Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2021, 09:45

Rozkol v strane Za ľudí

Remišová hovorí o manipulácii, Kolíková trvá na tom, aby bol mimoriadny snem

Remišová hovorí o manipulácii, Kolíková trvá na tom, aby bol mimoriadny snem

Mária Kolíková a Veronika Remišová. Foto – TASR

Ministerka spravodlivosti nepotvrdila, či by chcela nahradiť vo vedení strany Remišovú. Súčasná predsedníčka vyčíta jej ľuďom, že porušili stanovy a chce za to vyvodenie zodpovednosti.

Aktualizované o stanovisko Márie Kolíkovej

Napätie v najmenšej koaličnej strane Za ľudí rastie. Krajské predsedníctva v týchto dňoch rozhodujú o tom, či má strana zvolať mimoriadny snem, na ktorom by sa riešili personálne otázky vrátane výmeny predsedníčky Veroniky Remišovej.

V pondelok krajské predsedníctva strany v Košiciach, Prešove a Nitre požiadali o zvolanie mimoriadneho snemu. Včera sa uskutočnilo krajské predsedníctvo v Žiline a Bratislave. Kým na tom prvom žiadosť o zvolanie snemu neprešla, na tom druhom malo dôjsť k neférovému postupu.

Zvolať mimoriadny snem sa môže na návrh piatich krajských predsedníctiev alebo keď sa na tom zhodne predsedníctvo Za ľudí.

Dnes by sa malo zísť predsedníctvo strany.

Pochybné hlasovanie bratislavského predsedníctva

Zvolanie mimoriadneho snemu strany včera členovia bratislavského krajského predsedníctva odhlasovali. Člen predsedníctva Za ľudí a krajského predsedníctva Bratislavského kraja Dušan Velič, ktorý je od polovice apríla Remišovej štátnym tajomníkom na ministerstve investícií, však tvrdí, že krajské predsedníctvo nepozvalo na stretnutie členov celoslovenského predsedníctva, ktorí podporujú Remišovú. Tí sú zároveň automaticky členmi bratislavského krajského predsedníctva strany. 

Bratislavské predsedníctvo strany vedie Kolíkovej štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti Michal Luciak. Velič v stanovisku, ktoré poslal v noci médiám, tvrdí, že bratislavské predsedníctvo porušilo stranícke stanovy.

„Skupina Márie Kolíkovej totiž zaslala pozvánky len niektorým členom krajského predsedníctva, pričom vynechala viacerých členov, ktorí ju nepodporujú,“ uviedol Velič.

Ďalej v stanovisku píše, že keď členovia krajského predsedníctva napriek tomu na stretnutie prišli, v rozpore so stanovami odmietli uznať ich hlasy.

„Hlasovanie je preto zjavne neplatné a v strane spôsobuje zbytočný chaos a manipuláciu demokratických princípov. Pri započítaní všetkých hlasov prítomných členov krajského predsedníctva by skupina Márie Kolíkovej pre svoj návrh na zvolanie snemu nezískala podporu.“

O vyjadrenie sme požiadali aj Michala Luciaka, na odpoveď čakáme.


Ministerka Veronika Remišová a jej štátny tajomník Dušan Velič. Foto - FB/Veronika Remišová

Remišová: Nemám problém s konkurenciou

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová bola v utorok na rokovaniach v Bruseli a na bratislavskom krajskom predsedníctve sa nezúčastnila. „Zo správ od členov viem, že pozvánky nedostali všetci členovia krajského predsedníctva, zhodou okolností niektorí z tých, ktorí nesúhlasia s plánmi skupiny okolo Márie Kolíkovej,“ vraví Remišová.

Hovorí, že keď na stretnutie napriek tomu prišli a bolo zrejmé, že návrh na zvolanie mimoriadneho snemu strany krajské predsedníctvo nepodporí, tak krajský predseda Luciak ich hlasy nezarátal a vyhodil ich z rokovania. Podľa Remišovej je to v absolútnom rozpore so stanovami.

„Hlasovanie tak bolo zmarené. Takéto konanie neprospieva strane, ale ani dôvere ľudí v právo, demokraciu a čistú politiku. Nedá sa to robiť tak, že keď niekto vidí, že jeho uznesenie neprejde, niektoré hlasy nezaráta, potom hlasovanie zmarí, poruší stanovy a demokratické princípy len preto, aby bol výsledok v jeho prospech,“ tvrdí líderka strany s tým, že ju konflikty mrzia a škodia verejnému obrazu strany.

„Nemám absolútne žiadny problém s konkurenciou v rámci strany a s ambíciami niektorých kolegov, celý proces musí však prebiehať férovým spôsobom podľa stanov a iba medzi členmi strany. Strane takýto boj o funkcie iba škodí a znechucuje ľudí. Dnes bude o situácii rokovať predsedníctvo strany a spravím všetko preto, aby sme si spolu dohodli postup riešenia konfliktu v strane kultivovaným spôsobom."

Inzercia

Remišová popoludní na tlačovke uviedla, že na predsedníctve strany budú riešiť vyvodenie zodpovednosti. 

K vzťahu s ministerkou spravodlivosti povedala, že má jej podporu vo všetkých reformách a zákonoch, ktoré prináša. „Nikomu v strane som nevenovala toľko času a energie ako presadzovaniu agendy Mária Kolíkovej,“ povedala.

Kolíková: V strane máme dynamiku

Na dianie počas stretnutia bratislavského predsedníctva strany sa novinári v stredu popoludní pýtali Márie Kolíkovej. Priznala, že mohlo dôjsť k rozporu so stanovami strany, zasadnutie krajského predsedníctva však bolo podľa nej v súlade s tým, čo bolo zaužívané.

„Zistila som, že z textu stanov vyplýva, že by mali byť pozývaní aj iní, nielen jednoznační členovia krajského predsedníctva. S týmto výkladom súhlasím. Javí sa to tak, že je iný, ako bolo doposiaľ zaužívané pravidlo. Takto to vždy fungovalo," povedala.

Kolíková na tlačovke zdôraznila, že je potrebné, aby bol snem strany zvolaný. „Máme tam dynamiku," reagovala na dianie v strane.

Podľa vlastných slov nemá s Remišovou problém. Odmietla, že by mala vo vnútri strany svoju skupinku a špekulácie o tom, že by mohla byť novou líderkou považuje za predčasné.

V Žiline návrh na zvolanie snemu neprešiel

Krajské predsedníctvo v Žiline zvolanie mimoriadneho snemu odmietlo. Potvrdila to jeho členka a poslankyňa parlamentu Miriam Šuteková. Zároveň členovia žilinského predsedníctva chcú, aby v strane prebehla diskusia o aktuálnej situácii a problémoch.

„Ak z diskusií vzíde, že snem je potrebný, nebránime sa tomu, no dôležitejšia je diskusia o tom, čo treba zmeniť a vyriešiť," hovorí Šuteková pre Postoj. „Hlas každého jedného člena strany však musí byť vypočutí."

K dianiu na bratislavskom stretnutí hovorí, že ide o "absolútnu devastáciu demokratických princípov".

„Právoplatne zvolení členovia boli vykázaní z miestnosti a nemohli hlasovať. Je to neplatné," dodáva s tým, že zo strany Kolíkovej krídla ide o hrubú snahu prebrať moc. 

Zároveň potvrdila, že o situácii v strane bude v stredu hovoriť predsedníctvo Za ľudí.

 

Foto: TASR

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Rakúsko od 1. júna pozastavuje na tri mesiace povinné nosenie respirátorov vo verejnej doprave a v obchodoch so základným tovarom. Prekrytie horných dýchacích ciest sa však bude naďalej vyžadovať v zdravotníckych zariadeniach. (tasr)

pred 29 minútami

O dani z ruskej ropy dnes parlament hlasovať nebude. Dôvodom je nový návrh SaS, ktorým chcú znížiť spotrebnú daň z ropných produktov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša o takomto návrhu musí rokovať koaličná rada. (denník n)

pred 30 minútami

Texaský guvernér Greg Abbott vo februári texaskému ministerstvu pre rodinu a ochranné služby nariadil, aby procedúry na zmenu pohlavia detí zahrnuli medzi praktiky týrania detí a vyšetrovali ich. Minulý týždeň Najvyšší súd v Texase rozhodol, že tieto vyšetrovania sú možné, no nebudú povinné. Rozhodol tak po tom, ako organizácie American Civil Liberties Union a Lambda Legal na súde napadli Abottov príkaz. Okresný sudca potom pozastavil všetky vyšetrovania tohto charakteru, ktoré prebiehali, a odvolací súd toto rozhodnutie potvrdil. Legálnosť Abbottovho nariadenia potvrdil až najvyšší súd štátu.

pred 56 minútami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.  Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. 

pred hodinou

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)

pred hodinou

Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.