Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2021, 08:14

Konflikt Izraela a Pásma Gazy

Izraelské pozemné sily útočili na Gazu, jej hranice však neprekročili

Izraelské pozemné sily útočili na Gazu, jej hranice však neprekročili

Explózia osvetľujúca oblohu v severnej časti pásma Gazy. Foto - Mohammed Abed/AFP

Ako píše britský denník The Guardian, do Gazy pravdepodobne pália tanky a delostrelectvo z izraelskej strany. Pásmu Gazy hrozí nedostatok vody a elektriny.

Pozemné sily izraelskej armády podľa vlastných slov útočili v noci na piatok na pásmo Gazy bez toho, aby prekročili hranice tejto palestínskej enklávy.

Ako píše britský denník The Guardian, do Gazy pravdepodobne pália tanky a delostrelectvo z izraelskej strany. Na hraniciach z Gazou sa totiž začali zhromaždovať veľké počty Izraelských obranných síl (IDF).

Samotná izraelská armáda vo štvrtok pred polnocou napísala na svojom twitterovom účte, že v pásme Gazy "momentálne útočia... jej vzdušné a pozemné sily". Po necelých dvoch hodinách však ozrejmila, že v Gaze nie sú "nijakí (izraelskí) vojaci".

Obyvatelia Gazy hlásili v noci na piatok, že Izrael uskutočňuje masívne letecké bombardovanie a delostrelecké ostreľovanie. The Guardian píše, že výbuchy v okrajových častiach mesta Gaza boli natoľko intenzívne, že medzi detonáciami bolo počuť, ako ľudia kričia od strachu.

Krátko po začatí útoku izraelská armáda vyzvala občanov židovského štátu žijúcich v okolí fronty, aby sa schovali do protileteckých úkrytov. Z Gazy následne začalo palestínske hnutie Hamas i iní militanti páliť rakety smerom na Izrael.

Izraelská armáda tvrdí, že na židovský štát bolo z pásma Gazy od pondelka večera vystrelených už vyše 1750 rakiet. Vlna násilia si doposiaľ vyžiadala sedem obetí na izraelskej strane, kým v pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zahynulo viac než 100 ľudí vrátane 27 detí.

Počet obetí na izraelskej strane je výrazne nižší vďaka tomu, že väčšinu rakiet vystrelených z Gazy zneškodní izraelský systém protivzdušnej obrany s názvom Železná kupola. Ďalším faktorom je aj nízka kvalita rakiet palestínskych militantov. Ako píše spravodajská stanica Deutsche Welle (DW), podľa IDF najmenej 200 z vystrelených rakiet ani nedosiahlo Izrael a dopadlo ešte na území Gazy.

Vývoj Železnej kupoly z časti financovali Spojené štáty a jedna strela stojí približne 66-tisíc eur, približuje DW.

Izrael podniká v Gaze intenzívne letecké útoky a v rámci príprav na možnú pozemnú ofenzívu sústredil pri hraniciach pásma Gazy početné vojenské jednotky a zmobilizoval už približne 14-tisíc záložníkov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok ráno vyhlásil, že vojenské operácie voči Hamasu potrvajú dovtedy, kým nebude v Izraeli obnovený pokoj a bezpečnosť.

Čítajte tiež

Palestínske pásmo Gazy v nedeľu vyčerpá svoje zásoby paliva na výrobu elektrickej energie. Podľa denníka The Times of Israel to novinárom povedal predstaviteľ izraelskej armády, ktorý si neželal byť menovaný.

Obyvateľstvo pásma Gazy má momentálne dodávky elektrickej energie iba päť hodín denne, pričom pred vypuknutím najnovších bojov s Izraelom to bolo aspoň 16 hodín, dodal zdroj.

Táto situácia vznikla čiastočne preto, že Izrael uzavrel hraničný priechod Kerem Šalom, ktorý sa zvyčajne používa na dodávku pohonných látok do Gazy, a čiastočne aj preto, že rakety vystrelené z enklávy smerom na Izrael zasiahli časti elektrického vedenia neďaleko palestínskeho mesta Rafah.

Izraelský zdroj spresnil, že pre nedostatok paliva sú v elektrárni v Gaze v súčasnosti mimo prevádzky tri zo štyroch turbín. Tamojšia energetická spoločnosť odstavila jednu z turbín ihneď po tom, ako Izrael v pondelok uzavrel priechod Kerem Šalom, aby ušetrila palivo.

Inzercia

Výpadky v dodávkach elektriny ovplyvnili v pásme Gazy aj zásobovanie vodou. Izraelský zdroj uviedol, že dodávky sú nepravidelné.

Pásmo Gazy bez vody

Izraelský úrad COGAT koordinujúci aktivity židovského štátu na palestínskych územiach v tejto súvislosti uviedol, že hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, odstavilo odsoľovací závod v meste Gaza, čím pripravilo asi 250-tisíc obyvateľov o zásobovanie vodou.

Miestni zdravotníci varovali, že nedostatok elektriny a tečúcej vody môže mať vážne dôsledky pre systém zdravotnej starostlivosti v pásme Gazy.

Palestínska ľudskoprávna skupina Obrana detí tiež informovala, že niekoľkých palestínskych civilistov zabili rakety Hamasu, dodala však, že niektoré deti prišli o život pri izraelských náletoch.

Portál The Times of Israel uviedol, že hnutie Palestínsky islamský džihád potvrdilo zatiaľ smrť svojich siedmich príslušníkov, zatiaľ čo Hamas pripustil, že bol zabitý jeho vysoko postavený veliteľ a niekoľko ďalších predstaviteľov.

Najnovšia vojenská eskalácia medzi Izraelom a pásmom Gazy si na izraelskej strane vyžiadala doteraz deväť obetí, informoval.

Zasadať bude bezpečnostná rada OSN

Bezpečnostná rada (BR) OSN sa bude zaoberať súčasnou eskaláciou napätia medzi Izraelom a hnutím Hamas na verejnom virtuálnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v nedeľu. Oznámila to v noci na sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na správy diplomatov.

Zasadnutie Bezpečnostná rada sa malo - z iniciatívy Tuniska, Nórska a Číny - pôvodne uskutočniť už v piatok, čo však zablokovali Spojené štáty. Washington namiesto toho navrhol, aby sa schôdza konala až v utorok na budúci týždeň.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken to zdôvodnil tým, že USA chcú dať ešte pred diskusiou na pôde OSN priestor diplomacii. Napokon bolo dohodnuté, že sa zasadnutie uskutoční v nedeľu o 10.00 h newyorského času (16.00 h SELČ).

„Bezpečnostná rada OSN sa stretne v nedeľu, aby diskutovala o situácii v Izraeli a Gaze. Spojené štáty budú medzitým ďalej viesť diplomatické snahy na najvyššej úrovni s cieľom dosiahnuť deeskaláciu napätia,“ uviedla na Twitteri americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Bezpečnostná rada už o situácii v Izraeli rokovala tento týždeň na dvoch zasadnutiach za zatvorenými dverami, v pondelok a v stredu. Verejné stanovisko k dianiu okolo Gazy však zatiaľ nezaujala.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred hodinou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia