Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2021, 19:59

Na Pražskom hrade ako gesto súdržnosti zaviala izraelská vlajka

Na prvom hradnom nádvorí dočasne nahradila vlajku Európskej únie.

Na Pražskom hrade v piatok z rozhodnutia českého prezidenta Miloša Zemana zaviala izraelská vlajka. Ide o výraz súdržnosti s Izraelom, ktorý v týchto dňoch čelí raketovým útokom zo strany palestínskych radikálov, informoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Izraelská vlajka na prvom hradnom nádvorí dočasne nahradila vlajku Európskej únie. Na druhom zo stožiarov ponechali vlajku Českej republiky. Časť ceremónie, o ktorú sa postarali príslušníci hradnej stráže, vysielala prezidentská kancelária v priamom prenose na sociálnych sieťach.

Podporu židovskému štátu vyjadril aj český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. "Štát Izrael čelí nehoráznemu, barbarskému útoku. Chcem vyjadriť podporu a solidaritu štátu Izrael, ktorý má jasné a neodňateľné právo brániť sa. Na budove Černínskeho paláca preto vyvesíme izraelskú vlajku," uviedol.

Na to, aby na znak solidarity vyvesila izraelskú vlajku tiež Praha, vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) volebná koalícia Spolu. "Týmto síce symbolickým, ale v súčasnej situácii dôležitým gestom zároveň odsúdime teroristické činy páchané proti nášmu spojencovi, ktoré vedú k nevinným obetiam a nenávratným škodám na majetku," uviedla koalícia v otvorenom liste.

Boje medzi Izraelom a Palestínčanmi prebiehajú už piaty deň. Izrael vo štvrtok oznámil, že pri hraniciach s pásmom Gazy zhromaždil svoje pozemné jednotky. Boje vypukli po niekoľkodňových zrážkach medzi izraelskou políciou a Palestínčanmi v Jeruzaleme.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británii očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS.  Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 2 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia