Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2021, 12:07

Pútnická trasa Via Mariae je v centre záujmu medzinárodného projektu rurAllure

Via Mariae bude v rámci projektu propagovaná spolu so známymi pútnickými trasami, ako je napríklad Svätojakubská cesta, cesta do Santiaga de Compostela, Cesta sv. Olafa v Škandinávii a Stredoeurópska mariánska cesta.

Málo známa pútnická trasa na Slovensku Via Mariae, ktorá vedie zo Šiah do Trstenej a spája maďarskú cestu z Csíksomlyó do Czestochowej v Poľsku, je v centre záujmu medzinárodného projektu rurAllure: Propagácia vidieckych múzeí, pamiatok a lokalít kultúrneho dedičstva v blízkosti európskych pútnických trás. TASR o tom informovala Tatiana Deptová z Katedry marketingovej komunikácie Univerzity Komenského v Bratislave. 

"Projekt umožní propagovať sakrálne, prírodné a kultúrne dedičstvo na našom území, preto je dôležité upozorniť, že nie je zameraný iba na pútnikov, ale bude ponúkať možnosti aj pre ďalšie skupiny turistov," vysvetlila Deptová. Via Mariae bude v rámci projektu propagovaná spolu so známymi pútnickými trasami, ako je napríklad Svätojakubská cesta, cesta do Santiaga de Compostela, Cesta sv. Olafa v Škandinávii a Stredoeurópska mariánska cesta.

Na projekte spolupracujú tímy z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) a Katedry marketingovej komunikácie Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Tím z UK identifikuje cieľové skupiny a potenciálne spolupracujúce strany, mapuje jednotlivé body slovenskej trasy Via Mariae a zbiera údaje k lokálnym zaujímavostiam pre pútnikov a budúcich návštevníkov.

"FIIT poskytuje svoju expertízu pri analýze správania a potrieb pútnikov a nasledovnom dizajne a vývoji technologickej platformy vrátane mobilnej aplikácie, ktorá bude asistovať a viesť pútnikov a turistov pri poznávaní vybranej trasy naprieč celou Európou," poznamenala Viera Bordoy z FIIT STU. 

Cieľom projektu je poskytnúť jednotný prístup k prezentovaným trasám naprieč Európou. Inovatívne elektronické spracovanie zjednoduší plánovanie cesty pre každého pútnika/turistu zvlášť na základe ich osobných preferencií. V európskom projekte Horizon 2020 rurAllure sa spojilo medzinárodné konzorcium 16 partnerov pozostávajúcich z európskych organizácií a výskumných inštitúcií. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 9 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.