Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2021, 09:34

Úmrtie

Zomrel bývalý minister školstva a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik

Zomrel bývalý minister školstva a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik

FOTO TASR – Martin Baumann

Politik a vysokoškolský pedagóg skonal vo veku 64 rokov.

Informáciu o jeho úmrtí priniesol denník Pravda, odvolávajúc sa na facebookový status poslanca NR SR Martina Borguľu. Úmrtie neskôr pre TASR potvrdila dcéra Milana Ftáčnika Lucia Čelovská.

Informáciu komentovala aj oficiálna stránka Milana Ftáčnika na facebooku: „Dnes nás navždy opustil skvelý človek, pedagóg, bývalý minister školstva a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.“

Milan Ftáčnik sa narodil 30. októbra 1956 v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie nadobúdal v rokoch 1976 – 1980 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore teoretická kybernetika a ukončil ho na novovzniknutej Matematicko-fyzikálnej fakulte UK s Cenou ministra školstva.

V rokoch 1980 – 1986 bol interným ašpirantom na Katedre teoretickej kybernetiky MFF UK. Titul CSc. získal v roku 1987 a o dva roky neskôr mu udelili vedecko-pedagogický titul docent. Vedecky či pedagogicky pôsobil na MFF UK na Katedre teoretickej kybernetiky, Katedre počítačovej grafiky a spracovania obrazu a Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) UK v Bratislave (tento názov má pôvodná Matematicko-fyzikálna fakulta od roku 2000). Od januára 2003 do decembra 2006 zastával aj post vedúceho katedry.

Bol spoluautorom vysokoškolskej učebnice Umelá inteligencia a autorom viacerých odborných publikácií. Pôsobil ako vedúci riešiteľ a zástupca vedúceho riešiteľa vo výskumných grantoch zameraných na spracovanie obrazovej informácie a vytváranie virtuálnych trojrozmerných modelov miest.

Počas svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako výkonný koordinátor projektu Culture 2000 Virtual Heart of Central Europe.

V roku 1980 vstúpil do Komunistickej strany Slovenska. Po roku 1990 sa aktívne podieľal na jej transformácii na Stranu demokratickej ľavice, v ktorej pôsobil aj ako podpredseda. V roku 2002 vystúpil z SDĽ a založil stranu Sociálnodemokratická alternatíva a bol jej predsedom až do jej integrácie so stranou Smer v januári 2005.

Poslancom slovenského parlamentu za SDĽ bol v rokoch 1990 – 1998. Od roku 1990 do roku 1992 bol členom Predsedníctva Slovenskej národnej rady. Na post ministra školstva nastúpil v roku 1998 a ako minister vo vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil do roku 2002.

Milan Ftáčnik. Foto - TASR/Michal Svítok

V komunálnych voľbách v roku 2002 a potom aj v roku 2006 ho zvolili za poslanca Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy, kde pracoval v komisii pre mládež, vzdelanie a šport a v komisii sociálnych vecí a zdravotníctva. V regionálnych voľbách v roku 2005 a aj v roku 2009 ho zvolili za poslanca zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja, v ktorom pracoval v komisii školstva a kultúry. V rokoch 2006 – 2010 bol starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka.

V novembri 2010 sa Milan Ftáčnik ako nezávislý kandidát s podporou strany Smer po víťazstve v komunálnych voľbách stal primátorom Bratislavy. Vo funkcii bol jedno volebné obdobie, do decembra 2014, keď sa jeho nástupcom stal Ivo Nesrovnal.

Od roku 2014 pracoval na Katedre aplikovanej informatiky FMFI UK. Od apríla 2015 bol aj predsedom Slovenskej informatickej spoločnosti a od decembra 2015 členom Rady vlády pre digitalizáciu verejnej správy. Bol tiež členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh.

Od januára 2019 pôsobil aj ako predseda Rady pre smart riešenia a inovácie, ktorá je koordinačnou platformou Smart Cities klubu a Slovak Smart City Clastra. Bol ženatý a s manželkou Zlaticou mali tri deti.

Za prácu Ftáčnikovi ďakujú

Aktuálny minister školstva Branislav Gröhling (SaS) poďakoval za prácu Milana Ftáčnika v školstve aj v politike. Rodine a blízkym zosnulého exministra školstva a bývalého primátora Bratislavy vyjadril úprimnú sústrasť.

„Od roku 1989 mal rezort školstva mnoho ministrov, no málokto z nich v ňom zanechal takú stopu ako Milan Ftáčnik. Táto smutná správa prišla, žiaľ, príliš skoro,“ uviedol minister školstva na svojom profile na sociálnej sieti.

Poznamenal, že s Ftáčnikom sa spoznali pri diskusiách k dokumentu Učiace sa Slovensko. „Poznal som ho tiež ako člena Správnej rady Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde som si ho veľmi vážil za jeho seriózny a rozumný prístup,“ poznamenal Gröhling.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) poslal kondolenčný list rodine zosnulého. TASR o tom informovala hovorkyňa šéfa parlamentu Michaela Jurcová.

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť najbližšej rodine a blízkym. Táto správa ma ľudsky zasiahla a úprimne ma to mrzí. V týchto ťažkých chvíľach som v myšlienkach so smútiacou rodinou a prajem im veľa síl,“ napísal Kollár v liste.

Poslanci parlamentu si počas ôsmeho dňa 28. schôdze pripomenuli zosnulého Milana Ftáčnika minútou ticha. Príhovorom si ho pripomenul podpredseda snemovne Juraj Blanár (Smer-SD), vyzdvihol jeho prínos v oblasti slovenskej štátnosti.

„Zomrel pre Slovensko veľmi významný človek, bývalý člen Predsedníctva Slovenskej národnej rady, spoluzakladateľ našej štátnosti, poslanec NR SR, minister školstva a rovnako aj primátor hlavného mesta Bratislavy. SR by mu mala byť vďačná za jeho profesijný život, ktorý venoval v prospech rozvoja SR. Bol to skvelý a múdry človek, ktorého si chceme aj takto uctiť a zachovať v našej pamäti. Česť jeho pamiatke,“ uviedol Blanár.

Inzercia

Osobnosť Ftáčnika si pripomenul aj predseda Smeru Robert Fico. „Milan zohral dôležitú úlohu pri integrácii ľavicových síl na začiatku milénia, ktorého výsledkom bol vznik a etablovanie silného ľavicového subjektu Smeru-SD,“ napísal na sociálnej sieti. Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť aj v mene poslaneckého klubu a celej strany.

V reakcii na úmrtie politika Milana Ftáčnika povedala prezidentka Zuzana Čaputová, že kultivovaný prejav Milana Ftáčnika bude v slovenskej spoločnosti chýbať a že bol výraznou postavou slovenskej politiky.

„Vo verejnej službe strávil roky, bol ministrom školstva, starostom Petržalky, primátorom Bratislavy, poslancom národnej rady, vysokoškolským pedagógom a tiež komunálnym poslancom. Stál aj pri prijímaní Ústavy SR. Patril k tým ľuďom a politikom, ktorých aj názoroví oponenti rešpektovali,“ zdôraznila Čaputová.

Svoje názory a idey podľa slov prezidentky presadzoval vždy vecne, slušne a s rešpektom. „Takých ľudí vo verejnej službe nikdy nie je dostatok. Za prácu pre ľudí aj pre svojich študentov mu patrí vďaka,“ dodala. Príbuzným a blízkych vyjadruje úprimnú sústrasť.

Je to veľká strata, hovoria o úmrtí Ftáčnika kolegovia v komunálnej politike

Slušný a kultivovaný človek, ktorý sa i v diskusii s oponentmi snažil byť vždy vecný a konštruktívny. Tak vnímajú zosnulého bývalého ministra školstva a exprimátora Bratislavy Milana Ftáčnika jeho spolupútnici i rivali v komunálnej politike.

Za strašnú správu označil informáciu o úmrtí Ftáčnika vo veku 64 rokov jeho nástupca na poste bratislavského primátora Ivo Nesrovnal. Vyjadril úprimnú sústrasť rodine a najbližším zosnulého, zároveň ocenil Ftáčnikovu osobnosť.

„Boli sme síce politickí rivali, ale na najdôležitejších veciach pre Bratislavu sme sa vždy vedeli dohovoriť. Je to aj obrovská strata pre Bratislavu. Osobne mi na ňom imponovala jeho skromnosť. Česť jeho pamiatke,“ povedal bývalý primátor hlavného mesta.

Za veľkú stratu považuje skon Ftáčnika aj Juraj Droba, ktorý sa s ním stretol v roku 2017 vo volebnom súboji o kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. „Milana Ftáčnika som mal vždy v úcte za to, ako sa správal a ako vecne pristupoval k riešeniu problémov, a tento postoj sa nezmenil ani vtedy, keď sme boli súpermi,“ uviedol Droba a vyzdvihol Ftáčnika za to, že v politike presadzoval slušnosť a kultivovanosť.

Pavol Frešo, ktorý bol predsedom BSK v čase Ftáčnikovej primátorskej éry, upozornil, že nebyť Ftáčnika a jeho odborných a diplomatických zručností, nedošlo by k zásadnej prestavbe verejnej infraštruktúry a reálnemu čerpaniu eurofondov pre hlavné mesto a kraj samotný.

„Práve on položil základy veľkých projektov, ktoré dnes slúžia a budú slúžiť ďalšie desiatky rokov, ako je napríklad električka do Petržalky,“ upozornil Frešo, pričom rovnako vyzdvihol Ftáčnikove morálne kvality.

Zronený správou o úmrtí je aj ďalší bývalý predseda BSK Vladimír Bajan, ktorý bol v čase, keď Ftáčnik viedol magistrát, starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. „Milan Ftáčnik, statočný človek, priateľ, bojovník. Česť tvojej pamiatke. Budeš strašne chýbať,“ napísal Bajan na sociálnej sieti.

Dlhoročný spolupracovník Ftáčnika, súčasný podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy je presvedčený, že Ftáčnik zanechal spoločnosti silný odkaz o tom, že politika sa dá robiť zodpovedne a poctivo a politik musí byť schopný viesť dialóg a podporovať partnerstvo. „Milan bol človek, ktorý považoval verejnú funkciu za poslanie. Aj preto ctil morálne hodnoty a každé jeho konanie vychádzalo z vízie, ako lepšie spravovať veci verejné,” uviedol pre TASR Andrassy, ktorý vyjadril zároveň úprimnú sústrasť najbližším.

Aktuálny primátor Bratislavy Matúš Vallo sa síce pracovne s Milanom Ftáčnikom nestretol, ale hovorí, že každý, kto Ftáčnika v práci pre mesto zažil, spomína na neho ako na pracovitého, slušného človeka a odborníka.

„V čase, keď bol Milan Ftáčnik primátorom, som mal na veci odlišné názory ako on. Po voľbách v roku 2014 sme si však veľa vecí vysvetlili a v nasledujúcom období sme mali veľmi korektný vzťah. Komunikovali sme spolu najmä v oblasti témy digitalizácie samospráv a petržalskej komunálnej politiky,“ reagoval v piatok starosta Petržalky Ján Hrčka.

Myslí si, že Ftáčnik sa snažil robiť veci najlepšie, ako vedel, v rámci možností a zvykov obdobia, v ktorom vo verejných funkciách pôsobil.

Bývalý kontrolór mestskej časti Stanislav Fiala spolupracoval s Ftáčnikom ako starostom aj primátorom najskôr ako poslanec, člen miestnej rady a predseda poslaneckého klubu, neskôr ako kontrolór mestskej časti. „Rešpektoval som ho ako človeka hľadajúceho spoluprácu a dobré riešenia. Napriek rôznosti názorov som sa s ním vždy rád stretol a porozprával. Jeho smrť ma zasiahla. Odchod ľudí ako on vždy zabolí,“ vyjadril sa v piatok.

Ftáčnik bol v rokoch 2013 a 2014 prezidentom Únie miest Slovenska. Jej hovorkyňa Daniela Piršelová v súvislosti s jeho úmrtím poukázala na to, že bol výraznou osobnosťou života slovenskej samosprávy a zanechal významnú stopu aj v činnosti tejto organizácie. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku so smútkom prijal správu o jeho úmrtí.

Dlhé roky aktívne pôsobil aj v orgánoch Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Ftáčnik bol trpezlivý, rozhľadený a mal mimoriadny cit formulovať riešenia kompromismi. Práve to z neho robilo človeka, ktorý pri rozhodovaní presadzoval argumenty a bol pritom otvorený náročným diskusiám. Mal obrovský cit pre pochopenie a mimoriadny záujem rozvíjať samosprávu. Do politiky vnášal pokoru a ľudskosť, energiu meniť veci a mal silu pomáhať, aj keď svoju silu strácal,“ uviedol hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek povedal, že odišiel jeden z najlepších odborníkov na školstvo. „Nikdy neodmietol riešenie problémov v prospech žiakov, študentov a zamestnancov v školstve. Bol ústretový a vedel vždy zaujať odborné a pozitívne staviská na financovanie a riadenie regionálneho školstva a vysokého školstva,“ reagoval.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred 2 hodinami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia