Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2021, 17:12

Lukašenko zbavil policajtov zodpovednosti za použitie sily počas protestov

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko podpísal výnos, ktorý bezpečnostným zložkám v Bielorusku umožňuje použiť pri zásahu voči demonštrantom aj ostrú muníciu.

Informovala o tom v pondelok bieloruská štátna agentúra BelTA. Lukašenko podľa tohto zdroja podpísal balík zákonov, ktoré  rozširujú právomoci policajných a iných štátnych orgánov Bieloruska a zabezpečujú ochranné opatrenia pre nich a ich blízkych.

Okrem dokumentu, ktorým Lukašenko zbavuje príslušníkov bezpečnostných štruktúr zodpovednosti za použitie strelných zbraní a špeciálneho vybavenia na potlačenie nepokojov, podpísal aj dekrét, ktorým sa rozširuje zoznam osôb podliehajúcich štátnej ochrane. Po novom bude v tomto zozname figurovať aj vojenský personál, sudcovia, členovia volebných komisií, pracovníci médií a všetci štátni zamestnanci, ktorí sú v dôsledku výkonu svojej služby v ohrození. Ochrana sa týka aj ich príbuzných.

Podľa spravodajského portálu Meduza.io tento dokument navyše stanovuje, že chránené osoby a ich blízki môžu počítať s tým, že im bude zabezpečená zmena ich fyzického vzhľadu, ak ich bezpečnosť nebude možné zaistiť inými opatreniami. Úprava vzhľadu blízkych chránenej osoby doteraz nebola zakotvená v žiadnom vládnom nariadení či zákone, dodala Meduza.io.

V Bielorusku vypukli vlani v auguste masové nepokoje na protest proti oficiálnemu vyhláseniu Lukašenka za víťaza prezidentských volieb. Bieloruská opozícia a západné krajiny výsledky týchto volieb neuznávajú.

Masové protesty pokračovali niekoľko mesiacov aj napriek tomu, že polícia ich brutálne rozháňala. Proti účastníkom protestov boli začaté stovky trestných a tisíce správnych konaní. Stíhaní boli aj novinári nezávislých médií, právnici a zamestnanci mimovládnych organizácií, ktorí pomáhali demonštrantom.

Bielorusko okrem týchto stíhaní sprísnilo právne normy týkajúce sa masových pouličných akcií: zakázané sú napríklad výzvy na nepovolené zhromaždenia, ale aj finančné zbierky na zaplatenie pokút vyrubených ich účastníkom súdmi. Zmenou je aj to, že sa zjednodušil postup, prostredníctvom ktorého môže bývalý príslušník bezpečnostných štruktúr získať status advokáta, a rozšírila sa i právna definícia pojmu extrémizmus.  
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Futbalisti Rakúska zvíťazili v nedeľnom stretnutí C-skupiny EURO 2020 nad Severným Macedónskom 3:1. Za Severné Macedónsko nastúpili v priebehu druhého polčasu na Národnom štadióne v Bukurešti aj dvaja hráči, ktorí si v minulej sezóne obliekali dresy slovenských fortunaligových klubov - Tihomir Kostadinov z MFK Ružomberok a Milan Ristovski z FC Spartak Trnava. (tasr)

pred 2 hodinami

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal druhýkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále na parížskej antuke zdolal ako najvyššie nasadený hráč turnajovú päťku Gréka Stefanosa Tsitsipasa po vyše štvorhodinovej päťsetovej bitke 6:7 (6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Djokovič získal 19. grandslamový titul a už iba jeden ho delí od toho, aby sa dotiahol na Švajčiara Rogera Federera i Španiela Rafaela Nadala. (tasr)

pred 5 hodinami

V prvom šlágri EURO 2020 zvíťazili futbalisti Anglicka nad Chorvátskom 1:0. Trojbodový úlovok v nedeľnom dueli D-skupiny im zabezpečil gól Raheema Sterlinga z 57. minúty. Ďalší zápas na šampionáte odohrajú Angličania v piatok 18. júna proti Škótsku vo Wembley, Chorváti sa predstavia o tri hodiny skôr v Glasgowe proti Česku. (tasr)