Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2021, 08:05

List francúzskych vojakov

Generál žiada signatárov listu Macronovi, aby odišli z armády

Generál žiada signatárov listu Macronovi, aby odišli z armády

Ilustračné foto – TASR/AP

Vojaci varovali, že v dôsledku Macronových „ústupkov“ voči islamizmu krajine hrozí občianska vojna a ohrozené je samotné prežitie Francúzska.

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Francois Lecointre vyzval skupinu príslušníkov armády v aktívnej službe, ktorí podpísali otvorený list s varovaním, že Francúzsko je na pokraji občianskej vojny, aby odišli do civilu.

„Najrozumnejším krokom je určite opustenie inštitúcie, aby mohli slobodne vyjadrovať svoje predstavy a presvedčenie,“ uviedol generál Lecointre v liste vojenskému personálu, ktorý neobsahuje nijakú hrozbu sankcií, informovala v utorok agentúra AFP.

Lecointre reagoval na otvorený list skupiny príslušníkov francúzskej armády v aktívnej službe, ktorý adresovali prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Ich list obsahuje varovanie, že v dôsledku Macronových „ústupkov“ voči islamizmu krajine hrozí občianska vojna a ohrozené je samotné prežitie Francúzska.

Autori listu sami seba označili za vojakov z mladšej generácie v aktívnej službe „nasadzujúcich svoje životy, aby zničili islamizmus, ktorému vy (Macron) ustupujete“.

Dokument bol zverejnený na webe pravicového časopisu Valeurs Actuelles v nedeľu a svojím obsahom sa podobá na list spred mesiaca, ktorého signatármi boli prevažne generáli vo výslužbe.

Aj tento list obsahoval varovanie pred vypuknutím občianskej vojny vo Francúzsku.

Oba otvorené listy spôsobili na francúzskej politickej scéne rozruch a reagovali naň prakticky všetky relevantné politické strany, ktoré vyvíjali tlak na ministerku obrany Florence Parlyovú, aby zaujala stanovisko a zakročila. Parlyová vo svojej reakcii signatárom listov pripomenula, že povinnosťou príslušníka francúzskej armády je zachovávať neutralitu v politických otázkach.

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Švajčiarska tenistka so slovenskými koreňmi Belinda Benčičová sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Berlíne. V semifinále ako piata nasadená hráčka zdolala Francúzku Alizé Cornetovú 7:5, 6:4. (tasr)

pred 35 minútami

Po podaní druhej dávky vakcíny proti koronavírusu sa v Česku nakazilo len veľmi málo ľudí. Podľa údajov českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky malo pozitívny test len 3 792 plne zaočkovaných ľudí, čo predstavuje iba 0,18 percenta zo všetkých ľudí zaočkovaných oboma dávkami vakcíny. (tasr)

pred hodinou

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na horúčavy najmä na západe a juhu Slovenska, ale aj v ďalších regiónoch. Výstrahy druhého stupňa platia od 15. do 18. hodiny pre celý Bratislavský kraj, pre väčšinu Trnavského a Nitrianskeho kraja. V týchto oblastiach upozorňujú meteorológovia na vysoké teploty, ktoré môžu dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. (shmú)

pred hodinou

Združenie samosprávnych krajov SK8 vidí prieniky s pohľadom podnikateľov na reformu verejnej správy. Skonštatoval to šéf združenia a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s tým, že vítajú závery analýzy s názvom Reforma verejnej správy a potreba ďalšej decentralizácie z pohľadu podnikateľov. (tasr)

pred 3 hodinami

Úradujúci vicemajstri sveta Chorváti majú po dvoch zápasoch na futbalovom EURO 2020 na konte len jeden bod, a keď chcú postúpiť medzi 16 najlepších tímov, musia v záverečnom zápase D-skupiny v utorok so Škótmi na ich pôde v Hampden Parku vyhrať. Zverenci Zlatka Daliča po prehre 0:1 s Anglickom remizovali v piatok s Českom 1:1. Česi sú so štyrmi bodmi na najlepšej ceste k postupu. (tasr)

Inzercia

Inzercia