Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2021, 17:08

Správa Matić

Koaličná rada má riešiť kontroverznú správu EÚ o sexuálnom zdraví

Koaličná rada má riešiť kontroverznú správu EÚ o sexuálnom zdraví

Foto – TASR

Poslanci Kresťanskej únie spolu s ďalšími poslancami OĽaNO a Sme rodina podali do parlamentu návrh uznesenia.

Koaličná rada sa má zaoberať návrhom uznesenia z dielne poslancov OĽaNO a Sme rodina k návrhu správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien.

O zámere predložiť uznesenie nevedeli poslanci SaS ani Za ľudí. Podľa SaS preto neboli splnené podmienky na doplnenie programu. Návrh uznesenia bol totiž zaradený do programu aktuálnej schôdze.

„O spôsobe zaradenia, ako aj o samotnom návrhu uznesenia bude rokovať koaličná rada v pondelok. Tak sa dohodli dnes predsedovia koaličných poslaneckých klubov s premiérom Eduardom Hegerom,“ uviedol pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Poslanci za OĽaNO a Jaroslav Karahuta (Sme rodina) navrhujú, aby NR SR pripomenula Európskemu parlamentu, ako aj všetkým parlamentom členských štátov EÚ, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov.

„Preto považuje návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu,“ uviedli.

Chcú, aby parlament uistil EP, ako aj parlamenty členských štátov, že Slovensko považuje prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu, ako aj dodržiavanie ľudských práv za svoju prioritu „a bude aj naďalej aktívne hľadať spôsoby na zlepšenie situácie na Slovensku s osobitným dôrazom na práva a služby pre ohrozené skupiny obyvateľov, akými sú napríklad ženy, ktoré sú často obeťami domáceho násilia, rodiny žijúce na hranici chudoby alebo ľudia, ktorým chýba prístup ku kvalitnej, funkčnej a komplexnej zdravotnej starostlivosti“.

V utorok prijal EP na úrovni Výboru EP pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) návrh správy, z ktorej vyplýva, že členské krajiny EÚ by mali zabezpečiť univerzálny prístup svojich občanov k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu. Europoslanci zdôraznili, že niektoré členské štáty EÚ ešte stále majú reštriktívne zákony zakazujúce potraty s výnimkou presne definovaných okolností.

Autori návrhu uznesenia tvrdia, že o správe má plénum EP rokovať budúci mesiac. „Preto prichádzame s návrhom uznesenia práve teraz. Aj vzhľadom na tento časový rámec a potrebu reagovať sme návrh uznesenia prerokovali len v poslaneckom klube OĽaNO a s niektorými predstaviteľmi koaličných poslaneckých klubov,“ odôvodnili.

Lexmann apelovala na premiéra

Kresťanskodemokratické hnutie víta, že k zápasu europoslancov v otázke kontroverznej správy Matić, ktorá zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov, sa pridáva aj Národná rada s návrhom uznesenia, ktoré má Európskemu parlamentu pripomenúť princíp subsidiarity.

„KDH sa na pôde Európskeho parlamentu dlhodobo zasadzuje za dôsledné dodržiavanie tohto princípu. Aj v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy zdôrazňujeme nevyhnutnú potrebu iniciovať diskusiu o tom, aby európske inštitúcie nezasahovali do výlučných právomocí členských štátov, či už v legislatívnych, alebo nelegislatívnych krokoch,“ reaguje Miriam Lexmann, ktorá spolu s Ivanom Štefancom zastupuje KDH v Európskom parlamente.

Inzercia

Europoslankyňa osobne apelovala aj na premiéra Eduarda Hegera, aby túto závažnú otázku prekračovania kompetencií zo strany európskych inštitúcií otvoril v rokovaniach s partnermi z ostatných členských krajín EÚ.

„Je neprijateľné, aby bola niekoľko rokov potom, čo bola Európskym parlamentom odmietnutá správa Estrela, opätovne predložená správa k tejto téme výlučnej kompetencie členských štátov a takto narúšala princíp subsidiarity,“ zdôraznila ešte v pondelok Lexmann.

 

 

 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude malá, lokálne zväčšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, prehánky a búrky. Mimoriadne teplo, na západe dusno. Denná teplota vystúpi na 29 až 36 stupňov. (shmú)

pred 11 hodinami

Päť ľudí zahynulo a 22 ďalších vrátane piatich detí utrpelo zranenia pri ruskom ostreľovaní Charkova. Uviedol to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov. „Všetci z nich sú civilisti z Charkova. Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách. Úprimnú sústrasť ich rodinám,“ napísal. (tasr)

pred 11 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.