niečo, čo by sme mohli nazvať nehodou. Systém väzobného stíhania a tlaku na udania „kajúcnikov“ sa vymkol spod kontroly. Postaral sa o to najznámejší a najzradnejší udavač: Ľudovít Makó.

Makó si výmenou za slobodu okrem iného spomenul aj na to, ako pomáhal Zoroslavovi Kollárovi vybaviť úplatok pre vedenie SIS. Teda pre Beňu a Pčolinského. Zoroslav Kollár údajne zaplatil 40-tisíc eur za to, že SIS mu nepôjde po krku. Makó odovzdal úplatok Beňovi. Beňa sa vraj podelil s Pčolinským.

Do februára sme však o tom veľa nevedeli. „Kajúcnici“, hlavne Beňa, sa sústreďovali na udania ľudí z pozadia Smeru a SNS. Nie na Pčolinského. Právnym zástupcom Beňu bol v tom čase advokát Daniel Lipšic.

Obrat

Beňa potvrdil prijatie a rozdelenie úplatku s Pčolinským až neskôr. Zrejme nemal veľmi na výber. Usvedčoval ho Makó a ak nechcel krivo vypovedať a riskovať stratu výhod, musel nakoniec priznať farbu aj pri Pčolinskom. 

Nasledovalo zadržanie šéfa SIS (ktorý bol na stíhanie vopred pripravený). 

Dnes je Pčolinský obvinený z prijatia úplatku za to, že SIS prestane sledovať Zoroslava Kollára, podnikateľa z mafiánskych zoznamov. Zároveň je obvinený aj v inej kauze, kde mal pre zmenu ponúkať 10-tisícový úplatok vyšetrovateľovi, aby prestal preverovať daňové úniky vybraných stavebných firiem.

Tento týždeň prišla pre Pčolinského ďalšia rana. Najvyšší súd nielenže potvrdil kolúznu väzbu, ale rozšíril dôvody väzby aj o preventívne (tie majú zabrániť pokračovaniu v trestnej činnosti).

Naši ľudia 

Hra Borisa Kollára sa tým rozpadáva. Pretože skrátenie väzby sa má týkať len tej kolúznej. Nijakej inej. A Pčolinský má najnovšie na krku aj preventívnu väzbu, odklepnutú priamo Najvyšším súdom.

Samozrejme, stále platí, že o vine či nevine Pčolinského rozhodne až súd. Nie médiá či plénum Národnej rady. Z postupu vyšetrovateľov, prokuratúry a súdov, vrátane Najvyššieho súdu, však môžeme predpokladať, že stíhanie Pčolinského je dôvodné.

Nie vykonštruované, ako tvrdí Boris Kollár, jeho panáci vo vedení SIS. A jeho staronoví spojenci zo Smeru a Hlasu. Áno, aj oni stoja na strane tajnej služby a proti vyšetrovateľom.

Podpora Kollára a Pčolinského je totiž aj v ich záujme. Len čo sa to prelomí pri Pčolinskom, prelomí sa to všade. Aj pri stíhaní bödörovcov, Brhela, Kvietika, Gašpara, Kováčika, Jankovskej…

Na ich stíhaní predsa pracuje tá istá NAKA s tými istými tvrdými metódami, ktoré sa – zrazu – spochybňujú pri novodobých „pokladníkoch“ typu Pčolinský.

Boris Kollár si v tomto zápase vybral stranu. Lebo musel.

Otázne je, či je v tom za koalíciu naozaj sám. Alebo ani veľmi nie. 

Možno ste si tiež všimli, že čoraz viac prikrčene a bližšie pri stene našľapuje aj OĽaNO. Presnejšie: OĽaNO – NOVA.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame