Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2021, 10:44

Ďalší list Macronovi

Pre ústupky islamistom hrozí vo Francúzsku občianska vojna, píšu vojaci

Pre ústupky islamistom hrozí vo Francúzsku občianska vojna, píšu vojaci

Emmanuel Macron a francúzski vojaci. Foto - TASR/AP

Podobný list zverejnili aj v apríli. Vyzývali v ňom prezidenta, aby bránil republiku pred islamizmom, a varovali pred vytváraním paralelných komunít.

Skupina francúzskych vojakov v aktívnej službe najnovšie adresovala prezidentovi Emmanuelovi Macronovi otvorený list s varovaním, že v dôsledku jeho "ústupkov" voči islamizmu teraz v krajine hrozí občianska vojna a v stávke je prežitie Francúzska, informovala v pondelok agentúra AFP.

"Vo Francúzsku sa schyľuje k občianskej vojne a vy to veľmi dobre viete... Hovoríme tu o prežití našej krajiny, o prežití vašej krajiny," píše sa v liste adresovanom Macronovi a jeho vláde, ktorý v nedeľu uverejnil francúzsky konzervatívny časopis Valeurs Actuelles.

Podľa autorov listu pre niektoré náboženské komunity "Francúzsko neznamená nič - je iba terčom posmechu, opovrhovania či dokonca nenávisti."

Zatiaľ nie je známy počet a hodnosti vojakov, ktorí sa pod list podpísali.

Autori listu Macronovi sami seba označili za vojakov z mladšej generácie v aktívnej službe, "nasadzujúcich svoje životy, aby zničili islamizmus, ktorému vy ustupujete".

Ten istý časopis v apríli zverejnil podobný list prevažne generálov vo výslužbe, ktorí taktiež varovali pred vypuknutím občianskej vojny v krajine. 

Inzercia

„Čas je vážny, Francúzsko sa nachádza v nebezpečenstve,“ písalo sa v liste. Francúzska ľavica i vládni politici obsah listu pochopili ako vyhrážku vojenským prevratom a ostro odsúdili politizovanie armády.

Naproti tomu Marine Le Penová, ktorá sa chystá opäť kandidovať v budúcoročných francúzskych prezidentských voľbách proti úradujúcemu prezidentovi Macronovi, označila list za dôvod pre vládu, aby sa zamyslela, prečo toľko dôstojníkov prerušilo svoje mlčanie.

List spôsobil škandál a francúzsky predseda vlády Jean Castex ho označil za "iniciatívu, ktorá je proti všetkým republikánskym princípom, a tiež vojenskej cti a povinnostiam."

Náčelník generálneho štábu Francois Lecointre uviedol, že voči signatárom listu vyvodí zodpovednosť.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)

pred 5 hodinami

Najvyšší súd sa bude v pondelok zaoberať obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby Adriánom Szabóom, ktorého 5. júna Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) nezobral do väzby. Senát sa bude zaoberať sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu ŠTS. Sudca pre prípravné konanie ŠTS Szabóa nezobral do väzby pre neexistenciu formálnych dôvodov väzby obvineného. Rozhodnutie nebolo právoplatné. (tasr)

pred 5 hodinami

Film Oslo na HBO opisuje málo známu kapitolu izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorá predchádzala historickému podaniu rúk medzi izraelským premiérom Jicchakom Rabinom a palestínskym lídrom Jásirom Arafátom. Časť filmu vznikla v susednom Česku a podpísal sa pod neho aj oscarový Steven Spielberg.