Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. máj 2021, 16:14

Koronavakcína

Slovensko pozastavuje očkovanie AstraZenecou

Slovensko pozastavuje očkovanie AstraZenecou

Foto – TASR/AP

Pozastavenie prvej dávky prichádza po informáciách Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv o možnom súvise vakcíny so smrťou 47-ročnej ženy.

Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tom rozhodol po informáciách Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv o možnom súvise vakcíny so smrťou 47-ročnej ženy.

„Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené. Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať, kompletizujeme všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budeme v priebehu tohto týždňa informovať,“ uviedlo ministerstvo.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v piatok informoval o úmrtí po očkovaní proti koronavírusu. Ženu zaočkovali vakcínou od AstraZenecy. Zomrela na trombózu, ktorá patrí medzi zriedkavé nežiaduce účinky. Genetické vyšetrenie potvrdilo poruchu zrážanlivosti krvi, o ktorej sa pred očkovaním nevedelo.

Vzhľadom na genetickú predispozíciu bol súvis medzi očkovaním a následnou trombózou stanovený ako pravdepodobný.

V predchádzajúcich mesiacoch boli uzavreté dva prípady úmrtí. Jedno po vakcíne Moderna, druhé po Comirnaty. V oboch išlo o pacientov vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami.

Inzercia

Ako informuje Denník N, vakcínou od AstraZenecy sa doteraz zaočkovalo prvou dávkou viac ako 440-tisíc a druhou dávkou viac ako 38-tisíc ľudí. Na AstraZenecu čakalo v čakárni 177-tisíc ľudí.

Ako pripomína ŠÚKL, výskyt a intenzita nežiaducich reakcií po očkovaní závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka. Vplyv má aj to, či ide o prvú alebo druhú dávku.

Bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc treba v prípade výskytu dýchavičnosti, bolesti na hrudníku, opuchu a bolesti končatín, pretrvávajúcej bolesti v oblasti brucha, neurologických príznakov, ako sú pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané alebo dvojité videnie, ale aj ak má pacient drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu.
 

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia