Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. máj 2021, 18:44

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Hlavné pojednávanie je naplánované na júl.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva naďalej vo väzbe. Rozhodla o tom v utorok podvečer zákonná sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská.

Ako informovala médiá, Kováčik zostáva vo väzbe kolúznej a tzv. preventívnej. Zadržali a obvinili ho vlani v októbri.

„ŠTS dnes rozhodol o väzbe už obžalovaného Dušana K. s tým, že rozhodol o jeho ponechaní vo väzbe a konštatoval dôvody aj kolúznej, aj preventívnej väzby. Zároveň samostatným výrokom zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a túto mu ani jedným z ponúkaných inštitútov nenahradil. Bol nariadený aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla tohto roku," priblížila zákonná sudkyňa.

Ako informoval obhajca obvineného Erik Magál, voči rozhodnutiu sudkyne podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd. Neverejné zasadnutie a výsluch s Dušanom Kováčikom sa začali v utorok o 9. hodine. Kováčik po prvý raz od svojho minuloročného zadržania požiadal o prepustenie z väzby.

„Nazdávam sa, že dôvod väzby u Dušana Kováčika jednoznačne neexistuje. Podrobne sme to argumentovali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby. Ja naďalej trvám na tom, že tým, že sa môj klient vzdal funkcie špeciálneho prokurátora, tým, že mu bol pozastavený výkon funkcie prokurátora, toto sú skutočnosti, ktoré z môjho pohľadu jednoznačne vylučujú prítomnosť a existenciu dôvodu preventívnej väzby a zároveň aj kolúznej väzby. Takže práva prokurátora nemá v súčasnosti," zdôraznil advokát.

Inzercia

Podľa jeho slov vyšetrovanie bolo ukončené a boli vykonané všetky dôkazy v priebehu prípravného konania. Magál je presvedčený o tom, že ďalšie trvanie väzby teda nie je nevyhnutné, a podmienky z jeho pohľadu jednoznačne neboli splnené.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na súd obžalobu na Kováčika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Zadržali a obvinili ho v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný.

Odvtedy nepožiadal o prepustenie z väzby. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie obvinenia. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Koncom marca Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Mal prijať úplatok vo výške 50 000 eur od podnikateľa Petra Košča. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)