Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2021

Slovensko pod vodou

Premiér sľúbil peniaze pre zničenú obec, hasiči dopoludnia zasahovali 80-krát

Povodeň si včera vyžiadala ľudský život. V obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica po pretrhnutí nádrže zomrel bývalý starosta.

Premiér sľúbil peniaze pre zničenú obec, hasiči dopoludnia zasahovali 80-krát
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Povodeň si včera vyžiadala ľudský život. V obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica po pretrhnutí nádrže zomrel bývalý starosta.

Silné dažde odvčera komplikujú život obyvateľom na viacerých miestach Slovenska.

Hasiči v súvislosti s povodňovou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od utorkového rána do 12.00 h celkom 79-krát. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

„Hasiči v oblastiach zasiahnutých povodňami a intenzívnym dažďom odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov, vykonávajú monitoring vodných tokov a protipovodňové opatrenia, čistia upchaté prietoky a vodné toky a odstraňujú popadané stromy z cestných komunikácií,“ uviedla.

Podľa jej slov je situácia naďalej najvážnejšia v Žilinskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná už 27-krát. Zhoršovať sa začína aj na východnom Slovensku, kde boli hasiči v Prešovskom kraji privolaní doposiaľ k 14 udalostiam súvisiacim s nepriaznivým počasím, v Košickom kraji zasahovali jedenásťkrát.

V Banskej Bystrici boli hasiči vyslaní k 13 udalostiam, v Trenčianskom a Nitrianskom kraji zasahovali sedemkrát. Na mnohých miestach zasahujú aj naďalej.

Meteorológovia vydali pre takmer celé územie výstrahy od prvého až po najvyšší, tretí stupeň, ktoré upozorňujú na silnú povodňovú aktivitu.

Výstrahy
Prvý stupeň výstrahy, ktorý môže spôsobiť škody na majetku menšieho rozsahu, platí pre Skalicu, Senicu, Myjavu, Nové Zámky – sever a juh, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto n. Váhom, Trenčín, Ilavu, Púchov, Považskú Bystricu, Bytču, Poprad, Kežmarok, Starú Ľubovňu, Spišskú Novú Ves, Gelnicu, Košice-okolie – Bodvu, Levoču, Košice, Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Sninu, Vranov nad Topľou, Humenné, Michalovce, Sobrance a Trebišov bez Roňavy.
Pre Žilinu – sever, Liptovský Mikuláš, Čadcu, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nitru, Zlaté Moravce, Levice – západ, Žarnovicu, Banskú Štiavnicu, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detvu, Banskú Bystricu, Brezno, Veľký Krtíš, Krupinu, Lučenec, Poltár, Rimavskú Sobotu, Revúcu, Rožňavu, Sabinov a Prešov platí výstraha druhého stupňa. Podľa meteorológov ide o jav, ktorý nie je bežný, môže ohroziť ľudskú činnosť a spôsobiť škody na majetku.      
SHMÚ upozorňuje, že pre Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Žilinu – Rajčanku, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n. Bebravou, Prievidzu, Levice – východ, Košice-okolie – Hornád a Trebišov – Roňavu platí najvyššia výstraha pred povodňovou aktivitou. Tá svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu.
SHMÚ tiež upozorňuje na silný vietor na horách v Banskobystrickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Pre Košický kraj platí výstraha prvého stupňa pred dažďom. Očakávať možno dážď s úhrnom od 25 do 45 milimetrov. Pre Prešovský a Žilinský kraj platí dopoludnia druhý stupeň výstrahy pred dažďom.

 

Košice vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity

V Košiciach platí tretí stupeň povodňovej aktivity na vodných tokoch a drobných vodných tokoch pretekajúcich cez územie mesta. V utorok ho v súvislosti so zrážkami vyhlásil primátor Jaroslav Polaček.

Ako magistrát informuje na svojej webovej stránke, pre pretrvávajúcu nepriaznivú meteorologickú a hydrometeorologickú situáciu došlo k zvýšeniu hladín vodných tokov a spodnej vody.

„Z dôvodu vybreženia a vyliatia vodných tokov dochádza k ohrozeniu života a zdravia, majetku právnických a fyzických osôb, životného prostredia a kultúrneho dedičstva, ako i hospodárskej činnosti,“ uvádza.

Počas povodňovej situácie budú podľa mesta vykonávané opatrenia na znižovanie rizík ohrozenia života, zdravia a majetku. „Vyhlásený stupeň povodňovej aktivity sa bude v ďalších dňoch prehodnocovať podľa aktuálneho stavu na vodných tokoch na území mesta,“ dodáva magistrát.

Martin upozorňuje obyvateľov na rozvodnenú rieku Turiec

Mesto Martin upozornilo obyvateľov na rozvodnenú rieku Turiec v lokalite Pltníky.

Na svojej internetovej stránke ich vyzvalo, aby boli opatrní a nezdržiavali sa v okolí rozvodnených riek a potokov.

„Dobrovoľný hasičský zbor mesta Martin operatívne rieši situáciu. V lokalite sa umiestňujú vrecia s pieskom a iné prostriedky na zabránenie povodni. Krízový štáb mesta Martin bude lokalitu monitorovať a v prípade zhoršenia situácie prijme ďalšie opatrenia. Slovenský hydrometeorologický ústav aj naďalej hlási pre okres Martin druhý stupeň povodňovej aktivity,“ informovalo mesto.

Liptovský Mikuláš zrušil tretí povodňový stupeň

Mesto Liptovský Mikuláš ruší tretí stupeň povodňovej aktivity a vyhlasuje druhý stupeň. Hladina vody v Hlbokom klesla a situácia v celom meste aj jeho častiach je už stabilizovaná.

TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Mesto v utorok vyhlásilo tretí povodňový stupeň po tom, ako osadu v Hlbokom začala vytápať voda z okolitých svahov. Od 3.00 h boli na mieste mestskí dobrovoľní hasiči, neskôr situáciu prevzali štátni.

Voda si vyžiadala aj jednu obeť

Po pretrhnutí nádrže v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica zomrela v pondelok jedna osoba. Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov.

„Silný prúd vody strhol jednu osobu, ktorú hasiči našli bez známok života. Na miesto udalosti smeruje aj evakuačný autobus HaZZ a plávajúci transportér zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, ktorý bude v prípade potreby a zhoršenia situácie využitý na záchranu osôb z rodinných domov zasiahnutých povodňou,“ uviedla v pondelok večer hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Ako pre TASR ujasnil starosta obce Marián Šurjanský, nad obcou došlo k pretrhnutiu vodozádržnej hrádze. „Vybudovaná bola v roku 2011 v rámci protipovodňových opatrení. Jej súčasťou bol priepust, ktorý mal vodu pozvoľne púšťať tak, aby ho koryto potoka stíhalo pozvoľne odvádzať,“ povedal Šurjanský s tým, že hrádza zrejme nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch.

Starosta potvrdil, že povodeň si vyžiadala život jedného staršieho muža. Išlo o bývalého starostu za KDH Stanislava Lukyho.

Voda tiež poškodila približne dve desiatky vozidiel a zatopila pivnice domov. „Niektoré autá zobrala pár metrov, iné desiatky metrov,“ uviedol Šurjanský.

Premiér prisľúbil zničenej obci finančnú pomoc

Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica navštívil v utorok predpoludním premiér Eduard Heger (OĽANO). Po stretnutí so starostom Mariánom Šurjanským prisľúbil obci súčinnosť pri odstraňovaní následkov povodne i finančnú pomoc.

„Okamžite, ako pán starosta vyčísli škody, ktoré nastali, uvoľním financie z rezervy premiéra, aby sme pomohli aj finančne. Situácia je veľmi vážna, toto sú chvíle, keď ľudia prichádzajú o svoje istoty,“ uviedol Heger. Ako dodal, štát bude spolupracovať so samosprávou, aby sa obyvatelia zničenej obce mohli čo najskôr dostať späť do bežných životov.

Premiér na mieste tragédie vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po bývalom starostovi, ktorý počas prívalovej povodne prišiel o život. Poďakoval tiež občanom, dobrovoľníkom a všetkým zásahovým zložkám, ktoré sa zúčastňujú na záchranných a likvidačných prácach.

Predseda vlády Eduard Heger počas návštevy obce Rudno nad Hronom. Foto – TASR/Ján Krošlák

Podľa slov premiéra sa hrádza, ktorá pravdepodobne nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch, už nebude dať opraviť. „Na mieste boli zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, aby posúdili situáciu a urobili následné kroky,“ potvrdil Heger.

Inzercia

Povodeň spôsobila podľa starostu škody na majetku obyvateľov i samosprávy, presné čísla sú aktuálne v štádiu zisťovania.

V Rudne nad Hronom stále zasahuje viac ako 50 policajtov, hasičov a dobrovoľných hasičov, podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) budú všetky zložky naďalej participovať na odstránení následkov katastrofy.

„V tomto momente tu máme nasadených aj 31 vojakov, ostanú tu tak dlho, ako bude treba,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že rezort obrany je pripravený v prípade potreby poskytnúť viac vojakov i ďalšiu techniku.


Po pretrhnutí nádrže v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica zomrela jedna osoba. Foto – TASR

Hasiči zasahovali do utorkového rána 203-krát

Hasiči v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou uskutočnili do utorkového rána celkom 203 výjazdov. Ako informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, celkovo zasahovalo 912 príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obcí s 258 kusmi hasičskej techniky.

Priblížila, že najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde hasiči vykonali až 76 výjazdov. „V Banskobystrickom kraji zasahovali 64-krát a v Trenčianskom kraji bola ich pomoc potrebná 63-krát,“ povedala.

Hasiči vo väčšine prípadov odčerpávali vodu zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc, odstraňovali nánosy bahna, čistili priepusty, odstraňovali prekážky z vodných tokov a na mnohých miestach vykonávali monitoring vodných tokov.

Hasiči v Banskej Bystrici podľa slov Križanovej od skorých ranných hodín stavajú pri zimnom štadióne protipovodňové bariéry, aby tak zabránili vybreženiu rieky Hron.

„Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú, vykonávajú protipovodňové opatrenia, odčerpávajú vodu a odstraňujú následky intenzívneho dažďa,“ dodala.

Voda zaplavila ulice v troch obciach v okolí Košíc

V súvislosti s intenzívnym dažďom v Košickom kraji, ktorý pretrváva od pondelkového večera, zasahovali hasiči predovšetkým v okolí Košíc. Najhoršia situácia bola v obciach Nižná Hutka, Malá Ida a Družstevná pri Hornáde, kde voda zaplavila ulice. Ohrozené sú aj rodinné domy. 

Nápomocní sú aj dobrovoľní hasiči z Budimíra, Ploského a Rákoša.

„V súvislosti s počasím máme zatiaľ šesť výjazdov do obcí, kde sa vylieva voda do ulíc. Ďalšie tri súvisia so spadnutými stromami a nahnutým telekomunikačným stĺpom. Hasičov máme momentálne už len v Nižnej Hutke a v Malej Ide ostalo čerpadlo na prečerpávanie vody.“

Vo Zvolenskom okrese vyťahovali z vody autá aj s ľuďmi

Hasiči v utorok predpoludním zasahovali v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka vo Zvolenskom okrese, kde vo vodných tokoch uviazli osobné autá aj s ľuďmi.

„Osoby sa z vozidiel pre silný prúd a vysokú hladinu vody nedokázali svojpomocne dostať von,“ informovalo Prezídium Hasičského a záchranného zboru s tým, že všetci ľudia sú v poriadku.

Podľa nej v Hronskej Breznici zostal vo vozidle uviaznutý jeden človek, v Ostrej Lúke sa v aute nachádzali dve osoby. „Hasičom sa všetkých podarilo pomocou člnov zachrániť a presunúť do bezpečia. Zasahujúci hasiči po ľuďoch vyťahovali z vodných tokov aj autá. Pri udalostiach sa nikto nezranil.“

Na snímke vybrežený Hron, ktorý zatopil cestu medzi Zvolenom a Ostrou Lúkou. Foto – TASR

Následky dažďa v Trenčianskom kraji likvidovalo v noci takmer 280 hasičov

Štyridsaťpäť profesionálnych a 234 dobrovoľných hasičov likvidovalo v pondelok večer a v utorok nadránom v Trenčianskom kraji následky vytrvalého dažďa. Najviac zásahov mali v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík, profesionálni hasiči absolvovali v noci 16 zásahov, použili 18 kusov hasičskej techniky, ďalších 46 kusov techniky nasadili dobrovoľní hasiči.

„Hasiči zasahovali predovšetkým pri odčerpávaní vody zo zatopených pivníc rodinných domov, respektíve iných objektov, pri odstraňovaní naplavenín z kanalizačných vpustov, ako aj pri odstraňovaní ďalších následkov v dôsledku zaplavených komunikácií a stromov spadnutých na vozovku,“ doplnil Petrík.

Pri celkovo 47 udalostiach zasahovali aj členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí Opatová, Pruské, Nemšová, Uhrovské Podhradie, Nedožery-Brezany, Uhrovec, Horná Mariková, Streženice, Dežerice, Jerichov, Bánovce nad Bebravou, Horný Lieskov, Dolný Moštenec, Brezolupy, Košecké Podhradie, Nitrianske Rudno, Nedašovce, Zemiansky Kvašov, Veľká Čausa, Nosice, Trenčianska Teplá časť Dobrá, Koš, Handlová, Bystričany, Beluša, Priepasné, Šišov, Veľké Chlievany, Chrenovec-Brusno, Púchov, Nová Dubnica, Soblahov, Miezgovce, Zliechov, Klátova Nová Ves, Žitná Radiša, Bošany, Veľký Klíž, Nitrianske Pravno a Opatovce nad Nitrou.

Odporúčame

Taliansky ostrov Lampedusa znova zažíva vlnu migrantov

Taliansky ostrov Lampedusa znova zažíva vlnu migrantov

Minulý týždeň dorazilo na ostrov len počas 12 hodín vyše 1200 migrantov - prevádzači využili pokojné more a horúce počasie a vypravili nekvalitné člny smerom na sever. Bola to prvá veľká vlna migrantov po roku; túto prestávku spôsobila pandémia.