Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. máj 2021

Reakcia rakúskeho orbánovca na Orbána

A o počasí sa nechcete baviť?

A o počasí sa nechcete baviť?

Viktor Orbán. Foto - TASR/AP

Ľudia sa ma pýtajú, čo ja na rozhovor s Viktorom Orbánom. Musel som s tou otázkou rátať, veď Orbán na Postoji rozvíjal prekrásnu víziu Vyšehradskej štvorky ako tretieho mocenského pólu v EÚ vedľa Nemecka a Francúzska, no a ja som sa svojho času vyznal, že som vášnivým zástancom vstupu Rakúska do V4.

Ale krátko nato ma doma umlčala rakúska „cancel culture“, krátko nato vyleteli z rakúskej vlády nositelia konceptu V5, takže z provyšehradskej úderky Rakúskej republiky som zostal len ja, s polorozpadnutým notebookom v podnájme na burgenlandskom vidieku a s nulovým vplyvom na chod rakúskej spoločnosti.

Na Orbánovu víziu teda radšej poviem toľko, že by som sa radšej bavil o počasí. Zajtra oslávim piate výročie svojej svadby, vtedy v roku 2016 to bol ešte normálny máj, no odvtedy máje už nie sú to, čo bývali.

Nevšimli ste si to? Pamätáte sa ešte na predminulý máj?

Chápem, rok 2019 sa z dnešnej perspektívy javí ako veľmi vzdialený, ja si však pamätám, že som precestoval s čítačkami Rumunsko a Moldavsko, každý deň pršalo a žena a mama rozprávali, že u nás doma tiež neustále pršalo. O tomto sa musíme začať baviť.

Môj priateľ Vladimír Palko reagoval na Orbána rozsiahlou analýzou pod titulkom „Prečo Slovensko nemá svojho Orbána“.

Ako to už má vo zvyku, nemýlil sa v ničom, až na maličkosť, že Slovensko svojho Orbána predsa má, dokonca v slušnejšom, v konzistentnejšom a kresťansko-intelektuálno poctivejšom vydaní, má meno Vladimír a priezvisko Palko. Lenže tomu vášmu Orbánovi sa hnusia špinavé mocenské boje, ktoré si maďarský Orbán schuti užíva, a tak píše radšej analýzy, v ktorých je každé slovo svätou pravdou.

Podľa mňa je úplne jasné, že vysnívaný vyšehradský pól môže fungovať jedine pod vedením Orbána. Politická scéna na Slovensku a v Česku je v rozklade a Poliaci sú síce prirodzene predurčení na vedenie V4, len sú často príliš sebastrední, zakopaní do svojej paranoje a malých susedov občas ani nevnímajú.

Iba Orbán nadobudol formát štátnika, ktorý vie vyžarovať do celej Európy, a pre niektoré problémy má iba on zmysluplné riešenie - napríklad keď opisuje Rusko ako silu, ktorá tiež rešpektuje silu. Domnievam sa, že Neslovan Orbán pochopil ruskú mentalitu lepšie ako všetci vy Slovania dokopy.

Viac pochvaly láskavo už neočakávajte. Zoznam Orbánových prešľapov je totiž dlhý. Nerád vám kazím náladu, ale ten branec tradičnej kresťanskej Európy sa viackrát správal ako priam protikresťanský bojovník.

Pripomínam, že v roku 2012 zrejme z kšeftárstva zradil kresťanské Arménsko, ked prepustil z väzby azerbajdžanského oficiéra, ktorý sekerou zabil spiaceho arménskeho spolužiaka. Ako rovnako nemorálnu avantúru vnímam projekt osídlenia čínskej univerzity v Budapešti. Ťažko sa viem rozhodnúť, čo je horšie, Orbánom vyštvaná Sorosová CEU alebo Orbánom prilákaná univerzita Fudan. Stávka na čínsku vedu, čínsku politiku a čínske miliardy má možno v sebe racionálne jadro. Len s kresťanstvom a konzervativizmom to nemá nič, absolútne a na veky vekov nič.

Chcem sa však pýtať niečo iné: Pamätáte sa aspoň na minulý máj? Možno ste naň už zabudli, lebo hneď v júni padli nevídané 40-stupňové rekordy, ale máj, ten bol príšerný.

Vtedy som sa opýtal, či čiastočné odstavenie priemyslu a premávky na celom svete nespôsobilo dočasný obrat globálneho otepľovania, na moje veľké sklamanie som však nenašiel klimatológov, ktorí by vyrukovali s takou tézou.

Inzercia

Minulý máj bol v každom prípade mimoriadne daždivý. V Rakúsku nám otvorili gastronómiu. 15. mája 2020 sme sedeli s pláštenkami a kabátmi v našej obľúbenej vieche.

K tretiemu mocenskému pólu v Európskej únii som povedal už takmer všetko. Orbán je naším šéfkom, charizmatickejšieho, schopnejšieho a čistejšieho nemáme. Zostáva už len odpovedať na otázku, čo nás spája. Teda čo vás spája, lebo vstup Rakúska vyzerá momentálne beznádejne, kancelár Kurz sa v posledných dvoch rokoch čoraz viac dištancoval od Orbána a stredoeurópskej spolupráce.

Spája vás, že máte pôsobivú obchodnú bilanciu, aj keď za to na druhý pohľad vďačíte vášmu statusu výrobkovej kolónie prvého mocenského pólu, s čiastočnou výnimkou Poľska, ktoré si zachovalo aj nejaké prvky ekonomickej suverenity, tak s tým exportom nemeckých áut by ste nemali príliš vyskakovať.

S demografiou má problém celá V4 a v pandémii sa zviditeľnila pred očami celého sveta ako klub stroskotancov.

Natvrdo povedané, najväčšou silou Vyšehradskej štvorky je jej hlasovacia moc v štruktúrach Európskej únie. Ak ste zjednotení, bude sa vás dať ťažko obísť. Ráta sa pritom vôľa, pevná nezakomplexovaná vôľa.

A tu je stanovený limit: tá vôľa sa kedykoľvek môže v jednej alebo viacerých členských krajinách stratiť. Rozbesnený poľský progresívec sa len o chlp nestal prezidentom Poľska, v Česku Babiš práve dláždi cestu progresívnym pirátom k moci a o mentálnom nastavení vašich západofilných progresívnych suprematistov sa dnes nechcem rozpisovať.

Ako tmel zostane istá skepsa neistej väčšiny obyvateľstva v štyroch členských krajinách voči poučovaniu zo Západu a istý nacionalizmus. Nie je to nič, veľa to tiež nie je.

Takže som za, verím Orbánovej vízii. Ak môžem niečo podpísať, dajte na stôl hárky, ak môžem niekde demonštrovať, dajte vedieť o odchode autobusu, ak môžem niečo darovať, zadajte číslo účtu.

No oveľa dôležitejšie je: konečne sa musíme baviť o počasí.

U vás sú terasy už otvorené, v Maďarsku celá gastronómia pre očkovaných, u nás je ešte zavreté, ale v stredu príde veľké otvorenie. No čo z toho máme, keď tu zase máme škaredý máj, keď neustále prší a fúka? Chcel som utiecť k moru a musel som to vzdať, v okruhu minimálne tisíc kilometrov bude celý týždeň pršať.

Ale teraz mi napadá: nespája nás toto ako nič iné - vás vo Vyšehradskej štvorke a nás mimo - tento nepríjemný máj? Poďme spolu frflať o počasí!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame