Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2021, 15:23

Núdzový stav

Vláda po siedmich mesiacoch ukončila núdzový stav a s ním aj zákaz vychádzania

Vláda po siedmich mesiacoch ukončila núdzový stav a s ním aj zákaz vychádzania

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Potrebné opatrenia zabezpečí zákon o hospodárskej mobilizácii, ktorý dnes schválil parlament a podpísala prezidentka. 

Od soboty na Slovensku neplatí núdzový stav. V piatok o tom rozhodla vláda, ktorá núdzový stav vyhlásila uznesením ešte 30. septembra minulého roka.

Ten platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy koncom apríla, keď odsúhlasil jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája.

Naďalej však trvá mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca, hoci zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa. Od soboty tak budú môcť byť ľudia vonku dlhšie než do 21. hodiny.

Vláda zrušila núdzový stav predčasne po tom, ako Národná rada v piatok schválila novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú hneď podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Kabinet má vďaka tomu nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie aj bez núdzového stavu. 

Nová legislatíva umožní zachovať väčšinu opatrení hospodárskej mobilizácie aj v prípade, že by sa núdzový stav skončil a bude tak možné spraviť aj v budúcnosti. Plénum o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. 

Vyhlásenie lídrov koaličných strán po mimoriadnom rokovaní vlády

Vyhlásenie lídrov koaličných strán po mimoriadnom rokovaní vlády

Uverejnil používateľ Úrad vlády Slovenskej republiky Piatok 14. mája 2021 Zdieľať

S núdzovým stavom končí aj pracovná povinnosť zdravotníkov, štát však môže naďalej riadiť nemocnice ako počas neho. To súvisí aj s odmenami zdravotníkov za prácu na covidových oddeleniach či príkazom reprofilizovať lôžka všetkým zdravotníckym zariadeniam, a to aj súkromým nemocniciam. 

Zrušenie núdzového stavu je podľa Hegera víťazstvo všetkých

„Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali a núdzový stav sme zrušili,“ uviedol po zrušení núdzového stavu premiér Heger.

Podľa neho však na Slovensku stále pretrváva mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou. Vyzval preto ľudí na dodržiavanie hygienických opatrení a platných covid automatov. Zároveň vyzýva na to, aby ľudia zodpovedne pristúpili k očkovaniu voči covidu.

Inzercia

Minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina potvrdil, že schválením legislatívy o hospodárskej mobilizácii sa štát ďalej môže starať o zariadenia sociálnych služieb.

Čítajte tiež

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že vždy trvala na tom, aby mimoriadne opatrenia, vrátane núdzového stavu, platili len v nevyhnutnom rozsahu a čase. Rovnako ako premiér Heger vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať. Zrušenie núdzového stavu označila za spoločné víťazstvo.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová vyhlásila, že nie je potrebné ďalšie obmedzovanie ľudských práv, preto je možné potrebné opatrenia v zdravotníctve a sociálnych službách realizovať cez zákon o hospodárskej mobilizácii.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poďakoval zdravotníckym pracovníkom za zvládnutie pandémie. Verí, že sa nepotvrdia fámy o ich masovom odchode zo Slovenska po skončení núdzového stavu, v ktorom pre nich platila pracovná povinnosť.

„Spravím všetko pre to, aby sa pracovné podmienky zdravotníkov, ich status či platové ohodnotenie zlepšili,“ prisľúbil Lengvarský. Ľudí tiež vyzval na dodržiavanie nariadení hlavného hygienika.

Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že „núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie“ možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia.

 

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred 48 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia