ČÍNA: Tvoje dieťa? Naša vec!

Pred pár dňami sa rozhodlo o osude tretieho dieťaťa čínskej speváčky Arzigul Tursun. Vďaka celosvetovým ohlasom dostalo od čínskych štátnych úradníkov napokon povolenie prísť na svet.

„Najprv jej dáme injekciu. Pocíti bolesť v oblasti brucha a dieťa vyjde von samo,“ opisuje postup núteného potratu zdravotná sestra ženského oddelenia v Yiningskej nemocnici Watergate Hospital, ktorá čaká na konečné rozhodnutie v kauze Arzigul Tursunovej.

Obvinenie: tretie dieťa
Najväčším previnením mladej členky početnej moslimskej menšiny Ujgjur na severozápade Číny je, že čaká tretie dieťa. Podľa zásad čínskej politiky jedného dieťaťa nie je jej prípad legislatívne jasný. Tá totiž dovoľuje príslušníkom národnostných menšín žijúcim v mestách mať dve deti, na vidieku dokonca tri (čo považujú mnohí Číňania za nespravodlivé). Arzigul je oficiálne obyvateľkou vidieka, no jej manžel je registrovaný v mestskej oblasti.

Keď bola Tursunová v treťom mesiaci, miestni úradníci jej nariadili, aby išla na potrat. Keďže si svoje dieťa mienila nechať, v strachu pred prenasledovaním, utiekla zo svojho domu v dedine Bulaq. Po zistení, že zmizla, skupina 15 úradníkov začala vypočúvať Arzigulinho manžela Nurmemeta. Keďže tvrdil, že nevie, kde sa skrýva jeho manželka, úradníci sa začali vyhrážať zabavením rodinného majetku. „Museli sme myslieť na naše dve dcéry,“ povedal Nurmemet v telefonickom interview. „Aký by mali život, keby nám zobrali dom a majetok? Tak sa moja manželka napokon vrátila a išla do nemocnice.“ Z nemocnice Arzigul opäť ušla, no keďže bola viazaná autorizáciou potratu, ktorú bol jej manžel nútený podpísať 10. novembra, priviedli ju späť a držali pod stálym dozorom.

Medzinárodný apel
Prípad ženy, ktorej práva boli čínskymi úradmi hrubo pošliapané vzbudil záujem verejnosti na celom svete. Americký republikánsky poslanec Christopher Smith napísal list čínskemu veľvyslancovi vo Washingtone, Zhou Wenzhongovi, kde ho požiadal, aby nebola vykonaná „nočná mora núteného potratu.“ „Čínska vláda je notoricky známa pre svoje barbarské praktiky. Prinútiť ženu ísť na potrat, pričom celý svet sleduje o čo ide, by bolo výsmechom tvrdenia čínskej centrálnej vlády, že tieto praktiky neschvaľuje,“ cituje Smithov list agentúra AP.

Okrem hlasov zhora sa do protestov zapojili petíciami ľudia na celom svete. Kritika čínskej administratívy napokon Tursunovej dieťaťu zachránila život. V čase konečného rozhodovania o jeho osude bola Arzigul tehotná už šesť a pol mesiaca.

Bežná prax
Šokujúci je fakt, že Arzigul Tursunová nie je jediná žena, ktorá musela bojovať o svoje dieťa. Časopis TIME v apríli 2007 informoval, že len za jeden mesiac bolo 61 tehotných žien prinútených podstúpiť potrat. Niektoré z týchto žien boli, podľa NPR, v deviatom mesiaci tehotenstva (!). Zarážajúci je prípad He Caigan, ktorá otehotnela ako 19-ročná. Keďže čínske zákony povoľujú mať deti len vydatým ženám, He vo svojom veku nemohla získať sobášny list a vydať sa za otca dieťaťa. Pár dní pred pôrodom sa v jej dome objavili úradníci a odviedli ju do nemocnice, kde bol vykonaný potrat. Za nedodržanie pravidiel politiky jedného dieťaťa hrozí manželským párom finančná pokuta vo výške 45 tisíc jenov (v prepočte asi 158 tisíc korún), strata zamestnania, či dokonca vylúčenie zo Strany.

Mária Škvarlová
Foto: ombreschinoises.org

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo