Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
10. máj 2021

Koalícia

Sledujeme rozpad Matovičovej autority

Čo nám potvrdzuje odvolávanie ministerky Kolíkovej.

Sledujeme rozpad Matovičovej autority

Foto: TASR/Jakub Kotian

Po nástupe vlády Eduarda Hegera sa v našej verejnej debate rýchlo udomácnil pohľad, že nový premiér bude len akýmsi vládnym koordinátorom, zatiaľ čo najsilnejšou váhou v zostave zostane aj naďalej Igor Matovič.

Pre takýto názor existovalo a stále existuje veľa dobrých dôvodov. Matovič má svoje hnutie pevne v rukách, kontroluje aj poslanecký klub a Heger v porovnaní s ním pôsobí ako submisívny typ politika.

Na druhej strane sa v uplynulých týždňoch objavilo aj viacero signálov, že to tak celkom nemusí byť. Signálov upadajúcej Matovičovej autority. Nielen tej v očiach verejnosti, to môžeme sledovať už dlhší čas, ale politickej autority vo vládnom tábore – aj vo vlastných radoch.

Po prvýkrát sme to mohli vidieť pri kauze vakcíny Sputnik V a stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), keď expremiér Matovič tvrdo kritizoval šéfku ústavu Zuzanu Baťovú. Z jeho slov bolo evidentné, že ako predseda najsilnejšej koaličnej strany nepovažuje Baťovú za osobu na správnom mieste. Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorého nominovalo OĽaNO, sa však Baťovej zastal a vyhlásil, že má jeho dôveru.

Niečo podobné sa deje aj teraz pri ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej. Nechajme teraz bokom vecnú stránku tejto kauzy aj špekulácie o tom, čo Matovič svojím tlakom na Kolíkovú sleduje.

Ak však šéf najsilnejšej vládnej strany ministerke odkáže, že má vyvodiť politickú zodpovednosť, tak každý, kto pozná základnú politickú abecedu, si to nemôže preložiť inak ako výzvu k tomu, aby podala demisiu.

Vláda však aj hlasmi ministrov za OĽaNO Kolíkovú podržala a dôveru jej deklaroval aj premiér Heger. Ministerka tak síce musela pretrpieť niekoľko nepríjemných dní, keď Matovič svojou kritikou zvýšil váhu Ficovho utoku na ňu, z pohľadu politického výsledku však môže tento Matovičov atak hodiť za hlavu.

Inzercia

Keďže Matovič nevie vládnuť konsenzuálne, nevie vládnuť ani mocensky, jednoducho nedokáže vládnuť vôbec, rozklad jeho autority bude ďalej pokračovať. Zdieľať

Eróziu Matovičovej autority nie je cítiť iba pri personáliách, ale aj pri témach. Svoju srdcovú agendu, očkovanie Sputnikom, nedokázal stále dotiahnuť do konca a záležitosť, ktorá sa dala vyriešiť jedným politickým rozhodnutím, naberá čím ďalej tým viac nádych frašky.

Niečo podobné platí aj o ďalšej Matovičovej veľkej téme, prorodinnej reforme, ktorú minister financií otvoril takým spôsobom, že ju vlastne hneď v zárodku pochoval. Inak dôležitú tému podhodil svetu bez toho, aby ju mal poriadne prekonzultovanú s expertmi a prediskutovanú s koaličnými partnermi. Užil si týždeň mediálnej pozornosti, ale na konci bude opäť porážka, pretože dnes už je jasné, že to, s čím Matovič s fanfárami vyrukoval, je politicky nepresaditeľné.

Keďže Igor Matovič nevie vládnuť konsenzuálne, nevie vládnuť ani mocensky, jednoducho nedokáže vládnuť vôbec, rozklad jeho autority bude ďalej pokračovať. Čo celkom určite prinesie aj vážne politické dôsledky, hoci ich podoba je ešte ukrytá v hmle. Veľa bude závisieť od premiéra Hegera aj od poslaneckého klubu OĽaNO.

Matovič je presne tým typom politika, u ktorého rozpad politickej autority môže viesť ešte k väčšej deštruktívnosti. Vylúčiť sa nedá ani to, že uverí v obnovenie stratenej autority tam, kde sa roky cítil ako ryba vo vode. Teda v opozícii.

Aj to by však bola iba ilúzia. Pretože Igor Matovič už nikdy nebude tým opozičným politikom spred marca 2020.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame