Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2021, 14:02

Ruský Sputnik V

Očkovať sa ním začne od 7. júna. Lengvarský by ho svojim blízkym neodporučil

Očkovať sa ním začne od 7. júna. Lengvarský by ho svojim blízkym neodporučil

Foto – TASR/Martin Baumann

Vakcinácia Sputnikom sa tak začne tri mesiace po tom, čo ho expremiér Matovič privítal na košickom letisku.

Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéfovi rezortu Vladimírovi Lengvarskému to v stredu uložila vláda po takmer troch mesiacoch, čo sa Sputnik už nachádza na Slovensku. Na letisko v Košiciach priletel 1. marca.

Vakcíne sa končí exspirácia v júli a v auguste. Medzi obomi dávkami je rozostup 28 dní. Povolenie očkovania Sputnikom tak prichádza v poslednej chvíli.

V súvislosti s očkovaním touto vakcínou má minister zdravotníctva vydať záväzné usmernenie, ktoré zabezpečí, že všetci občania, ktorým bola podaná vakcína Sputnik V, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite lekárom manažovaní v súlade s odbornými odporúčaniami.

Praktickí lekári by tak mali špeciálne sledovať ľudí po očkovaní touto vakcínou. Minister zdravotníctva k tomu vydá aj špeciálne usmernenie.

Potvrdil, že zodpovednosť za prípadné nežiaduce účinky po očkovaní Sputnikom preberie štát. Minister očakáva rovnaké vedľajšie príhody ako pri očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, keďže ide o rovnaký typ vakcíny. Sputnik bude určený pre ľudí od 18 do 60 rokov, zatiaľ čo pri AstraZenece ministerstvo uvažuje pri opätpvnom spustení len o očkovaní vo vekovej skupine 60+.

Čítajte tiež

V schválenom vládnom materiáli sa tiež píše, že stále existuje nezanedbateľné množstvo občanov, ktorí deklarujú, že sa budú očkovať iba vakcínou Sputnik V. To má byť tiež jedným z dôvodov, prečo sa očkovanie Sputnikom schválilo. 

Nateraz by sa malo očkovať len 200-tisíc dávkami vakcín, ktoré sa na Slovensku už nachádzajú. Hoci sa v pôvodnej zmluve z februára hovorí o dvoch miliónoch vakcín, podľa ministra zdravotníctva nakúpi vláda viac Sputnika až vtedy, ak prejdú registráciou Európskej liekovej agentúry a bude po nich ešte dopyt. 

V ďalších nákupoch však minister chce postupovať striktne podľa európskych pravidiel, hoci vníma, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu. Sputnik dovezený na Slovensko podľa jeho slov dodnes nie je zaplatený, má k tomu dôjsť až teraz.

Prečo k platbe doteraz nedošlo, neodpovedal. Tiež nevysvetlil, prečo očkovanie Sputnikom neumožnil skôr, keď je to v jeho kompetencii, ani z akého dôvodu o tomto bode nechal rozhodovať vládu. 

Foto – TASR

Testovanie vakcíny dopadlo dobre, minister by sa ňou aj tak neočkoval

Z výsledkov laboratórnych testov Biomedicínskeho centra SAV, ktoré sa ukončili 16. apríla, vyplýva, že vo všetkých ukončených parametroch kontrolovaná vakcína vyhovela špecifikáciám dokumentácie výrobcu.

Dostupné sú údaje zo skúšok týkajúcich sa základných parametrov, ako sú vzhľad, čírosť a farba roztoku, počet viditeľných častíc, pH, využiteľný objem, sterilita, abnormálna toxicita a bakteriálne endotoxíny.

Inzercia

Po kritických vyjadreniach zo strany slovenského Štátneho ústavu na kontrolu liečiv vakcína Sputnik V dovezená na Slovensko prešla tiež kontrolou v maďarskom OMCL laboratóriu a opätovne ju prekontrolovala aj ruská strana, ktorej výsledok nie je dodnes známy.       

„Vyhovujúci výsledok v skúške špecifická aktivita potvrdil, že vakcína vyvoláva požadovanú imunitnú odpoveď. Vyhovujúca bola aj skúška na stanovenie celkového proteínu, zvyškového proteínu bunkových kultúr, identifikácie a špecifickej bezpečnosti,“ informuje materiál schválený na vláde.

Napriek tomu by minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský očkovanie Sputnikom svojim známym neodporučil a nezaočkoval by sa ním ani on. Netipuje ani, koľko ľudí sa dá Sputnikom vôbec zaočkovať. Ale malo by sa ním dať zaočkovať na celom Slovensku, hoci konkrétne miesta neuviedol.

Sulík s Gröhlingom boli za, Kolíková proti

Strana SaS na vláde hlasovala za to, aby sa 200-tisícmi dávok ruskej vakcíny Sputnik V dovezenej na Slovensko očkovalo, ale len s informovaným súhlasom. Minister zahraničia Ivan Korčok sa na hlasovaní o Sputniku nezúčastnil. Nepovažuje totiž za kompetenciu vlády, aby rozhodovala o použití vakcíny.

Ak bude väčší dopyt po očkovaní Sputnikom, šéf SaS Richard Sulík nemá problém s tým, aby sa očkovacie látky dokúpili, ale osobne neočakáva, že to bude potrebné. Dúfa však, že v takom prípade by už bolo vydané pozitívne rozhodnutie EMA či slovenského ŠÚKL. SaS totiž naďalej vyrušuje, že ruská vakcína nemá kladné hodnotenie od týchto inštitúcií.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová po rokovaní vlády povedala, že sa pri hlasovaní zdržala. Jej spolustraníčka, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bola proti. Strana naďalej preferuje očkovanie registrovanou vakcínou, aj vzhľadom na zvýšené množstvo dodávok registrovaných vakcín do Európy, ale aj z dôvodu možných nevýhod pri očkovaní neregistrovanou vakcínou.

Ministerka Kolíková vo videu na sociálnej sieti neskôr uviedla, že ju prekvapilo, že predmetom uznesenia vlády má byť aj rozhodnutie o vakcinácii Sputnikom. Podľa nej ide výlučne o odborné rozhodnutie ministra zdravotníctva, ktoré vláda nemôže suplovať, preto očkovanie ruskou vakcínou nepodporila.

Čítajte tiež

Podľa ministra financií Igora Matoviča, ktorý nákup Sputnika inicioval, je „psou povinnosťou“ zabezpečiť túto vakcínu pre tých, ktorí sa ňou chcú nechať očkovať. Sám však nepovedal, či tak spraví. Do úvahy musí totiž podľa vlastných slov vziať aj skutočnosť, že zatiaľ nie všetky krajiny Európy uznávajú očkovanie Sputnikom v rámci covid pasu.

Minister zdravotníctva tiež hlasoval za očkovanie Sputnikom. Cieľom rezortu zdravotníctva je zvýšiť percento zaočkovanosti. Problém, pre ktorý sa vakcína doteraz nevyužívala, bol najmä v nekompletnosti údajov z ruskej strany, ale o bezpečnosti vakcíny sa podľa ministra pochybovať nemusí.

Nákup ruskej vakcíny vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu a odchodu Igora Matoviča z postu premiéra.

K pnutiu došlo neskôr aj medzi šéfkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, expremiérom a Ruským fondom priamych investícií, keď ŠÚKL vydal kritické stanovisko, v ktorom uviedol, že Sputnik v 40 krajinách spája len názov a vo viacerých prípadoch sa „javí“, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami. Za toto vyjadrenie žiada ruská strana slovenský ŠÚKL o ospravedlnenie.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)