Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Evanjelici Dnes treba vedieť
26. máj 2021, 09:30

Cirkev v čase korony

Prijímanie riešia aj evanjelici. Spoločný kalich na víno nahradili kalíšteky

Prijímanie riešia aj evanjelici. Spoločný kalich na víno nahradili kalíšteky

Foto – Ľubo Bechný

Evanjelickí biskupi vydali usmernenie, ako v podmienkach zmenených pandémiou podávať a prijímať Večeru Pánovu. Zohľadnili pri tom aj vplyv na životné prostredie.

Udeľovanie svätého prijímania museli hygienickým opatreniam súvisiacim s pandémiou prispôsobiť nielen katolíci. Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) v uplynulých dňoch vydal Odporučenie k podávaniu a prijímaniu Večere Pánovej v ECAV.

Okrem vkladania posväteného chleba na ruku sa v ňom píše aj o prijímaní posväteného vína z individuálnych kalíštekov.

„Po spovedných otázkach a liturgii Večere Pánovej si komunikanti pri oltári pokľaknú k prijatiu osobného rozhrešenia. Po rozhrešení si zložia dlaň (dlane) do tvaru misky a prisluhujúci im do nej (do nich) vloží posvätený chlieb (oblátku), ktorú veriaci prijmú. Následne na podnose im bude ponúknutý individuálny kalištek s posväteným vínom. Kalištek si veriaci vezmú z podnosu a víno prijmú. Kalištek potom vrátia na pripravený podnos,“ píše sa v dokumente, ktorý ECAV tento týždeň zverejnila na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Evanjelickí veriaci na rozdiel od katolíkov vždy prijímajú pod obojakým spôsobom, pričom víno pijú zo spoločného kalicha. To museli teraz zmeniť.

„Odporúčame cirkevným zborom, aby ste si zadovážili nerezovú súpravu na prijímanie Večere Pánovej. Je síce drahšia, no plastovými kalištekmi sa zaťažuje životné prostredie. Pamätajte, že protipandemické opatrenia môžu trvať dlho a mnohí aj po ich skončení budú mať obavy prijímať z jedného spoločného kalicha. Nevieme predvídať, po akom dlhom čase sa k spoločnému kalichu, hlbokému historickému a teologickému symbolu našej viery a jednoty, vrátime späť. Takže investícia do nerezových kalištekov (súpravy bývajú i s podnosom a pokrievkou) nie je márna,“ uvádza sa v dokumente podpísanom generálnym biskupom Ivanom Eľkom a dištriktuálnymi biskupmi Petrom Mihočom a Jánom Hroboňom.

V druhej časti Odporúčania sa stanovujú podmienky aj pre prijímanie celiatikov a abstinentov.

„Podávanie a prijímanie Večere Pánovej do dlane a z individuálnych kalíštekov naši biskupi odporučili už počas prvej vlny. Aktuálnym dokumentom dali tomuto odporúčaniu jednotný formálny rámec,“ vysvetlila pre Svet kresťanstva hovorkyňa ECAV Jana Nunvářová. S prejavmi nesúhlasu na zmenené podmienky zo strany farárov či veriacich sa zatiaľ nestretla.

„Doba sa mení, ako aj forma prisluhovania Večere Pánovej. No podstata, nezávislá od formy, ostáva tá istá: Odovzdať posolstvo Božieho daru milosti v obeti Spasiteľa, Pána Ježiša Krista pre všetkých, ktorí stoja o telo a krv Pána Ježiša pod spôsobom posväteného chleba a vína,“ zdôrazňujú evanjelickí biskupi v závere dokumentu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred 48 minútami

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadrila k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb, a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred hodinou

Česká tenistka Barbora Krejčíková sa stala víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále zdolala na parížskej antuke nasadenú tridsaťjednotku Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú 6:1, 2:6, 6:4 a získala prvý singlový grandslamový titul. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

Inzercia

Inzercia