Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2021, 11:18

Rozdelenie okresov

Epidemická situácia sa ďalej zlepšuje, Slovensko sa mení na oranžovo-žlté

Epidemická situácia sa ďalej zlepšuje, Slovensko sa mení na oranžovo-žlté

Zdroj: MZ SR

Pozrite si nové rozdelenie okresov platné od pondelka 31. mája.

Od budúceho pondelka ostávajú podľa COVID automatu už len tri okresy v červenej fáze, v ružovej ich bude 11 a v oranžovej až 44. Zvýšil sa aj podiel žltých okresov v prvom stupni ostražitosti, a to na 24. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda na návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Zlepšenie vidieť aj na počte hospitalizovaných, ktorý sa znížil na 570 s tým, že na pľúcnej ventilácii je napojených už len 63 ľudí.

Zlepšenie situácie znamená aj väčšie uvoľnenie opatrení. Vo väčšine okresov tak už nie je potrebný respirátor v interiéri a stačí len rúško či šál. Rozšíri sa tak na Slovensku aj možnosť najesť sa vo vnútorných priestoroch reštaurácií, ako aj možnosť väčšieho počtu hostí na oslavách a svadbách. V žltých okresoch bude môcť byť až do 100 ľudí v interiéri a na bohoslužbách do 50 percent kapacity kostola v prípade sedenia.

Rozdelenie okresov od 31. mája:

Červená fáza (druhý stupeň varovania): Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto, Myjava
Ružová fáza (prvý stupeň varovania): Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Žilina
Oranžová fáza (druhý stupeň ostražitosti): Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen
Žltá fáza (prvý stupeň ostražitosti): Bratislava I – V, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske, Zlaté Moravce

Prehľad opatrení

 • V oranžových a lepších okresoch je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V horších naďalej respirátor.
 • V oranžových a lepších okresoch je možné stravovať sa aj v interiéri reštaurácií. V oranžových max. 4 osoby za stolom a v žltých max. 6 ľudí za stolom, v oboch prípadoch je povolených viac osôb, len ak sú zo spoločnej domácnosti. V červených a ružových okresoch sú naďalej povolené len terasy a výdajné okienko.
 • Návštevy v zdravotníckych zariadeniach sú naďalej povolené len pre tých, ktorí sú zaočkovaní, majú negatívny test alebo prekonali koronavírus.
 • V oranžových a lepších okresoch je povolené organizovať menšie podujatia pre školy, kiná môžu byť už otvorené všade.
 • V ružových a horších okresoch môžu byť ubytované v hoteli na jednej izbe najviac dve osoby alebo členovia jednej domácnosti, v oranžovom okrese je ubytovanie bez obmedzení.
 • V ružových a lepších okresoch sú otvorené wellness centrá, akvaparky a kúpele, potrebný je však negatívny test. Netreba ho deťom do 10 rokov.
 • Vo fitnescentrách nie je potrebný negatívny test. V červenom a ružovom okrese do 10, resp. 15 osôb alebo zákazník na 25 m². V oranžovom a žltom do 20, resp. 30 osôb alebo zákazník na 15 m².

Bohoslužby niekde už do 50 percent kapacity kostola

 • V ružových a červených okresoch platí obmedzenie jednej osoby na 15 metrov štvorcových (do počtu sa však nezarátavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelého).
 • V oranžových okresoch je v interiéri kostola obmedzené sedenie na 25 percent kapacity (max. 250 ľudí) a v exteriéri 50 percent kapacity (max. do 500 osôb). Na státie v interiéri 50 a v exteriéri 100.
 • V žltých okresoch je v interiéri obmedzené sedenie do 50 percent kapacity (max. 250 osôb) a v exteriéri do 75 percent kapacity (max. 500 osôb). Na státie v interiéri 100 a v exteriéri do 250.
 • V zelených okresoch je v interiéri obmedzené sedenie do 75 percent kapacity (max. 500 a v exteriéri max. 1000 osôb). Na státie do 50 percent kapacity priestoru, v interiéri do 500 osôb a v exteriéri do 1000 osôb.

Svadby v interiéri aj do 100 ľudí

Pre svadobné hostiny, kary a večierky platia nasledujúce obmedzenia:

 • v červených a bordových okresoch sú naďalej zakázané,
 • v ružových v interiéri do 25 ľudí, v exteriéri do 50 osôb,
 • v oranžových v interiéri do 50 ľudí, v exteriéri do 100 osôb,
 • v žltých v interiéri do 100 ľudí, v exteriéri do 250 osôb,
 • v zelených v interiéri do 500 ľudí, v exteriéri do 1000 osôb.

Nevyhnutnosťou je buď:

 • negatívny test (PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší než 24 hodín),
 • byť zaočkovaný (viac ako 14 dní po druhej dávke vakcínou Pfizer či Moderna, prípadne 4 týždne po prvej dávke očkovacou látkou od AstraZenecy či Johnson & Johnson),
 • alebo prekonanie ochorenia (pred nie viac ako 180 dňami alebo ak ste boli zaočkovaní prvou dávkou akejkoľvek vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – viac ako 14 dní po prvej dávke).

Rovnaké obmedzenia počtu osôb ako pre svadby platia aj pre hromadné podujatia, na ktorých však nebude potrebný test. Hromadné podujatia sa môžu konať aj v červených okresoch (max. do 10 ľudí). Organizátor je však povinný uchovávať kontakt na návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

Kultúrne podujatia 

 • v červených okresoch do 50 percent kapacity, najviac 150 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri,
 • v ružových okresoch do 50 percent kapacity, najviac 250 ľudí v interiéri a 500 v exteriéri,
 • v oranžových okresoch na sedenie rovnaké podmienky ako v ružových okresoch, ale na státie do 50 osôb v interiéri a 100 osôb v exteriéri,
 • v žltých okresoch na sedenie podobne ako v oranžových a ružových, ale na státie do 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri,
 • v zelených okresoch v interiéri do 500 ľudí, v exteriéri do 1000.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)