Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2021, 11:58

Bratislavskí poslanci dostali dotácie štátu v čase pandémie

Transparency International Slovensko ich označila za podozrivé. Poslanec Rastislav Tešovič sa pre kauzu rozhodol odísť z najväčšieho bratislavského poslaneckého klubu - Team Vallo.

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) poukázala na čerpanie takzvaných koronadotácií zo strany niektorých bratislavských komunálnych poslancov a označila ich za podozrivé. Zistenia sa týkajú mestských poslancov Rastislava Tešoviča, Sone Svoreňovej, Tomáša Korčeka či miestneho poslanca za bratislavský Lamač Radoslava Olekšáka.

Jednotliví poslanci vo svojich reakciách pre TASR uviedli, že buď dotácie vrátili, alebo podozrenia odmietajú. Tešovič sa pre kauzu rozhodol odísť z najväčšieho bratislavského poslaneckého klubu - Team Vallo.

TIS sa zamerala na schému štátnej pandemickej pomoci nájomcom a tvrdí, že Tešovič je v nej najväčším prijímateľom spomedzi politikov na Slovensku. "Od ministerstva hospodárstva získal spolu už šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92 000 eur," uviedla organizácia s tým, že poslanec riadi len dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.

TIS vo svojom zverejnenom blogu popisuje schému, ako malo k zneužívaniu dotácií dôjsť.

"Keď sme schému dotácií rozpletali, vynorili sa ďalšie tri mená lokálnych poslancov - Tomáš Korček, Soňa Svoreňová a Radoslav Olekšák. Ide o rôzne obchody s nájomným, ktoré spája to, že boli uzavreté tesne pred pandémiou, väčšinou nakoniec ani žiadnu činnosť nerealizovali, no od štátu si vypýtali veľmi slušné dotácie," uviedla TIS.

Tešovič vo svojej reakcii pre TASR priznal, že podcenil citlivosť témy dotácií ako takej a ako verejne činná osoba sa mal od vládnej pomoci radšej držať bokom, hoci nemá žiadny súvis s jeho prácou mestského poslanca. Odmietol však spájanie jeho osoby so spleťou ďalších osôb a spoločností.

Inzercia

Taktiež odmieta, že by jeho spoločnosť mala patriť medzi najväčších príjemcov pomoci a na celej kauze je podľa jeho slov mediálne zaujímavé len to, že je komunálny politik. "Moju účasť na štátnej pomoci, akokoľvek oprávnenú, považujem za svoju zbytočnú chybu, pretože som si toho mal byť vedomý," uviedol poslanec.

Korček na zistenia TIS uviedol, že sa mu nájomca rozhodol dlžné nájomné za čas sťaženého užívania uhradiť cestou dotácie. "Pri vypĺňaní žiadosti o dotáciu zástupcom nájomcu (teda nie mojou osobou ako prenajímateľom) prišlo z jeho strany k chybe pri jej vypĺňaní, následkom čoho bola dotácia čerpaná v nesprávnej výške," skonštatoval poslanec.

Deklaruje, že keď sa o tom dozvedel, bola dotácia v celosti vrátená späť na účet ministerstva hospodárstva. O ostatných v blogu spomínaných dotáciách, ako tvrdí, nemá žiadne informácie a netýkajú sa jeho osoby.

Svoreňová považuje zverejnené informácie TIS o jej osobe za nepresné. Poukázala pritom, že v oblasti turizmu pôsobí viac ako 15 rokov a podobne ako ďalší aj ona zo dňa na deň ostala bez práce s povinnosťou vrátiť peniaze aj za plánované zákazky.

"Moje dotácie neboli nijak nadštandardné vzhľadom na poklesu môjho obratu. Boli čerpané na riadne nájomné vzťahy," deklarovala a ohradila, sa, aby bola spájaná s ďalšími dotáciami, ktoré získali iné subjekty, lebo nemá o tom žiadnu vedomosť. Olekšák pre TASR uviedol, že po dohode s dotknutou firmou sa rozhodli dotáciu vrátiť.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 4 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 5 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 5 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 6 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)

Inzercia

Inzercia