Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2021, 14:12

Nové opatrenia

V ružových okresoch sa povolia svadobné hostiny, v oranžových vnútro reštaurácií

V ružových okresoch sa povolia svadobné hostiny, v oranžových vnútro reštaurácií

Zdroj: MZ SR

Od 17. mája dochádza k zásadným zmenám v opatreniach. Slovensko sa vo veľkom otvára podľa farieb. 

Nový COVID automat, ktorý vo štvrtok predstavil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s hlavným hygienikom Jánom Mikasom prinesie viacero zmien a prinesie výraznejšie uvoľnenie opatrení. Väčšina z nich je platná od pondelka 17. mája. 

Slovensko prechádza na regionálny semafor podľa okresov, ktorých situácia sa bude prehodnocovať po novom na týždennej báze.

Prehľad nových opatrení:

 • Vo všetkých okresoch sa zruší povinnosť merať teplotu pri vstupe do obchodných domov, nie je potrebný ani negatívny test. Ostávajú však zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie. Okrem bordových okresov sa v nich už môže aj konzumovať jedlo a nápoje. 
 • V oranžových a lepších okresoch bude v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V horších naďalej repsirátor.
 • V ružových a lepších okresoch sa otvoria wellness centrá, akvaparky a kúpele, potrebný je však negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín. Netreba ho deťom do 10 rokov.
 • Návštevy v zdravotníckych zariadeniach budú povolené len pre tých, ktorí sú zaočkovaní, majú negatívny test alebo prekonali koronavírus.
 • V oranžových a lepších okresoch sa bude po novom možné stravovať aj v interiéri reštaurácií. V oranžových max. 4 osoby za stolom a v žltých max. 6 ľudí za stolom, v oboch prípadoch je povolených viac osôb len ak sú zo spoločnej domácnosti. 
 • V lepších okresoch sa otvoria kiná, zakázané budú už len v bordových a horších okresoch.
 • V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať menšie podujatia pre školy.
 • V ružových a lepších okresoch sa už budú môcť konať svadobné hostiny, kary a večierky.
 • V ružových okresoch sa budú môcť od 15. mája diváci zúčastniť aj na športových podujatiach so sedením v každom druhom rade bez jedla a pitia.
 • V bordových okresoch bude povolené usporadúvať podujatia maximálne do šiestich osôb.
 • V ružových a horších okresoch môžu byť ubytované v hoteli na jednej izbe najviac dve osoby alebo členovia jednej domácnosti, v oranžovom okrese je ubytovanie bez obmedzení.

Svadby v interiéri zatiaľ maximálne do 50 ľudí 

Pre svadobné hostiny, kary a večierky platia nasledovné obmedzenia:

 • v červených a bordových okresoch sú naďalej zakázané
 • v ružových v interiéri do 25 ľudí, v exteriéri do 50 osôb
 • v oranžových v interiéri do 50 ľudí, v exteriéri do 100 osôb
 • v žltých v interiéri do 100 ľudí, v exteriéri do 250 osôb
 • v zelených v interiéri do 500 ľudí, v exteriéri do 1000 osôb

Nevyhnutnosťou je však buď negatívny test (PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší než 24 hodín).

Pre návštevy v nemocniciach platí rovnako negatívny test s rovnakým časovým ohraničením, ale aj možnosť byť zaočkovaný (viac ako 14 dní po druhej dávke vakcínou Pfizer či Moderna, prípadne 4 týždňe po prvej dávke očkovacou látkou od AstraZeneca či Johnson&Johnson), či po prekonaní ochorenia (pred nie viac ako 180 dňami alebo ak ste boli zaočkovaní prvou dávkou akejkoľvek vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – viac ako 14 dní po prvej dávke).

Rovnaké obmedzenia počtu osôb ako pre svadby platia aj pre hromadné podujatia, na ktorých však nebude potrebný test. Hromadné podujatia sa však budú môcť konať v bordových okresoch (max. do 6 ľudí), aj v červených okresoch (max. do 10 ľudí). Organizátor je však povinný uchovávať kontakt na návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

Inzercia

Čítajte tiež

Pre bohoslužby platí naďalej v ružových a horších okresoch obmedzenie jednej osoby na 15 metrov štvorcových. Do počtu sa však nezarátavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelého. V oranžových okresoch môže však byť v interiéri kostola obmedzené sedenie na 25 percent kapacity (max. 250 ľudí) a v exteriéri 50 percent kapacity (max. do 500 osôb). 

Na športové podujatie len s negatívnym testom

Od 15. mája môžu byť diváci na tribúnach v ružových okresoch. Povinný je však negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo AG test nie starší ako 24 hodín. Kapacita hľadiska môže byť naplnená do maximálne do 25% kapacity hľadiska, najviac 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri. Na podujatiach sa musí sedieť v každom druhom rade a je zakázané jesť a piť. 

Organizátor je tiež povinný počas 14 dní viesť evidenciu divákov, ktorá zahŕňa priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu a telefonický kontakt. Po uplynutí 14 dní je povinný tieto osobné údaje zničiť.

Rozdelenie okresov:

Bordové okresy (3. stupeň varovania): Myjava a Sobrance.
Červené okresy (2. stupeň varovania): Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín a Vranov nad Topľou.
Ružové okresy (1. stupeň varovania): Bratislava I.-V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.
Oranžové okresy (2. stupeň ostražitosti): Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred 2 hodinami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia